06.05.2020, 11:29 | czytano: 4894

Pacjent ma pełne prawo do uzyskania wszelkich świadczeń medycznych zarówno w przypadku ostrego zachorowania lub innych lżejszych kwestii

Arch. Podhale24.pl
Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską, wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
4 maja ruszyły hotele i pensjonaty, na Podhale wrócili turyści. Czy jeżeli dojdzie np. do kontuzji turystycznej, to w normalnym trybie zgłaszamy się na SOR? Jak to będzie wyglądać w takiej sytuacji?
Małgorzata Czaplińska: - Od początku epidemii nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy działa normalnie, oczywiście wejście na SOR jest pod kontrolą, każdy pacjent miał i nadal będzie miał mierzoną temperaturę ciała oraz jest przeprowadzany z nim wywiad epidemiologiczny, czyli ankieta. I następnie taki pacjent ma pełne prawo do uzyskania wszelkich świadczeń medycznych zarówno w przypadku ostrego zachorowania lub innych lżejszych kwestii, które muszą być leczone w oddziałach szpitalnych.

Przypomnijmy jeszcze raz: w jakich sytuacjach możemy wezwać karetkę lub ewentualnie udać się na SOR?

M.C.: - W przypadku wezwania karetki decyzja oczywiście należy do dyspozytora i tutaj mamy wszystkie ostre zachorowania, mówimy o najpoważniejszych rzeczach takich jak np. udar mózgu, zawał serca, które wymagają transportu szpitalnego zespołu ratownictwa medycznego. Natomiast wszystkie inne dolegliwości, które są nagłe i które przekraczają możliwości lekarza rodzinnego powinny trafiać na SOR.

Załóżmy, że nagle dostajemy wysokiej temperatury i mamy objawy grypopodobne – jak postępować w takiej sytuacji w takiej sytuacji ?

M.C.: - Wówczas, jeżeli zgłaszamy się na Szpitalny Oddział Ratunkowy naszego szpitala to widzimy, że na drzwiach widnieje napis „wejście z objawami – wejście nr 4”, przechodzimy do tego wejścia, dzwonimy domofonem a następnie ratownik medyczny instruuje nas dalej, co mamy robić, gdzie i jak możemy wejść do szpitala. Oczywiście, jeżeli po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu epidemiologicznego i zmierzeniu temperatury lekarz uzna, że należy wykonać wymaz w kierunku choroby COVID-19 to jest to wykonywane na bieżąco. Zgodnie z zaleceniami Wojewody mamy przygotowane trzy strefy: strefa A to namiot, w którym znajdują się pacjenci z podejrzeniem koronawirusa i są to pacjenci bezobjawowi; strefa B to kontener, gdzie kierowani są pacjenci podejrzani z objawami koronawirusa; strefa C to sala dekontaminacji, przygotowana specjalnie do zabiegów ratujących życie dla osób podejrzanych o chorobę COVID-19. Mamy również strefę D, jest to strefa czysta, czyli pozostały SOR gdzie przyjmowani są pacjenci bezobjawowi z innymi schorzeniami.
Czy w związku z sytuacją pandemii całodobowa i świąteczna opieka medyczna działa na innych zasadach ?

M.C.: - Opieki medyczne: całodobowa i świąteczna działają na pierwotnych zasadach czyli codziennie od godziny 18.00 do godziny 8.00 następnego dnia a w weekendy 24h na dobę.

pb/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
SS07.05.2020, 13:11
LOKO a ty gdzie pracujesz??
Bo chyba masz duuużżżoooo czasu wolnego .
EULokoKoko07.05.2020, 11:23
Za "gotowość" ma płacony szpital w z tym miejscem do pobierania badań - doją forsę z NFZ = z naszych a nic nie robią !
Loko06.05.2020, 20:47
A dlaczego nikt się nie weźmie za przychodnie w Nowym Targu? Siedzi w środku jeden lekarz, nie przyjmuje, rejestratorki zrzucają połączenia a przy odrobinie szczęścia odmawiają wizyty i przepisują receptę on line. Przychodnie biorą kasę za tzw. gotowość.
ja06.05.2020, 17:35
żłobki maja otwierać przedszkola a ośrodki zdrowia się pozamykały i mają pacjenta gdzieś.fundusz to powinien zareagować .Tele porada,przyłóż telefon do piersi to cię osłucham,a skierowanie na badania to już nie dotyczy zrób to sam ...wiewiór masz rację.
wiewiór06.05.2020, 15:14
W Zakopanem - jak zwykle - potrafili to wszystko poukładać. A mieście - dalej bajzel... Sztaby kryzysowe ... pożal się ... CHAOS , brak procedur, niekompetancja, arogancja - a obywatel - to wróg w progu i przez telefon... Żal...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl