13.03.2020, 08:10 | czytano: 10675

Kościoły nie będą zamknięte, ale jest dyspensa od niedzielnej mszy św. Kogo dotyczy?

arch. Podhale24
"Kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy, znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk, cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego" - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.
Prezentujemy pełny tekst komunikatu KEP:
"Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

"Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br.: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
W obecnej sytuacji przypominamy, że »tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach« (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji »Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie«".

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Nieodpowiedzialna i niebezpieczna15.03.2020, 19:40
do Parafianina- ale jak idziesz do kościoła to masz ciepło i jasno, no nie? Ty w swoim domu nie płacisz za prąd, ogrzewanie itp? Widocznie masz z czymś jakiś problem i szukasz na siłę "ujścia"a inni dostają rykoszetem.
Już nie mogę tego czytać. A dla naszego Księdza Proboszcza z NSPJ-u wyrazy wielkiej wdzięczności i głębokiego szacunku.
profesor15.03.2020, 17:29
wszyscy zobaczcie sobie dane z kilku ostatnich lat dotyczące zachorowań na grypę i umieralności na tę chorobę. jak sobie sprawdzicie to zastanówcie się czy warto dać się wciągać w panikę koronawirusa, bo mamy na świecie wiele chorób, które dziesiątkują populację ludzi
Mowię jak jest14.03.2020, 19:28
Ale się fajnie czyta tych nawiedzonych "katolików co się śmierci nie boją" niby się nie boją. bo smierci każdy normalny sie boi jako czegoś nowego, niezbadnego, niepojętego. Czegoś co kończy nieodwracalnie nasze doczesne życie i prowadzi nas w nieznane. Ale komentarz krótki do tych niedzielnych mszy: jeśli rząd zawiesza szkoły, uczelnie, kina, restauracje i baseny to robi to aby uchronić nas od rozwoju epidemii. Jeśli w tym samym czasie mało myślący katolicy będą się spotykać gdziekolwiek ( w tym na modlitwach i mszach ) to wprowadzone zakazy państwa nie mają sensu.To jest sabotaż po prostu.Tyle mówi logika i rozsądek.
Ewangelia wg św. Mateusza14.03.2020, 06:48
Góralka - Przecież to są słowa Jezusa. Chodzisz do kościoła i chyba śpisz. A Pisma Świętego to nigdy nie przeczytałaś. Nawet Episkopat Polski zaleca zostać w domu i oglądnąć mszę w telewizji. A druga sprawa to wirus najbardziej niebezpieczny jest dla ludzi starszych i schorowanych. Tak więc jakby był w kościele zarażony to dla tych wierny może to być samobójstwo.
Góralka13.03.2020, 19:41
DO "do góralka"
"Ty naprawdę masz omamy. Biskupi uważają że nie można zabronić wiernym zdrowym chodzić do kościoła. Tak? Moje pytanie brzmi ,kto stwierdza fakt, czy wierny aktualnie jest zdrowy i nie infekuje ? Wiemy już że dzieci przechodzą korona wirus niemal bez objawowo .I CO? Nie prościej jest zamknąć w .................a wierni niech się modlą w domu? z czym masz problem?"

Przeczytaj ze zrozumieniem ;)
Cytat
"Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br.: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem."

Proszę naucz się czytać ze zrozumieniem ;)
jaga213.03.2020, 18:28
@ wyrocznia. Wiesz że chodzą do kościoła tzn są nosicielami? Czy uważasz się za coś lepszego bo nie chodzisz
do góralka13.03.2020, 16:21
Ty naprawdę masz omamy. Biskupi uważają że nie można zabronić wiernym zdrowym chodzić do kościoła. Tak? Moje pytanie brzmi ,kto stwierdza fakt, czy wierny aktualnie jest zdrowy i nie infekuje ? Wiemy już że dzieci przechodzą korona wirus niemal bez objawowo .I CO? Nie prościej jest zamknąć w .................a wierni niech się modlą w domu? z czym masz problem?
DO Wyrocznia"13.03.2020, 15:49
Ja Ci proponuję, abyś od dziś unikał wszystkich ludzi :) :) :)
Każdy jest potencjalnym zagrożeniem, nie tylko Ci chodzący do kościoła, ale głównie Ci chodzący do sklepów spożywczych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ŻAL MI CIĘ CZŁOWIECZE ;)
pamietaj13.03.2020, 14:10
"kto życie che zachować , utraci je "
Wyrocznia13.03.2020, 12:34
Ja od niedzieli unikam kontaktów z ludźmi, o których wiem, że są zagorzałymi katolikami i często chodzą do kościoła.
@Góral z Polski13.03.2020, 12:24
Twoim tokiem myślenia...........
To w takim razie sklepy też powinni zamknąć, zwłaszcza spożywcze - bo tak każdy wszystko maca, dotyka, ślini, kicha i zarazki się rozsiewają

Biedny "Góralu z Polski" - śmiać mi się z Ciebie chce HA HA HA
Do Góral z Polski"13.03.2020, 12:11
Człowieku co Ty się tak pienisz, jakbyś był chory?
Właśnie reakcja takich ludzi jak Ty, siejących panikę, powoduje takie sytuacje. Człowieku tylko zdrowy rozsądek uleczy Ciebie i innych. Niestety tego brakuje i Tobie i innym słuchającym 'telewizora"

"Wyłącz telewizor i włącz myślenie" ------ się kłania
maruś13.03.2020, 12:10
selekcja naturalna. Koronawirus jest zagrozeniem dla starych, chorych i "odważnych inaczej". Co z tego ze rece umyja? oddychaja tym samym powietrzem. Kosciol zawsze byl miejscem w ktorym dochodzilo do zarażeń a teraz to juz wogole. Jak dla mnie glupota. /.../
Góralka13.03.2020, 11:52
Do @do góralka
Myślę, że nie zrozumiałaś/eś wypowiedzi.

Odpowiedź znajdziesz w;
"Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br.: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Nie możesz zabronić ludziom "zdrowym" chodzić do kościoła!!!

A tak poza tym pomyśl!!!
Komu zależy na rozsiewaniu paniki wśród ludzi ?!
Czy te informacje są obiektywne?!
Czy nie jest tak, że więcej osób umiera na inne choroby?!
Kto zyskuje najbardziej w takiej sytuacji?!?!

LUDZIE ZACZNIJCIE MYŚLEĆ A NIE TYLKO OGLĄDAĆ ŚCIEKU INFORMACYJNEGO Z
TV-PIS
TVN-PO
WYRZUĆCIE TELEWIZORY - OD RAZU LEPIEJ SIĘ POCZUJECIE !!!
Jaga13.03.2020, 11:42
O dyspensy zdecyduje biskup naszej archidiecezji. Jest to sytuacja szczególna, kłotnie i hejtowanie niczemu nie służy. Dla wierzącego msza św. jest bardzo ważna,ale gdy mamy pod opieką chorego i nie możemy wyjść, też wolno opuścić mszę sw. Ufność w Opatrzność jest chwalebna i wskazana, ale Bóg dał nam rozum i przykazania. Piąte : nie zabijaj! A więc jeśli jesteś w grupie ryzyka lub masz pod opieką osobę z wysokim ryzykiem , nie narażaj siebie i innych.
katolik13.03.2020, 11:42
Nie jest ważne gdzie się ludzie modlą.Ważne jest aby się modlili.Pan Bóg jest wszędzie,a jeżeli chodzi o składkę, wystawić koszyczki i skarbonki przed kościoły i po problemie.
Piotr13.03.2020, 11:27
Taka sytuacja.
Korea Południowa, niedziela.
Kościół, a w nim około 1000 ludzi.
I jedna (!!!!!!!!) chora kobieta oznaczona później jako "Pacjent 31".
Fajna msza, uniesienia religijne ..... z kościoła wychodzi kilkaset zarażonych osób.
Efekt jest taki, że w Korei Południowej zachorowało 8000 ludzi a "Pacjentka Nr 31" została oznaczona jako przyczyna epidemii i w wyniku której zmarło 69 osób.
I nie ma tu znaczenia czyjakolwiek deklaracja, że ja jestem przygotowany na śmierć, z Bogiem w sercu się nie boję i inne temu podobne deklaracje.
Znaczenie ma tylko jedna kwestia. Uczestnicząc w skupiskach ludzkich (a msza jest niewątpliwie takim przykładem) narażamy się na infekcję i możliwość ROZNIESIENIA go na inne osoby. Swoich bliskich, sąsiadów, niewinne dzieci co to przekażą chorobę swoim dziadkom itp.
Jako, że choroba jest potencjalnie śmiercionośna, w efekcie swoją decyzją możecie sprowadzić na kogoś niebezpieczeństwo zgonu.
No to gdzie jest zatem Wasza wiara jeśli łamiecie 5 Przykazanie Boże - NIE ZABIJAJ!!!!
To tak do przemyślenia.
Parafianin czyt. Znaczenie13.03.2020, 11:18
Jak zamknąć Kościół przecież to jedyny dochód jaki mają *** Przecież za bardzo by schudli niektórzy. A może teraz jest najlepszy moment na przypomnienie ślubów .
Góral z Polski13.03.2020, 11:08
do goralka.
Kobieto Ty Sama zamilcz, zgadzasz sie zeby epidemia rosla w sile dzieki temu ze Ty przyjdziesz do koscialai zarazisz swoja rodzine. taka madra z Ciebie Kobieta.
Ja chodze do kosciola co tydzien i we swieta itp wiec nie oceniaj jesli nie znasz. widac jestes kobieta ktora zamieszkala by w kosciele.
Dla Mnie zdrowie jest najwazniejsze i dlatego tez nie ma takiej opcji zeby Mnie zobaczyli w kosciele w tym okresie.
Twoje zachowanie i podejscie do sprawy jest nieodpowiedzialne i jesli masz Rodzine powinni na Ciebie uwazac.
W Domu tez moge sie pomodlic poniewaz Wieze w Boga, do ksiezy mam inne podejscie ale w Boga wieze i tylko dla Niego chodze do Kosciola.
Teraz zdrowie jestnajwazniejsze a smierci sie nieboje ale niemam zamiaru umierac z glupoty.
Powodzenia
Zbyszek13.03.2020, 10:52
Do "Góóralka" /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
ppf13.03.2020, 10:47
Nie wiem o co halo Kosciół podszedł racjonalnie do sprawy udzielając dyspensy kto nie chodził i tak w tą i w nastepne niedziele na mszę nie pójdzie a ja będę miał czyste sumienie jeśli zostane w domu
A tym którzy tak domagają zamykania Kosciołow proponuje kwarantane od internetu gdzie roi się od wirusow wyjdzie wam to na zdrowie zwłaszcza psychiczne
jan_hemoroid13.03.2020, 10:41
Za rok będziemy się śmiali z tego wirus.
Oczywiście nie wszyscy...
Wierzący na co dzień13.03.2020, 10:39
Do góralka. Ja jestem przygotowany na śmierć , cały tydzień jestem wierzący nie tylko w niedzielę. Ludzie którzy chcą iść do kościoła w tej sytuacji są nieodpowiedzialni i niebezpieczni dla siebie i swoich rodzin. Pozdrawiam
Góralka13.03.2020, 10:38
@Ewangelia wg św. Mateusza

Piękny cytat, a czy rozumiesz sens Mszy św ?!?!
Czym dla Ciebie jest Msza święta??? ODPOWIEDZ !!!
a13.03.2020, 10:37
Oto czas próby.
Amen13.03.2020, 10:35
Głupota ludzka ,pycha i chciwość nie zna granic !
do góralka13.03.2020, 10:34
Ja nie wiem czy ty cierpisz na jakieś ograniczenie ?? Wirus nie ma nic wspólnego z waszą wiarą !!! W momencie jeśli się zbieracie w jednym miejscu możliwość zakażenie jest ogromna ! I ten fakt jest kluczowy. Każdy po mszy idzie w swoją stronę infekując po drodze przypadkowe osoby! Której części zdania nie rozumiesz?
Baśka13.03.2020, 10:29
Ola, nie denerwuj się. Cytowane fragmenty pochodzą z Biblii Tysiąclecia. Trzeba pamiętać kontekst w jakim te słowa padły. Ale tego nie robią osoby które chcą wykorzystać Biblię do poparcia swoich racji. Stąd niewłaściwe rozumienie cytatu.

Osoby wierzące znają nakazy dotyczące obowiązku uczestnictwa w nabożeństwach w najważniejsze święta KK. Dlatego fragment z Ew. Mateusza po prostu tu nie ma zastosowania.

Spokojnie. Nie daj się wyprowadzić z równowagi.
Góralka13.03.2020, 10:19
Nie chcesz chodzić do kościoła, to nie chodź !!!
ALE NIE MASZ PRAWA ZABRANIAĆ TEGO INNYM !!!!!!!!!!!!
Człowiek wiary, wie co robi!!
A jeśli boisz się śmierci, to masz wielki problem - bo WSZYSCY UMRZEMY ;)
Obiektywny13.03.2020, 10:17
Nie dajecie na ofiarę nie chodzicie do kościoła to co was to obchodzi. Mnie generalnie przeraża że ktoś nawołuje do tego aby kościół zamknąć. Wiara czyni cuda a ja jestem tego przykładem.
Ola13.03.2020, 10:17
Baśka - zgadzam się! Nie wtrącaj się sie do Kościoła skoro do niego nie chodzisz!
ps. Czy, aby te cytaty z Pisma Św. nie są z wydanie brytyjskiego?
Danka13.03.2020, 10:16
Można się modlić 2 domu. Msze za pośrednictwem radia lub telewizji.
Baśka13.03.2020, 10:09
Już się odezwali ci co nie chodzą do kościoła, ani oni ani ich bliscy. Zamykać to sobie możecie własne domy. Co chwilę słyszę, że Kościół ma się nie mieszać do waszych spraw. Teraz wy też się nie mieszajcie do spraw Kościoła.
Góralka13.03.2020, 10:09
@Góral z Polski
Człowieku zamilcz!!!
Jestem człowiekiem, (kiedyś bardzo krytykującym księży)
NIE ROZUMIESZ SENSU MSZY ŚWIĘTEJ !!!!

Góralu z Polski ZAMILCZ!!!!!!
derr13.03.2020, 09:54
Dziękuję za tę informację.
spm13.03.2020, 09:54
Dobra decyzja.
Prawda jest tylko jedna!13.03.2020, 09:47
Jan W.Kliff- Szatan lub głupiec powtarzający frazesy. Jezus w odpowiedzi rzekł im: "Zburzcie tę świątynię, a w trzy dni ją odbuduję".
ja13.03.2020, 09:41
koscioły powinne być zamykane w pierwszej kolejności !!
Jan W.Kliff13.03.2020, 09:23
"Albowiem napisano: Panu, Bogu twemu, kłaniać się będziesz, i jemu samemu służyć będziesz." - Kłaniasz się rzeźbom rąk ludzkich? Ich obrazom? Czy Bogu?
Szewczyk Dratewka13.03.2020, 09:12
To się po prostu w pale nie mieści..
Ewangelia wg św. Mateusza13.03.2020, 08:51
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Góral z Polski13.03.2020, 08:43
Cyrk normalnie cyrk. wszystko prawie zamykaja ale no co Ty zeby zamknac kosciol nie wolno ofiara jest wazna a w promocji jeszcze wiecej mszy. WSTYD
Artur13.03.2020, 08:39
Kto wytrwa do końca będzie Zbawiony. Cóż człowiekowi z tego, że w życiu doczesnym osiągnie powodzenie, jak szkodę na duszy poniesie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl