26.06.2020, 16:40 | czytano: 4015

Prezes ONR Podhale: "Jestem Góralem i proszę, aby każdy mówił we własnym imieniu"

"W okresie wyborczym co chwilę widzę artykuł w lokalnych gazetach, czy to na portalach, z których wylewa się treść „Górale popierają”. Zamiennie to robią, a to Dudę, a to Kosiniaka, to znów Trzaskowskiego. Nic tak bardzo mnie nie wku*** jak wypowiadanie się innych w moim imieniu i generalizowanie poglądów całego regionu" - pisze Maciej Trebinia - Tutka, prezes ONR Podhale.
W liście przesłanym naszej redakcji Maciej Trebunia -Tutka w słowach nie przebiera, dlatego musieliśmy kilka określeń pozostawić w sferze "niedomówienia".
A napisał tak (obszerne fragmenty}:

"Wybór jednego, czy drugiego nie znaczy, że z automatu Górale popierają jak jeden mąż takiego, czy owego kandydata. Przypominam wszystkim, że Góral to nie naklejka na piwo, ani bierny obserwator cyrku wyborczego - który jeździ z tobołami po Podhalu od kilku tygodni.

Kiedy w 1995 roku obywały się rozgrywki wyborcze pomiędzy Kwaśniewskim, a Wałęsą to przypominam, że na Podhalu był tylko jeden oddany głos na Kwaśniewskiego, we Wróblówce lub w tych okolicach. Sympatyk czerwonego koloru szybko został zlokalizowany i przekonał się na własnej skórze, jak Podhale odnosi się do takich socjaldemokratycznych skrętów.

Podhale było zawsze konserwatywne, ale teraz części osobom popier*** się w głowach. W Rabce popierają Kosiniaka. Za kasę kilku kretynów i klakierów zrobili jemu wiecyk i już nagłówki grzmią, że "Górale popierają Kosiniaka". W Zakopanem pojawił się Trzaskowski. (...). Do tego Jagna, przyrównująca wizytę Trzaskowskiego do wizyty Jana Pawła II w 1997 roku na Podhalu, to już kuriozum totalne, ale tak właśnie bywa, jak się straci rozum. Do grona klakierów Trzaskowskiego dołączył również mój kuzyn Krzysiek Trebunia – Tutka, aczkolwiek po nim się nie spodziewałem, tym bardziej po kimś, kto kultywuje (...) naszą regionalną wyjątkowość i tradycje, który powinien być głosem rozsądku, a nie pozując w stroju góralskim na facebooku, wygłaszać treści, że odmienności, nawet te regionalne - są złe, bo prowadzą do konfliktów. Skoro odmienność jest zła, to po co robisz sobie zdjęcia w stroju góralskim i mówisz gwarą?! Ale przecież treści populistyczne dla liberalnej gawiedzi są teraz w cenie i to się klika, to się sprzedaje, po kawałku, swoją godność i spuściznę przodków.

Można to określić jednym tylko zwrotem - zebrali się pajace i pajacują, a media piszą ochoczo o Góralach popierających Trzaskowskiego, bo kilku przebierańców stało, dumnie wypinających się na zdjęciu. Nie ma na to zgody! Chyba trzeba Wam przypomnieć, że Górale zawsze byli osobami honornymi, zawziętymi i twardymi. Jednak nigdy nie była to banda idiotów, która szła w kierunku z której akurat wiatr zawiał.
To nie prostaki, ale prości ludzie z sercem na dłoni, ale i ciupagą w drugiej. Tak na wszelki wypadek.

Jestem Góralem i proszę, aby każdy mówił we własnym imieniu. Jeśli jest w jakiejś miejscowości grono osób popierających jakiegokolwiek kandydata to niech sobie będzie. Tylko niech nie będzie to, że „Górale popierają...”

Prezes ONR Podhale
Maciej Trebunia - Tutka

opr.s/
komentarze
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN27.06.2020, 19:30
Piszei Pan o honorze,a czemu Pan nie poruszył sprawy zdrady narodowej ,jaką był Goralenvolk, to też był honor?
Utopia27.06.2020, 19:04
Górole wspaniali dumni i mądrzy tak że sprzedają swoje ziemie obcym a i sami nie potrafią kierować instytucjami na terenie swoim hehe są u siebie niewolnikami a zarazem wycieraczkami do wchodzenia obcych ludzi na stołeczki. Brawo. Uwielbiam Was przebierańcy hałasujących by dostać parę dutków i pogłaskanie na kite .Bratają się ze wszystkimi byle by swojemu druhowi jak najwięcej zaszkodzić.
podhalanin27.06.2020, 11:05
Ma rację w tych sprawach. A warszawka i krakusiki niech nas na PODHALU nie nie nawraca na kolorowo.
Wyrocznia27.06.2020, 10:31
Igorrr, a gdzie wyczytałeś, że prezes ONR Podhale chce głosować na Dudę? Czy takie halucynacje to nie jest początek schizofrenii? Miejmy nadzieję, że to tylko brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, a nie ta okropna choroba.
keytur27.06.2020, 09:16
Igorr zapetliłeś się, twierdzisz, że jedna wiara jest sprzeczna z nauką Jezusa, czyli wiele wiar jest zgodna z nauką Jezusa? ONR jest legalną organizacją i nie ty będziesz decydował o końcu tej organizacji - marza ci się czasy komuny?
też góraal27.06.2020, 08:21
w cudzym oku to się widzi źdżbło w w własnym oku nie widzi się belki ja też głosowałem na Kwaśniewskiego i inni trzeba pisać prawdę a nie mażyć o ciupadze
nowotarżanin27.06.2020, 07:30
nie popieram ONR bo to przebierańcy ale opinia szefa idealna brawo
Jo27.06.2020, 02:36
Haj
Szatk26.06.2020, 22:47
No, chopie, trochę idealizujesz górali, bo był też Związek Górali z Wackiem Krzeptowskim, był Goralenvolk...
anty levak26.06.2020, 21:56
Nie lubię słów takich jak: "obóz i radykalny" ale bardzo polubiłem Pana prezesa Macieja.
Masz gościu ja.ja!
Czołem Wielkiej Polsce!26.06.2020, 21:20
Nie popierasz Obozu Narodowo - Radykalnego jeden z drugim?
Bo nic o nim nie wiesz. Dlatego! Albo V kolumna. No cóż, ONR nie zgadzał się na państwo polskie "do spółki", a dziś prezes właśnie takie buduje, więc wszystko jasne. Przeróżni "gumkowicze" mówią nam jaka ma być Polska.

Do tego doszliśmy!
Igorrr26.06.2020, 20:43
Żyjemy w demokratycznym kraju i każdy ma prawo głosować na kogo chce. Prezes chce głosować na Dudę, niech głosuje. Niech zachowa klasę i nie obraża ludzi myślących inaczej od niego (i to jeszcze rodzinę - człowieka, który jest bardzo wykształcony i odniósł wielki sukces w przeciwieństwie do Sz. P. Prezesa). Na tym polega demokracja, że każdy może wyrażać swoje poglądy. Jeżeli jakikolwiek członek ONR zwyzywa, obrazi, nie daj Boże kogoś pobije to może to być już koniec tej organizacji. Ludzie chcą normalnie żyć wg własnych dozwolonych prawem zasad. Uważanie, że jest tylko jedna opcja polityczna, jeden błogosławiony kolor skóry i tylko jedna wiara jest dużym błędem i jeśli Sz. P. Prezes wyciera sobie usta wiara, to jest to sprzeczne (całkowicie!) z nauką Jezusa.
piwosz26.06.2020, 19:55
Panie Prezesie, Piwo Harnaś, Tatra, mówi Ci to coś.
inny26.06.2020, 19:17
popieram opinię prezesa. niech każdy wypowiada się w swoim imieniu.
Siuhaj26.06.2020, 18:51
Prymitywny ten tekst. Zachwyca się tym że Wałęsę popierano w wyborach 25 lat temu, a Bułecke który Wałęsy ostatnio bronił nazywa d... Poza tym narzeka na K.Tutke, a nie wymienia innych pajacujących góroli w cuchach popierajacych Dudę w telewizji.
Normalny ludek26.06.2020, 18:34
Brawo panie Macieju za słowa co za trzaskowski stoją i na niego głosują, prawdziwi górale nie pójdą na niego głosować bo ich duma i homor nie pozwolą BÓG HONOR I OJCZYZNA ONR
Burok26.06.2020, 17:17
ONR-u nie lubię bo poglądy mam inne , i może mnie Pan Maciej za to nie obije :):) , ale należy się z Nim zgodzić . Góral to nie naklejka na piwo - nie generalizować
Góralka26.06.2020, 17:05
Jak nie popieram ONR-u, tak popieram opinię prezesa!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl