26.07.2020, 19:40 | czytano: 983

Barokowe Eksploracje 2020 w Szczawnicy

"Tegoroczną edycję Festiwalu organizujemy w trudnym czasie, trochę na przekór niepewności i chaosowi próbującemu ogarniać naszą rzeczywistość, kiedy właśnie głód piękna, autentycznego przekazu oraz wspólnego tworzenia ponad podziałami i granicami daje o sobie znać szczególnie mocno" - zauważa Agnieszka Żarska
"Mamy nadzieję, że okoliczności pozwolą nam na zrealizowanie naszych międzynarodowych przedsięwzięć i podzielenie się z Państwem niesamowitą muzyką w świetnych interpretacjach" - dodaje dyrektor artystyczna Festiwalu.
„Motyw klasycznej woluty jońskiej na afiszu tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji pochodzi z kultowego traktatu Giacomo da Vignoli: „O pięciu stylach w architekturze”. Oparta na klasycznych proporcjach, odnoszących się bezpośrednio do harmonii i piękna natury sztuka architektury, skodyfikowana została już przez starożytnych, w szczególności przez Witruwiusza, a spopularyzowana właśnie dzięki dziełu Vignoli, które na kilka wieków stało się podstawowym i uniwersalnym przewodnikiem dla architektów zachodniej cywilizacji. Podobnie jak Vignola przełożył na sobie współczesny język klasyczne tradycje, tak poprzez wydarzenia Barokowych Eksploracji chcielibyśmy stać się przekazicielami muzyki Bacha, Haendla i innych barokowych mistrzów, która poprzez sugestywny wyraz i niezwykłą energię, wciąż na nowo jest w stanie nas głęboko poruszać i zaskakiwać.”- podkreśla Agnieszka Żarska.
W programie Festiwalu znajdą się cztery wydarzenia, zaplanowane na wybrane terminy sierpnia i września. Już tradycyjnie, nie zabraknie polskiej premiery dzieła operowego. W tym roku będzie to jednoaktówka Jan Karela Loosa pt.: „Opera bohemica de camino …”- wystawiona w wersji półscenicznej. W ramach tego samego wydarzenia będzie można też zobaczyć słynną operę buffa „La serva padrona” G.B.Pergolesiego, w wykonaniu zaprzyjaźnionych z Festiwalem muzyków z Pragi czeskiej, pod dyrekcją Marka Stryncla. Kolejnym wydarzeniem będzie koncert dedykowany włoskim Kantatom pt.: „Amore e odio”, w interpretacji artystek związanych z warszawskim środowiskiem barokowym, mezzosopranistki Anny Radziejewskiej, klawesynistki Lilianny Stawarz oraz wiolonczelistki Anny Cierpisz. Na wrzesień zaplanowane zostały dwa koncerty oratoryjno-kantatowe w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 - chóru i orkiestry, które poprowadzi Agnieszka Żarska. Pierwszy z koncertów prezentować będzie wybrane Kantaty Jana Sebastiana Bacha, a drugi, będący jednocześnie finałem tegorocznej edycji, zawierać będzie dzieła G.F.Haendla, G.Ph.Telemanna oraz grand motet M.R.Delalande. Wśród solistów wystąpią artyści o międzynarodowej renomie - Olga Pasiecznik oraz Peter Kooij.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea, współorganizatorem: Pieniny SPA Resort i Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Festiwal dofinansowany ze środku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia udzieliło również Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Pieniński Bank Spółdzielczy. Współpraca promocyjna - Palenica. Grupa Polskie Koleje Linowe S.A.

Wydarzenia organizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. Liczba miejsc ograniczona.

BAROKOWE EKSPLORACJE 2020
Dworek Gościnny-Szczawnica
Dyrektor artystyczny-Agnieszka Żarska

Program Festiwalu:
12. 08. godz. 19.00.
Karel Jan Loos - Opera bohemica de camino a caementariis luride aedificato
Czeska opera o kominie źle przez murarzy zbudowanym
Giovanni Battista Pergolesi – La serva padrona Służąca panią
wykonawcy:
Eva Kývalová - sopran, Jan Mikušek - alt,
Martin Javorský - tenor, Miloš Horák - bas,
Anton Eliáš – rola niema
reżyseria: Magdalena Švecová, kostiumy: Markéta Stormová, scena: Václav Krajc
orkiestra barokowa MUSICA FLOREA
dyrygent/ kierownictwo muzyczne: Marek Stryncl

27.08. godz. 19.00.
Włoskie kantaty
Amore e odio- miłość i nienawiść
Nicola Porpora - Oh se fosse il mio core
Antonio Vivaldi - Qual per ignote
Georg Friedrich Haendel – Lucrezia
wykonawcy:
Anna Radziejewska- mezzosopran
Anna Cierpisz- wiolonczela barokowa
Lilianna Stawarz- klawesyn
02.09. godz. 19.00.
Johann Sebastian Bach - Kantaty
Wie schön leuchtet der Morgenstern BWV 1
Himmelskönig, sei willkommen BWV 182
Meine Seel erhebt den Herren BWV 10
wykonawcy:
Joanna Radziszewska- sopran
Helena Poczykowska – alt
Tomas Lajtkep – tenor
Michał Dembiński- bas
BAROQUE COLLEGIUM 1685 Chór & Orkiestra
Kierownictwo artystyczne/dyrygent: Agnieszka Żarska

29.09. godz. 19.00
HAENDEL/TELEMANN/DELALANDE
Georg Friedrich Haendel
Chandos Anthem: O praise the Lord HWV 254
arie: Meine Seele hört in Sehen HWV 207, Süße Stille, sanfte Quelle HWV 205
Georg Philipp Telemann - Der am Ölberg zagende Jesus
Michel Richard Delalande - Super flumina Babilonis S.13
wykonawcy:
Olga Pasiecznik – sopran
Piotr Olech - alt
Peter Kooij – bas
BAROQUE COLLEGIUM 1685 Chór & Orkiestra
Kierownictwo artystyczne/dyrygent: Agnieszka Żarska

Bezpłatne wejściówki na koncerty w Dworku Gościnnym do odbioru od 01.08. w Butiku I love Szczawnica na Placu Dietla. Rezerwacja tel. 519 067 681.

opr. s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl