29.05.2020, 13:34 | czytano: 1419

MOK na walizkach online – Irlandia

NOWY TARG. Miejski Ośrodek Kultury wrócił do cyklu "MOK na walizkach" w kolejnym odcinku online. Do końca maja można oglądać na profilu MOK spotkanie pt. „Czerwone drzwi Irlandii”, które prowadzi Iśka Marchwica. Tym razem to pełna opowieść, bowiem wcześnie prezentowany był kilkuminutowy skrót.
- „Loop walk”, czyli po polsku mówiąc „spacer po pętli”, to określenie, które jest nam dobrze znane. Ale w Irlandii, jest to hasło klucz. Hasło, które otwiera i zamyka wszystkie możliwe szlaki, które jest kwintesencją zwiedzania i poznawania, którego szuka się w pierwszej kolejności, planując jakikolwiek wypad weekendowy. Planując swoją „dużą pętlę” po południowej części Irlandii, nie sądziłam, że wpisuję się w ogólnonarodowy trend. Zaplanowanie czterotygodniowej podróży w formie „loop walk” okazało się w Irlandii tak oczywiste, jak wieczorna pinta Guinnessa. Jedyne, czego przyjaźni Irlandczycy nie mogli pojąć, to dlaczego polska podróżniczka koniecznie chce tę pętlę przejść - wspomina autorka prezentacji.
„Czerwone drzwi Irlandii” to opowieść o jej samotnej podróży. "Na co dzień pracuję w Filharmonii Krakowskiej, a prywatnie fascynuję się kulturami świata, góra i world music. Przez ponad cztery tygodnie przeszłam południową część irlandzkiej wyspy, zaczynając w Dublinie i przechodząc przez fragment gór Wicklow, następnie wybrzeżem do parku narodowego Killarney i do stóp góry Carrantuohill, do klifów Kilkee i na wschód przez góry Slieve Bloom do Dublina. Ostatni odcinek podróży odbyłam wzdłuż irlandzkiego Grand Canal, który doprowadził mnie aż do ujścia rzeki Liffey i irlandzkich doków. Maszerując po zielonej wyspie zauważyłam, że kolor zielony ma tu tak naprawdę najmniejsze znaczenie. Obserwację Irlandii zdominowała wszechobecna woda – pod wieloma postaciami, porażające ilości kwiatów – wielokolorowych w miastach i głównie fioletowych w górach oraz… śmieci. Chociaż tych ostatnich nie spodziewałam się oglądać w tak przepełnionym umiłowaniem do natury kraju, to kwestie ekologiczne okazały się jednymi z podstawowych w codziennych rozmowach z Irlandczykami i przede wszystkim – mojej codzienności podczas, której przemierzałam pieszo dziesiątki kilometrów dziennie" - opisuje Iśka Marchwica.

„Czerwone drzwi Irlandii” to opowieść o Irlandzkiej „manianie”, o tym ile w Irlandczykach jest muzyki, a ile Guinnessa, o zieleni i innych kolorach i w końcu o tym, co kryją za sobą irlandzkie czerwone drzwi.

Iśka Marchwica jest etnomuzykologiem. Współzałożyła i przez blisko dziesięć lat współprowadziła portal Etnosystem.pl. W RadioJAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisała m.in. dla “Wysokich Obcasów”, “Gazety Krakowskiej”, “Miasta Kobiet”, udzielała się w “Piśmie Folkowym” i magazynie górskim “n.p.m. “. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach.

W grudniu 2017 roku przejechała w ramach 8. etapu rowerowej sztafety dookoła świata góry Ałtaj z Rosji do Mongolii w warunkach srogiej syberyjskiej zimy.

W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. Najlepiej czuje się na szerokich polanach Tatr Zachodnich i na tarasie schroniska na Bereśniku.
Od kilku lat zainteresowana psychologią i wpływem sportu, podróży, aktywnego spędzania czasu na zdrowie psychiczne. Wiedzę teoretyczną przekłada na praktykę. Jej życiowym mottem są mądre słowa jednej z bohaterek filmu “Hotel Marigold”: “Największą porażką jest zaprzestanie działania, a miarą sukcesu – sposób radzenia sobie z rozczarowaniami”.

Film podsumowujący moją podróż: https://www.youtube.com/watch?v=90nJQHdrAUo

opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl