Jak poradzić sobie z tego rodzaju emocjami i odnaleźć się w nowej rzeczywistości podpowie psychoterapeuta Dorota Minta w serii filmów pn. „Wsparcie psychologiczne w okresie epidemii” przygotowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia rusza ze wsparciem psychologicznym. Izolacja społeczna spowodowana rozprzestrzeniającym się koronawirusem może wywoływać stres i lęk, z jakimi dotychczas nie musieliśmy się zmierzyć. Eksperci nie mają wątpliwości, że społeczna kwarantanna to klucz do powstrzymania epidemii koronawirusa i zmniejszenia liczby zachorowań na COVID-19. Izolacja jest jednak sporym wyzwaniem dla psychiki każdego z nas. Nieustanne przebywanie w czterech ścianach generuje napięcia i konflikty rodzinne, do głosu dochodzi strach – nie tylko przed zachorowaniem, ale również konsekwencjami, jakie może przynieść trwająca epidemia np. utratą pracy.Z myślą o wszystkich tych, którzy mają trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości i poradzeniem sobie z emocjami towarzyszącym izolacji, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny cykl filmów pn. „Wsparcie psychologiczne w okresie epidemii”. Seria składa się z dziesięciu kilkunastominutowych podcastów internetowych. Powstały one we współpracy z Dorotą Mintą, psychologiem i psychoterapeutą z wieloletnim stażem, szefową fundacji StomaLife, która specjalizuje się w walce z trudnościami psychologicznymi w sytuacjach kryzysowych i chorobach przewlekłych.
W internetowych filmikach ekspertka podpowie m.in., jak nie pozwolić, by zawładnął nami lęk i jak poradzić sobie z obniżeniem nastroju. Doradzi także, co zrobić, by nie dopuścić do konfliktów w rodzinie i w jaki sposób skutecznie się zrelaksować.
Pierwszy z serii dziesięciu bezpłatnych podcastów, poświęcony lękowi, został opublikowany we wtorek 31 marca na kanale Akademii NFZ w serwisie YouTube. Kolejne będą tam zamieszczane codziennie, do 9 kwietnia. Żeby obejrzeć podacast, wystarczy w serwisie YouTube w wyszukiwarkę wpisać hasło „Akademia NFZ” i z listy wybrać interesujący nas materiał.
Plan emisji odcinków:
· 31 marca: Lęk - co zrobić, by Tobą nie zawładnął?
· 1 kwietnia: Izoluj się pozostając w kontakcie z innymi
· 2 kwietnia: 3 Kontrola - jak jej nie stracić?
· 4 kwietnia: Obniżenie nastroju - zrób nowy plan
· 5 kwietnia: Lęk przed utratą pracy - jak sobie z nim poradzić?
· 6 kwietnia: Techniki relaksacji - jak się zregenerować?
· 7 kwietnia: Społeczna odpowiedzialność - myśl o innych
· 8 kwietnia: Zespół stresu pourazowego - jak zadbać o swoją przyszłość?
· 9 kwietnia: Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Link do Akademii NFZ - https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA
Źródło: NFZ, oprac. r/