21.04.2020, 11:41 | czytano: 4267

Przez pandemię ludzie tracą pracę również na Podhalu. Jak sobie z tym radzić?

Fot. Piotr Kuczaj
- Zwolnienie z pracy może okazać się impulsem do zmiany, na którą sami nigdy nie mielibyśmy odwagi się zdecydować - przekonują specjaliści Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w Nowym Targu.
Według statystyk, utrata pracy to jedna z trzech najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Niespodziewany wybuch epidemii, znacząco wpłynął na sytuację każdej zatrudnionej osoby w naszym kraju. Co ciekawe, statystycznie więcej ludzi boi się zwolnienia lub redukcji zarobków niż skutków zdrowotnych wywołanych zakażeniem koronawirusem.

U większości z nas utrata pracy wiąże się z falą emocji. Jesteśmy smutni, zawiedzeni, niejednokrotnie wściekli i obrażeni na cały świat. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ jest to zmiana nieoczekiwana i nagła. Zapamiętajmy jednak, że w aktualnej sytuacji nie jest to coś co powinno nas demobilizować, czy załamywać. Przecież to wcale nie oznacza, że nie możemy realizować się w innym miejscu.
Bardzo często, po utracie zatrudnienia szybko zniechęcamy się do dalszych działań, nie wierzymy w możliwość powrotu na rynek pracy. Strach i panika nie pomogą nam jednak stanąć na nogi. Towarzyszące nam uczucie bezsilności, niska samoocena, brak pewności siebie - to wszystko może powodować obniżenie nastroju, a nawet kryzys psychiczny. Jak sobie z tym poradzić, co możemy zrobić? Jak panować nad emocjami, narastającą frustracją, stresem i strachem?

Najważniejsza jest mobilizacja do działania i pozytywne myślenie! Zwolnienie z pracy może okazać się impulsem do zmiany, na którą sami nigdy nie mielibyśmy odwagi się zdecydować. Będzie to szansa do samorealizacji oraz rozwoju w kolejnym etapie ścieżki zawodowej. Pamiętajmy o nabytym już doświadczeniu, które może okazać się naszym atutem w poszukiwaniach.

Bardzo ważnym elementem jest wsparcie ze strony przyjaciół i członków rodziny. Postawmy również na aktywność fizyczną, która pozytywnie wpływa na rozładowywanie emocji. Znajdźmy sobie zajęcie, aby w wolnym czasie nie zamartwiać się niepotrzebnie. Jeżeli się uda, brawo! Jeżeli nie, to żaden wstyd, wielu z nas korzysta w dzisiejszych czasach z pomocy specjalistów. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów (obniżenie nastroju, frustracja, bezsilność, niska samoocena) - nie wahajmy się skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty czy lekarza psychiatry. Codziennie jesteśmy do Państwa dyspozycji - razem przetrwamy ten trudny czas!

Kacper Szewczyk – pion społeczny

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w Nowym Targu oferuje BEZPŁATNE konsultacje dla osób w kryzysie, lęku, osób z grupy ryzyka, samotnych oraz wszystkich tych, którym ciężko poradzić sobie z aktualną sytuacją.

Pod numerami telefonu:
☎18 26 33 181
690 536 719

Od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00- 20.00 dyżurują psycholodzy/ psychoterapeuci, którzy udzielają pomocy i wsparcia. Zadzwoń?
https://www.facebook.com/sczpdnowytarg/
Może Cię zainteresować
komentarze
Nowotarżanin 7721.04.2020, 19:37
Dziękuję Państwu za wspaniałą akcję. Jeżeli ktoś po latach opisze tę pandemię w naszym regionie będziecie Państwo wśród tych, którzy zasłużyli na największe uznanie za swoje serce i szlachetność. Przydało by się wszakże szkolenie nowotarskich policjantów i sędziów w niełatwej problematyce traktowania ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne (zwłaszcza depresyjne i lękowe) i to nie tylko w kryzysowych czasach ale i na co dzień. To bowiem jak traktują oni takich właśnie cierpiących ludzi woła o pomstę do nieba :(
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl