04.09.2020, 18:48 | czytano: 2488

W czwartek 10 września otwarta zostanie Galeria Sztuki w Willi Oksza

arch. Podhale24
ZAKOPANE. Po kilkumiesięcznym remoncie Willa Oksza wraca na muzealną mapę Zakopanego. Od 10 września pracownicy zapraszają do zwiedzania zmodernizowanej przestrzeni ekspozycyjnych Galerii Sztuki.
Na wystawie stałej w Okszy prezentowane są głównie dzieła zakopiańskiej kolonii artystów, ale także sztuka twórców przelotnie związanych z Zakopanem, dla których Tatry i góralszczyzna stanowiły ważną inspirację w twórczości. Historia Okszy wpisana jest w dzieje stylu zakopiańskiego – willa jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza. Budynek wznosili góralscy cieśle pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty w latach 1895–1896.
W ramach rewaloryzacji i modernizacji przeprowadzonej w ostatnich miesiącach w Willi Oksza zrealizowano szereg prac zewnętrznych jak i wewnętrznych. Prace zewnętrzne obejmowały częściową wymianę gontów wraz z impregnacją, wymianę kamiennej okładziny podjazdu do wejścia głównego budynku i odświeżenie elewacji. Z kolei w ramach prac wewnętrznych przeprowadzono remont pomieszczeń piwnicznych, zmodernizowana i powiększona została także przestrzeń wystaw czasowych na piętrze. Ponadto zaaranżowana została nowa recepcja.

Remontem objęty został także teren wokół willi. Odnowiono drewnianą bramę nad wjazdem do budynku, powstały nowe ścieżki komunikacyjne wraz z wymianą lamp parkowych oraz wykonana została iluminacja elewacji frontowej.

Wszystkie prace przeprowadzone zostały z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Muzeum Tatrzańskie realizuje projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”. Wkład własny zapewnia Województwo Małopolskie.

mat. prasowy, opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl