28.08.2020, 10:05 | czytano: 2419

I Dożynki Sąsiedzie w Łopusznej (zdjęcia)

Fot. Jan Malinowski
W minioną niedzielę odbyły się Dożynki Wiejskie w Łopusznej.
Dożynki zostały zorganizowane przez Związek Podhalan oddział Łopuszna, Parafię Łopuszna, Sołtysa Łopusznej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Łopusznej. Do udziału w uroczystości został zaproszony oddział Związku Podhalan z Ostrowska, który przybył do Łopusznej z własnym wieńcem dożynkowym przygotowanym przez członków Zespołu Regionalnego „Jaferniocek” oraz pocztem sztandarowym.
Wieniec dożynkowy wykonały gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich z Łopusznej, a tegorocznymi Starostami Dożynkowymi byli Maria Galarowicz oraz Kazimierz Dziga. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii ks. Kazimierz Folty. Piękną oprawę muzyczną zapewniła kapela oraz grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej. Po mszy ks. proboszcz poświęcił ziarno, które każdy z mieszkańców mógł zabrać na przyszłoroczne zasiewy.

Niestety z powodów niesprzyjających warunków pogodowych nie udało się zorganizować jak w latach poprzednich orszaku dożynkowego, który z muzyką góralską przejeżdżał przez wieś do kościoła.

Wspólne dziękczynienie Bogu za dar obfitych plonów jest początkiem nowej tradycji Łopusznej i Ostrowska, obchody uroczystego zakończenia zbiorów zostały nazwane Dożynkami Sąsiedzkimi i w przyszłym roku odbędą się w Ostrowsku.


Organizatorzy, fot. Jan Malinowski
komentarze
wojtek15.09.2020, 13:26
Ależ ten prezes działa w Łopusznej! Gratulacje!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl