14.11.2020, 14:51 | czytano: 2315

Skromne obchody Święta Niepodległości w Pieninach

W środę 11 listopada cała Polska świętowała 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety w tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa uroczystości były skromne.
W szczawnickim kościele p.w. Św. Wojciecha  została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny, w której uczestniczyły władze  miejskie m.in burmistrz Grzegorz Niezgoda, sekretarz Tomasz Ciesielka i przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Zachwieja, przedstawiciele Związku Podhalan, miejscowych szkół oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Władze samorządowe w sposób symboliczny uczciły pamięć walczących o Niepodległą Polskę składając wieńce oraz zapalając znicze pod pomnikiem i krzyżem na starym placu kościelnym obok Urzędu Miasta. W hołdzie poległym bohaterom wieniec złożył także senator Jan Hamerski. Niestety z uwagi na wirusa nie odbył się uroczysty przemarsz przez miasto do kościoła oraz doroczny Bieg Niepodległości.
W Krościenku nad Dunajcem posłanka Anna Paluch z wójtem Janem Dydą, radnymi powiatowymi oraz przedstawicielami Zarządu Gminnego Związku OSP RP złożyli kwiaty pod pomnikiem Króla Władysława Jagiełły. Także tu z uwagi na wprowadzone przez sanepid obostrzenia nie odbyły się inne uroczystości.

W gminie Ochotnica Dolna ze względu na stan epidemii, obchody niepodległościowe odbywały się w znacznie ograniczonym zakresie. Jednak wójt zachęca mieszkańców, aby w kolejnych dniach listopada odwiedzili miejsca pamięci w Ochotnicy i Tylmanowej tj. krzyż wolności na wzgórzu Iwankowskim w Ochotnicy Górnej, krzyż niepodległości na wzgórzu Tarchałowskim w Ochotnicy Dolnej oraz w obelisk niepodległościowy pod Bastą w os. Rzeka w Tylmanowej. Warto pamiętać o tych, którzy walczyli za naszą wolność i wolność Rzeczpospolitej oraz o mieszkańcach Ochotnicy i Tylmanowej – bohaterach naszej Małej Ojczyzny.

W gminie Czorsztyn Święto Niepodległości  rozpoczęto mszą św., podczas której modlono się w intencji ojczyzny. Wspólne świętowanie niestety nie było możliwe, jednak wiązankę pod pomnikiem złożyła delegacja gminna w składzie: Krzysztof Górecki – zastępca wójta Gminy Czorsztyn, Artur Majerczak dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Tadeusz Firek – prezes Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Wojciech Bednarczyk – sołtys wsi Kluszkowce oraz Julia Wojtaszek przewodnicząca KGW Kluszkowce.
 
W gminie Łapsze Niżne obchody Święta Odzyskania Niepodległości miały mieć wyjątkowy charakter z uwagi na Jubileusz 100 rocznicy powrotu Spisza do Polski. Niestety władze gminy zmuszone były świętować inaczej niż to było zaplanowane. Przedstawiciele władz gminy oraz Związku Polskiego Spisza złożyli wiązanki na grobie Józefa Wiśmierskiego, pod tablicą ks. Józefa Stanka oraz Wojciecha Halczyna. Z uwagi na ograniczenia ilości wiernych w kościołach nie odbyła się planowana wcześniej uroczysta msza święta w kościele pw. Świętego Kwiryna w Łapszach Niżnych.

JD / Fot. UMiG Szczawnica, UG Krościenku, UG Ochotnica
Może Cię zainteresować
komentarze
sponsor 500+ ... nie wiem jak długo16.11.2020, 09:32
wstyd pokazać się w towarzystwie janczarów PiS
nie dbających o Polskę i Polaków
Z lapsz14.11.2020, 22:40
Gmina Krościenko umie współpracować z Zarządem Gminnym Związku czego nie można powiedzieć o Łapszach
Brawo dla UG Krościenko
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl