27.08.2020, 15:18 | czytano: 2180

Trzecie Miejsce #Rabka-Zdrój

Projekt pod nazwą Trzecie Miejsce #Rabka-Zdrój to pomysł na badanie kultury w Rabce-Zdroju.
- To inicjatywa oddolna, na którą pozyskałam środki w ramach stypendium "Kultura w sieci". Badanie, które przeprowadzam, to zarówno wywiady ze społecznikami i aktywistami w Rabce-Zdroju, jak i zachęcam mieszkańców do wypełnienia ankiety, którą można znaleźć pod adresem www.tiny.pl/75vm8 - mówi Katarzyna Szczęśniak.
Katarzyna Szczęśniak to rabczanka, kulturoznawczyni, współtwórczyni strony Rabczańskie Mikrohistorie, członkini zespołu dokumentującego badania i wystawy Muzeum im. Wł.Orkana m.in.”Czego woda nie weźmie i ogień nie spali... rzecz o dawnych rzemieślnikach” (2016), „Herody z Muzeum – Rabczańska Kolęda” (2015), „Heródek. Orawski NIKIFOR” (2014), „Zabawki ludowe” (2013), członkini zespołu w projektach realizowanych w Rabce przez Fundację im. Zofii Rydet: „Rabka na fotografii Zofii Rydet (1950-1990)” (2017) oraz Coś, co zostanie (2016).

- W marcu tego roku, wraz z ogłoszeniem restrykcji sanitarnych, postanowiłam opowiedzieć o tym miejscu, które jest moim domem. Opowiedzieć, o miejscu i o ludziach, którzy je tworzą, którzy oddają mu serce. Ale też przyjrzeć się potencjałom, które w nim drzemią, zastanowić się nad potrzebami kulturalnymi teraz i "po epidemii". I wreszcie, odnaleźć ścieżki, którymi można podążać w tym obszarze. Od lipca tego roku prowadzę również rozmowy o Rabce w tym obszarze - opowiada. - Określenie TRZECIE MIEJSCE? wywodzi się z koncepcji amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga określającego miejsce odpoczynku w przestrzeni publicznej, oddzielające środowisko życia w domu i pracy. To miejsce, w którym tętni życie lokalnej społeczności, rodzą się pomysły, pomagające wzmocnić poczucie przynależności i więzi z otoczeniem i innymi mieszkańcami miejscowości. TRZECIE MIEJSCE #Rabka-Zdrój to pomysł nawiązujący do tej koncepcji.

Więcej o projekcie można przeczytać na: www.trzeciemiejsce.pl, www.facebook.com/MiejsceRabka.

Oprac. (mr), Materiały prasowe
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl