18.06.2020, 08:30 | czytano: 3443

5. Bieg po Oddech, tym razem wirtualny

5. edycja biegu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą w Rabce-Zdroju będzie mieć charakter wirtualny. Zapisy ruszyły na stronie www.bieg.oddychaj.pl.
Bieg odbędzie się od 16 sierpnia do 5 września, a finał wydarzenia 8 września. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Mukowiscydozy.
Dochód pozyskany podczas tegorocznej wirtualnej edycji biegu zostanie przeznaczony na bezpośrednie wsparcie podopiecznych i zakup sprzętu mającego na celu m.in. ograniczenie ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Wydarzenie kolejny raz wspierać będzie Justyna Kowalczyk, mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Leszek Dorula - burmistrz Miasta Zakopane i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Przygotowania do tegorocznego Biegu po Oddech rozpoczęły się praktycznie następnego dnia po rozdaniu nagród w ubiegłym roku - mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. - Wczesną wiosną zwykle dopinaliśmy ostatnie szczegóły imprezy, tym razem w związku z pandemią koronawirusa musieliśmy zdecydować o zupełnej zmianie formuły Biegu.

Impreza, która zdążyła się już wpisać do kalendarza biegowego, miała w tym roku świętować mały jubileusz. Pięć lat temu biegacze z całej Polski stanęli po raz pierwszy na starcie Biegu po Oddech w Zakopanem. Od tamtego czasu z każdą kolejną edycją przybywało uczestników. - Ciężko pracowaliśmy nad tym, aby było to wydarzenie szczególne i zapewne takim będzie, choć wolelibyśmy, żeby przyczyna takiego stanu rzeczy była inna. W związku z sytuacją epidemiologiczną tegoroczny Bieg odbędzie się w formule rywalizacji na odległość. Nie wyznaczamy trasy. Można biegać tam, gdzie podpowie nam wyobraźnia, 5 km, byle między 16 sierpnia a 5 września i bezpiecznie – dodaje Majek.

Dochód ze sprzedaży pakietów startowych zostanie przeznaczony na bezpośrednie wsparcie chorych na mukowiscydozę, w tym zakup sprzętu ograniczającego ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Czas epidemii kiedyś się skończy. Dla większości społeczeństwa będzie to oznaczało poluzowanie obecnych restrykcji i wzięcie głębokiego oddechu, który niestety nie będzie dany chorym. - Z systemowego punktu widzenia pacjenci chorzy na wszystkie choroby przewlekłe należą do grup szczególnie zagrożonych. Jednocześnie nasi chorzy wykazali się dużą dyscypliną i odpowiedzialnością w zapobieganiu zakażeniom – mówi prof. Dorota Sands kierująca Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym. - Chorzy na mukowiscydozę przez całe życie funkcjonują tak, jakby była pandemia. Stosują zasady izolacji społecznej, zagrożeniem są dla nich miejsca publiczne, gdzie zawsze jest ryzyko kontaktu z osobami mającymi ostre infekcje. Na co dzień wykorzystują także maseczki, rękawiczki i inne materiały ochronne. Przy całym dramacie tej pandemii, teraz będzie dużo łatwiej wytłumaczyć, co to znaczy mieć mukowiscydozę.

– To dla mnie powód do dumy, że już piąty raz z rzędu możemy, tym razem wirtualnie i znacznie liczniej, pobiec w Biegu po Oddech – mówi Rafał Krawiec, członek zarządu Santander Consumer Banku. - Wszyscy pokonując te 5 km mamy jeden cel: dzięki naszemu zaangażowaniu chcemy pomóc Polakom w zrozumieniu, z jakimi wyzwaniami każdego dnia zmagają się chorzy na mukowiscydozę.

- Cieszę się, że znowu możemy pomóc. Ja już trenuję z synem i zachęcam wszystkich do przebiegnięcia 5 km w dobrej sprawie – dodaje Wojciech Budzowski, dyrektor Generalny Hoteli Nosalowy.

Zapisy online już ruszyły. Bieg został wpisany do Zakopiańskiej Ligi Biegowej - udział w wydarzeniu to 20 punktów w Lidze. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekają profesjonalne koszulki biegowe i pamiątkowe medale, przy czym uczestnik sam decyduje, który pakiet startowy chce nabyć. Do wyboru ma pakiet z profesjonalną koszulką i medalem, lub z samym medalem. Każdy zakupiony pakiet startowy to cegiełka, która przekłada się na pomoc podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Bo wirtualne bieganie to realne pomaganie.
Jak będzie wyglądał 5. Wirtualny Bieg po Oddech? To uczestnik decyduje, gdzie i kiedy pobiegnie, byle miało to miejsce między 16 sierpnia a 5 września 2020 r. Dystans 5 km można przebiec lub przejść. Można też zabrać kije do nordic-walking. Impreza ma charakter charytatywny, więc rywalizacja ma drugorzędne znaczenie.

Rejestracja do biegu i zakup pakietów startowych odbywa się na stronie www.bieg.oddychaj.pl Wszystkim, którzy zarejestrują się do 10 lipca pakiety startowe zostaną wysłane jeszcze przed biegiem. Pozostałe osoby otrzymają swoje pamiątkowe zestawy już po zakończeniu wydarzenia.

Po ukończonym biegu należy wejść na www.bieg.oddychaj.pl, gdzie znajduje się formularz do przesłania wyniku. Uzyskany wynik można wpisać tylko raz, najpóźniej do 5 września. Zgłoszenie musi być kompletne, zawierające zdjęcie lub zrzut ekranu z aplikacji, gdzie będzie widoczny dystans i czas przebiegnięcia oraz pokonana trasa. Wyniki biegu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.bieg.oddychaj.pl

8 września, w Światowy Dzień Mukowiscydozy odbędzie się finał 5. Wirtualnego Biegu po Oddech. podczas którego nastąpi podsumowanie wydarzenia.

Więcej informacji na temat 5. Wirtualnego Biegu po Oddech znajduje się na stronie http://bieg.ptwm.org.pl/.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl