14.08.2020, 12:12 | czytano: 2340

Opery barokowe w Dworku Gościnnym. Rozpoczął się Festiwal Barokowe Eksploracje (zdjęcia)

zdj. Weronika Błażusiak
SZCZAWNICA. W Dworku Gościnnym rozpoczęła się X edycja Festiwalu Barokowe Eksploracje. Pierwsza, pilotażowa edycja Festiwalu odbyła się w 2011 roku w kościele w Szlachtowej. Tegoroczne wydarzenie ze względu na panującą pandemie odbywa się w małym, kameralnym gronie.
Przybyli do Dworku Gościnnego mogli zobaczyć dwie barokowe opery komiczne w wersjach półscenicznych –„Opera bohemica de camino a caementariis luride aedificato"- "Czeska opera o kominie źle przez murarzy zbudowanym" oraz słynna "La serva padrona" - "Służąca panią" - w wykonaniu artystów z Czech przy towarzyszeniu orkiestry barokowej Musica Florea z Pragi pod batutą Marka Stryncla.
Foyer Dworku Gościnnego okazało się idealne dla kameralnej opery komicznej, czuliśmy się (choć w maseczkach) niemal częścią tego zabawnego barokowego spektaklu. Ogromne brawa należą się artystom! Musica Florea z Markiem Strynclem na czele jak zwykle znakomicie, soliści świetni wokalnie i aktorsko: Eva Kývalová - sopran, Jan Mikušek - alt, Martin Javorský - tenor, Miloš Horák - bas, no i absolutnie niezapomniana rola mima Antona Eliasa, a Magdalena Švecová w ekspresowym tempie i bardzo udanie prze-reżyserowała spektakl z wielkiej sceny w wersję kameralną. Dodatkowo stylowa aranżacja światła i bardzo ciekawe pomysły scenograficzne – mówi dyrektor Festiwalu Agnieszka Żarska.

Festiwal „Barokowe Eksploracje”, jak co roku organizuje towarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea. Współorganizatorami są Pieniny SPA Resort wraz z Fundacją Andrzeja Mańkowskiego. Jest on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia udzieliło również Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Pieniński Bank Spółdzielczy. Patronat medialny nad festiwalem objął portal Pieniny24 oraz Podhale24.

wb/ zdj. Weronika Błażusiak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl