Mieszkańcy Orawy w tym roku obchodzą 100 rocznicę przyłączenia Orawy do Polski. To święto, to okazja do licznych uroczystości, a także publikacji upamiętniających ludzi i wydarzenia, które miały miejsce przed stu laty. W te wydarzenia wpisuje się również projekt fotograficzny „Wróciliśmy Polsko!”.
Projekt jest prowadzony przez społeczny fanpage na facebooku „ Z Serca Orawy” który publikuje wiele inscenizowanych sesji osadzonych w czasach współczesnych, lecz autentycznie nawiązujących do lat minionych. Autorem fotografii jest fotograf Łukasz Sowiński. Sesje odbywały się przy konsultacjach Anny Olesińskiej oraz Eweliny Sowińskiej. W dwa i pół miesiąca zrealizowano 12 sesji zdjęciowych w najciekawszych miejscach związanych z Orawą. Nie zabrakło scenerii dworu w Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym, zabytkowego kościoła w Orawce, dzwonnicy wiejskiej czy orawskiej chaty. Przewija się motyw Babiej Góry i pól orawskich jako nieodłączny widok towarzyszący wszystkim pokoleniom orawian. W sesje zaangażowało się ponad 20 osób prywatnych lub członków zespołów regionalnych Małolipnicanie, Rombań i Owcok. W efekcie powstało ponad 2 000 zdjęć, by ostatecznie wyselekcjonować 16 najciekawszych.Wróciliśmy Polsko!
Szli, wracali na Orawę. Do Polski? Do naszej Orawy? Co Widzieli? Po co szli? Do czego wrócili? Do biedy, do ruin, do żalu i smutku, do grobów i wdów? A może do wiary, do rodzin wielopokoleniowych, do Babiej Góry, łąk żywiących rodziny, z dumą i honorem do Ojczyzny Orawy, w Polsce! Wystawa "Wróciliśmy Polsko!" to próba wizualnego przeniesienia do czasów naszych pradziadów, którym dane było żyć w okresie powrotu ziem Orawskich do Polski. To romantyczne obrazy nawiązujące do motywów wielopokoleniowej rodziny, gdzie radość przeplata się z takimi wartościami jak duma, modlitwa, honor i przywiązanie do ziemi.
Sceneria zdarzeń to wyjątkowy krajobraz Orawy z uwzględnieniem dawnej architektury Orawy, gdzie pojawia się Dwór Moniaków, orawska dzwonnica i niezwykły kościół w Orawce. Inne ujęcia rozgrywają się w scenerii niepowtarzalnego krajobrazu z głównym motywem Babiej Góry. Przeplatają się motywy religii, tradycji i kultury. Do tego wrócili Oni. A gdzie jesteś Ty?
Cały projekt powstał z czystego serca i prywatnego zaangażowania wielu osób. Dlatego jesteśmy niezwykle zbudowani tym, że są osoby, które potrafią czerpać radość z możliwości wzięcia udziału w tworzeniu czy odtwarzaniu kultury a tym samym stać się również historią. Całość projektu do zobaczenia na facebookowej stronie Z Serca Orawy https://www.facebook.com/media/set/?vanity=zsercaorawy&set=a.3050988478340739
opr.s/