Ogłoszony pod koniec ub.r. przetarg na zakup i montaż OZE energii w 10 gminach, w tym w mieście i gminie Nowy Targ oraz gminach Łapsze Niżne i Czorsztyn, nadal czeka na finał. Urząd Gminy w Nowym Targu, który jest liderem projektu, jeszcze nie wybrał wykonawców. Mieszkańcy się niecierpliwią i dopytują, kiedy ruszą prace. Tymczasem wszystko się opóźnia.
Wicewójt gminy Nowy Targ Marcin Kolasa tłumaczy, że w większości przypadków trwa aktualnie analiza ofert, jakie wpłynęły na przetarg. Jednak w dwóch przypadkach nastąpiło odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Pierwsza z firm zarzuciła gminie, że ujawniła tajemnicę przedsiębiorstwa, odtajniając informacje, które jej przekazała. Druga firma skarży się natomiast na wprowadzające w błąd określenie warunków technicznych materiałów zawartych w opisie przedmiotu zamówienia oraz naruszenia zasady równego traktowania i uczciwej konkurencji. Odwołania trafiły do KIO, która... nie pracuje z powodu epidemii koronawirusa. Odwołania opóźnią i utrudnią wyłonienie wykonawców, a w konsekwencji odsuną w czasie rozpoczęcie robót. - Ze strony Urzędu Gminy Nowy Targ, jako lidera projektu podejmowane są wszelkie możliwe działania, by jak najszybciej rozstrzygnąć postępowania przetargowe i rozpocząć proces montażu instalacji na nieruchomościach naszych mieszkańców - podkreśla Marcin Kolasa. - Jednak z uwagi na obecną sytuację oraz zawieszenie rozpatrywania spraw przed Krajową Izbę Odwoławczą w Warszawie nie jesteśmy w stanie określić terminu zakończenia postępowania przetargowego - dodaje.
Przypomnijmy, iż oprócz gminy Nowy Targ w projekcie uczestniczą gminy Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia oraz miasto Nowy Targ.
W wyniku przetargu, na budynkach mieszkalnych na terenie tych gmin, zostanie zainstalowanych 914 zestawów instalacji kolektorów słonecznych, w tym: gmina Nowy Targ (459 zestawów), miasto Nowy Targ (127), gmina Czorsztyn (40) oraz gmina Łapsze Niżne (207).
Zostanie zamontowanych również 1578 zestawów instalacji fotowoltaicznych: gmina Nowy Targ (613 zestawów), miasto Nowy Targ (127), gmina Czorsztyn (54) i gmina Łapsze Niżne (369).
Do tego dochodzi jeszcze 230 kotłów na biomasę do ogrzewania budynków, z czego w gminie Nowy Targ będzie ich łącznie 133, a w gminie Łapsze Niżne - 85.
W momencie ogłaszania cały projekt szacowany był na prawie 53 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 29 mln zł.
oprac. r/