20.04.2020, 15:30 | czytano: 6328

Zakopane tnie wydatki. Zagrożone imprezy, etaty w urzędzie, cięcia w inwestycjach i administracji

Fot. Piotr Korczak
Urząd Miasta w Zakopanem ogłosił, że z w powodu pandemii, wpływy z turystyki będą znacznie mniejsze od zakładanych. To oznacza mniej pieniędzy z budżecie miasta, dlatego magistrat poinformował o koniecznych cięciach wydatków. Gdzie należy się ich spodziewać?
Tylko w przypadku opłaty miejscowej, która w zeszłym roku przyniosła miastu ponad 4,5 mln zł, obecnie w okresie trwania epidemii z tego tytułu brak jest jakichkolwiek wpływów. Podobnie jest z innymi opłatami i podatkami. Dlatego burmistrz Leszek Dorula zlecił urzędnikom przeanalizowanie, które wydatki trzeba zmniejszyć, żeby wyrównać straty.
"Za priorytetowe wydatki zostały uznane te związane z bezpośrednią pomocą osobom i rodzinom dotkniętych skutkami stanu epidemii. W szczególności zwiększone zostaną kwoty skierowane na wszelką pomoc o charakterze socjalnym, w tym dożywianie oraz pomoc osobom samotnym. W obecnej sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia osób najstarszych i konieczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa niezbędnym jest zabezpieczenie środków na wszelkie formy ochrony jak i pomocy" - czytamy w komunikacie zakopiańskiego magistratu.

Gdzie z kolei należy spodziewać się cięcia wydatków? "Planowane zmiany z zakresu wydatków dotyczą wszystkich wydziałów Urzędu Miasta i wszystkich obszarów jego działalności, w tym: zawieszenia organizacji wszystkich wydarzeń kulturalnych i sportowych, konkursów oraz działań promocyjnych, ograniczenia kosztów funkcjonowania placówek oświatowych, w tym zawieszenia zajęć dodatkowych, ograniczenia wykonywanych remontów i inwestycji, ograniczenia realizacji zadań związanych z utrzymaniem i pielęgnacją zieleni miejskiej. Daleko idące oszczędności dotyczyć będą także funkcjonowania samego Urzędu Miasta, w którym wstrzymane zostały delegacje służbowe, szkolenia, wydatki na zakup materiałów i wyposażenia. Planowane jest również ograniczenie etatów".

Trudna sytuacja dotyczy także działalności organizacji pozarządowych dotowanych przez miasto z zakresu sportu oraz kultury. "Także one muszą dostosować się do aktualnych warunków funkcjonowania, w tym wprowadzonych ustawowych obostrzeń. W związku z tym organizacje otrzymały już propozycję ze strony Miasta, by każda z zawartych z nimi umów była indywidualnie omawiana i analizowana celem uzgodnienia sposobu jej zakończenia jak i dokonania rozliczeń finansowych poniesionych już wydatków" - podkreślają urzędnicy.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Parafianka.21.04.2020, 20:41
Jak Wam tak pilno do tego Sylwestra Marzeń to może zróbcie na 1-ego Maja dla górali to nie ma znaczenia tylko kasa . Poprzednią scenę budowali nawet w Boże Narodzenie i Sylwestra nie uszanowali takich Świąt, to teraz odpoczywajcie i wiedzcie że jak się w niedzielę i święta pracuje to niczego się nie dorobisz.
k21.04.2020, 09:47
Biurokracja w naszym kraju jest tak rozbuchana że nawet pandemia jej nie wytępi. Brak pieniędzy zarznie przedsiębiorców,handel,pogrąży gospodarkę ale urzędy ocaleją. I to w 100%.! !!!
KORNIK21.04.2020, 05:47
Hurra nareszcie nie bedzie Sylwestra w Zakopcu,nie wiem ile w tym prawdy ale TVP rozmawia z wladzami Nowego Targu o planach na sylwestra,chodzi o lotnisko...
Awokado20.04.2020, 23:32
Panie Leszku wytnij Pan pół urzędu niepotrzebnych pracowników. Szczególnie tych nowych, ostatnio przyjętych, którzy niewiele potrafią a wiele zarabiać by chcieli.
cichy20.04.2020, 22:55
@Krzysiek
hahahaha jak oglądam konferencje prasowe "wielkich tego kraju" to jestem na takim "haju" że żadnych proszków nie musze brać hahahahaha
czekamy mieszkańcy na ten krok20.04.2020, 22:07
A Sylwestra już Dorula wyciął? Jak nie , to pierwsze to powinien zrobić .
danka furmanka20.04.2020, 19:43
połowe urzędasów zwolnić ,wykształciuchów posłać na sprzątanie ulic
.......20.04.2020, 18:25
krzysiek a ty hamerkanin /bust / ni polok
Krzysiek20.04.2020, 17:56
@cichy

Gdzie tak głosi? Podaj źródło? A może pomyliłeś proszki lub dawkowanie? Może jedno i drugie.
Krzysiek20.04.2020, 17:55
@krzywy
Akurat ta impreza (Sylwester marzeń) przynosi netto spory zysk dla mieszkańców i miasta. To jaki jest sens odwoływać zyskowne przedsięwzięcie? Prowadziłeś kiedy jakiś biznes - z komentarz widać, że raczej nie, a może próbowałeś i nastąpił "bust" (bankructwo).
Po co słuchać bankruta?
baciok@20.04.2020, 17:01
Panie Burmistrzu zlituj się .
My chcemy Sylwestra Marzeń.
Suweren
cichy20.04.2020, 16:44
jak to brakuje pieniędzy??? przecież podobno "wylewają" się z każdej strony władza głosi hahahahahahaha
krzywy20.04.2020, 15:47
Jak to?! Sylwestra marzeń nie będzie?! jak my to ludzie przeżyjemy?!
Straszne rzeczy, straszne.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl