17.06.2020, 13:10 | czytano: 1874

Ikony i rzeźby Andrzeja Ferenczaka (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
Do końca czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisku można oglądać wystawę prac Andrzeja Ferenczaka z Kościeliska pn. "Ikony i rzeźby”.
Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-16.00.
Andrzej Ferenczak urodził się w Kościelisku, pod Blachówką. Tata pochodził z Chyżnego a mama, Helena Gąsienica-Brzega, z Kościeliska. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, następnie studia nauczycielskie w Rzeszowie – rysunek i zajęcia praktyczne. Pięć lat uczył w Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanem, później pracował w dekoratorni, a następnie uczył plastyki w Szkole Podstawowej w Kościelisku. Od roku 1974 do chwili obecnej prowadzi zakład rzemieślniczy rzeźbiarstwa w drewnie.

Pan Andrzej bierze udział w licznych targach i wystawach. Na swoim koncie ma wiele medali i dyplomów. W roku 1980 otrzymał dyplom „mistrza rzemiosła artystycznego” przyznany honorowo przez Ministra Kultury, złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych w Warszawie, złote i srebrne medale w Krakowie w latach
70’ i 80’.

W roku 2015 otrzymał statuetkę Marki Tatrzańskiej, a w roku 2016 został laureatem Nagrody Wójta Gminy Kościelisko za całokształt działalności kulturalnej. W 1976 r. wykonał Drogę Krzyżową do kościoła w Zwierzyńcu koło Zamościa, zbudowanego na miejscu obozu koncentracyjnego dla dzieci oraz w Przelewicach koło Gorzowa Wlkp.. W latach 80’ cała produkcja jego zakładu przeznaczana była na eksport do Niemiec, Austrii i Francji. W 1980 r. powstała szopka do kościoła w Monachium. W 2018 r wraz z Markiem Łowiszem wykonał oprawę rzeźbiarską w stylu podhalańskim kościoła w Mucznem w Bieszczadach i wiele, wiele innych. Ma na swoim koncie wystawy zbiorowe w Polsce i zagranicą, w tym Münster, Düsseldorf oraz Paryż. Brał udział w wielu międzynarodowych targach.

Bardzo dużo czasu poświęca ikonom, ale także tworzy wiele szopek, płaskorzeźb, skrzyń oraz mebli według wzorów góralskich. Jest członkiem Krajowej Komisji Egzaminacyjnej rzeźbiarstwa w drewnie.
Wystawa „Ikony i rzeźby” to druga indywidualna wystawa Pana Andrzeja Ferenczaka prezentowana w naszym ośrodku. W roku 2016 prace artysty stanowiły część wystawy zbiorowej twórców z Kościeliska.

mat. pras. /zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl