01.07.2020, 23:19 | czytano: 3246

Willa Koliba w nowej odsłonie (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Willa Koliba poddana została gruntownemu remontowi konserwatorskiemu. Remont filii Muzeum Tatrzańskiego kosztował ponad 3 mln zł.
- Projekt i aplikację do UE przygotowała oraz znalazła projektantów i wykonawców inwestycji Katarzyna Para, moja zastępczyni. Z kolei dr hab. Zbigniew Możdżeń, konserwator muzeum - czuwał, by pierwszy dom w styl zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza wyglądał tak, jak powinien wyglądać - mówi Anna Wende -Surmiak.
Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego zastrzega, że "to nie jest inauguracja Koliby, bo jeszcze trwają prace aranżacyjne drugiej części wystawy, zlokalizowanej w zachodnim skrzydle willi. - Tam znajdować się będzie nowa wystawa pokazująca historię stylu zakopiańskiego na tle innych stylów narodowych, które w tym samym czasie rodziły się w różnych częściach Europy. Druga wystawa będzie ekspozycją biograficzną Stanisława Witkiewicza. To postać ważna dla Zakopanego, istniejąca w swoich realizacjach, ale nigdy nie było wystawy na temat jego samego. Cieszymy się, że znajdzie swoje miejsce w swoim pierwszym projekcie w stylu zakopiańskim. Zaprosimy państwa w drugiej połowie września na pełną inaugurację wystawy. Na razie czynna jest stała ekspozycja stylu zakopiańskiego, przygotowany został ogród, więc postanowiliśmy udostępnić Kolibę na sezon letni zwiedzającym - dodaje dyrektor placówki.

Zakres remontu był spory. - Fundamenty zostały podbite i wzmocnione, wykonany został system odprowadzenia wód opadowych, zmieniono pokrycie dachowe na gonty. Pace wewnątrz to wymiana większości podłóg, wykonanie ogrzewania podpodłogowego, by uniknąć grzejników. Poprzednio były piece elektryczne i awaryjnie ten system zachowano. Wyczyszczono płazy z zewnątrz i wewnątrz, wykonano systemy zabezpieczeń, monitoring, instalacje przeciwpożarową i alarmową, zmodernizowano oświetlenie, wyremontowano piece kaflowe i kamyczkowe. Modernizacji uległo też wejście do Koliby. Znajduje się ono obecnie od strony północnej, a wyjście będzie od frontu - wymienia Zbigniew Możdżeń, główny specjalista do spraw ochrony zabytków Muzeum Tatrzańskiego .

Remont sfinansowano z funduszy europejskich, którego operatom było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny zapewnił Urząd Wojewódzki w Krakowie.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
vivat04.07.2020, 08:09
tylko 3 mln
REKIN02.07.2020, 09:32
Prawdziwa Perła !!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl