10.03.2020, 17:08 | czytano: 3773

Muzeum Palace zaprezentuje historię regionu i przybliży sylwetki wybitnych Podhalan

Fot. UMWM
W urzędzie marszałkowskim w Krakowie został podpisany list intencyjny, dzięki któremu powstanie całkiem nowe muzeum, poświęcone m.in. okupacyjnej historii Podhala.
Dokument podpisali marszałek Witold Kozłowski, wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar oraz dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Anna Wende-Surmiak.
Wybudowana w 1930 roku willa Palace to jeden z najważniejszych obiektów małopolskiego męczeństwa. W okresie II wojny światowej służyła hitlerowskiemu okupantowi za siedzibę Komisariatu Policji Granicznej. Znajdowały się tam m.in. gabinety przesłuchań i cele więzienne, gdzie przetrzymywano, torturowano i mordowano setki działaczy ruchu oporu z całego regionu. Po wojnie budynek przez wiele lat czekał na właściciela, który w odpowiedni sposób uszanuje jego historyczną rolę. Taka szansa nadarzyła się w 2017 roku wraz z nabyciem obiektu przez Gminę Miasta Zakopane. Teraz, dzięki wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego willa Palace zostanie przekształcona w muzeum. Obiekt będące czymś więcej niż miejscem pamięci o męczeństwie.

Podpisany dziś list intencyjny to efekt współpracy Zarządu Województwa Małopolskiego z Gminą Miasta Zakopane w sprawie utworzenia w budynku Palace nowego muzeum.

- Zabytkowy obiekt Palace to jedno z miejsc szczególnie doświadczonych przez historię. To właśnie tutaj setki mieszkańców Podhala dawały przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Utworzenie w budynku Palace muzeum, to odpowiedni sposób, by należycie upamiętnić ich ofiarę - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Muzeum Palace będzie dokumentować nie tylko wojenne męczeństwo, ale również pokazywać historię regionu, gór oraz wybitnych ludzi z nimi związanych. Dlatego też w procesie tworzenia nowej placówki uczestniczy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. To instytucja w sposób szczególny predystynowana do gromadzenia i trwałej ochrony dóbr kulturalnego dziedzictwa Podhala, posiadająca odpowiednie kadry, wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Ekspozycja w budynku Palace będzie jednocześnie cennym uzupełnieniem istniejących w oddziałach Muzeum Tatrzańskiego wystaw.

Źródło: UMWM, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Konfederacja Tatrzańska11.03.2020, 16:36
Mam nadzieję, że znajdzie się godne miejsce - obok Kurierów Tatrzańskich i żołnierzy ZW -AK , dla członków KONFEDERACJI TATRZANSKIEJ z katowanym bestialsko w Palace Naczelnikiem: Augustynem Suskim. Cześć i chwała Bohaterom!
Krakowianin z Orawy11.03.2020, 12:44
Nie zapomnijcie o Jozefnie Mikowej,!!!!! bo Orawę ciągle pomijacie.
Spraw jest wiele10.03.2020, 19:57
Panie Marszałku, nadal czekamy na rozsądną lokalizację mostu pomiędzy drogami nr 964 i 79.
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN10.03.2020, 19:30
Super!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl