12.10.2020, 17:28 | czytano: 1627

Prace archeologiczne na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W budynku, gdzie znajduje się Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” odbyła się konferencja prasowa poświęcona prowadzonym tuż obok pracom wykopaliskowym.
Instytut Pamięci Narodowej Biuro Poszukiwań i Identyfikacji prowadzi prace wykopaliskowe przed budynkiem „Palace”. Na razie nie odnaleziono jeszcze szczątków ludzkich, ale działania będą prowadzone w tym i przyszłym roku.
Jak powiedział doktor Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN - "to jest miejsce szczególne dla Zakopanego jak również dla całego Podhala. Przez cele zakopiańskiej placówki gestapo mogło przejść nawet dwa tysiące osób. Duża część z nich została zamordowana lub trafiła do obozów koncentracyjnych. Nie mamy pewności, że dookoła budynku istniały jakiekolwiek masowe groby, ale istnieją przesłanki mówiące o tym że przynajmniej kilka osób mogło być tutaj zagrzebanych. Ponad sto osób zostało zamordowanych w celach w tym budynku. Istnieją relacje, pojedyncze zapisy mówiące o tym, że część osób zagrzebywano potajemnie w nocy w okolicach budynku".

Na razie udało się odkryć relikty wcześniejszej zabudowy. Są to fragmenty fundamentów budowli bardzo ważnej dla Zakopanego. Fundamenty należą do wili Pepita. Był to drugi budynek w stylu zakopiańskim wykonany według projektu Stanisława Witkiewicza. Został ukończony w tym samym czasie co Willa Koliba. Niestety w roku 1928 willa spłonęła, a działka została sprzedana rodzinie Sznajderów, którzy wybudowali w tym miejscu wille Palace.

Muzeum Palace ma zostać otwarte w roku 2023. Do tego czasu będą prowadzone badania, a następnie rozpocznie się remont. Teraz tworzona jest dokumentacja remontowa oraz scenariusz remontu.

pk/ zdj. Piotr Korczak
komentarze
Odwagi12.10.2020, 21:04
Zacny Panie Dawidzie, może by tak poszukać na "Skałkach" w Ochotnicy,
tam w tych ostrężynach. Pan wie kogo.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl