26.04.2020, 19:50 | czytano: 3206

Zasiłek opiekuńczy do 3 maja

zdj. ilustracyjne
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do 3 maja br. Rozporządzeni Rady Ministrów w tej sprawie obowiązuje od poniedziałku 27 kwietnia.
- Nie zmieniły się zasady korzystania z zasiłku. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku - przypomina Anna Szaniawska.
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego dodaje, że aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS. Można je przekazać w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo jest ono podstawą wypłaty zasiłku.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można wysłać przez internet. Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność albo współpracuje z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może to zrobić elektronicznie – na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
pnt27.04.2020, 09:03
a wczoraj czytałem wypowiedz premiera że rozporządzenie nieaktualne bo przedłużył termin zasiłku a nie że tylko do 3 maja
Roni26.04.2020, 23:01
Zasiłek wypłacany na dzieci w wieku do 8 lat. Jakoś nikt nie raczył o tym wspomnieć, bo to jeden wielki "bubel". Tak na prawdę to dziecko w wieku 7 lat i jeden dzień, już się nie "łapie". Czyli wg. państwa 7-latki (z hakiem) spokojnie mogą zostać w domu same...Nieoceniona pomoc. Brawo!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl