18.04.2020, 12:02 | czytano: 2619

Telekonferencja z Chińczykami na temat koronawirusa w Małopolsce

Przedstawiciele małopolskich szpitali wzięli udział w telekonferencji z lekarzami i ekspertami z chińskiej prowincji Jiangsu - regionu partnerskiego Małopolski, gdzie nie występują już nowe zachorowania na COVID-19.
Głównym celem telekonferencji była wymiana doświadczeń w kwestii walki z koronawirusem. - W Polsce metody ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii są już zaawansowane. Podczas telekonferencji strona chińska wielokrotnie podkreślała znaczenie zasad bezpieczeństwa, które u nas już obowiązują, czyli noszenia masek i odpowiedniej higieny rąk, więc te nowe nawyki będą musiały zostać z nami na dłużej – wyjaśnia Dorota Sobczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Jednym z poruszonych tematów było również zastosowanie osocza ozdrowieńców w leczeniu osób chorych na COVID-19. - Chińczycy nie mają z tym wielkiego doświadczenia, ponieważ to rozwiązanie pojawiło się stosunkowo niedawno, kiedy oni właściwie przestali mieć problem z epidemią. Podają jednak rzeczywiście ciekawe dane. Mówią, że dochodzi do przełomowej poprawy u osób w krytycznym stanie. Ale uczciwie zaznaczają przy tym, że nie są w stanie stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że to tylko i wyłącznie zasługa podanego osocza, a nie kumulacja wszystkich pozostałych metod leczenia, które są u tych pacjentów stosowane – zaznacza Dorota Sobczyk.

Telekonferencja została zorganizowana z inicjatywy Województwa Małopolskiego.

Źródło: UMWM, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl