16.11.2020, 17:23 | czytano: 4094

Marian Gromada domaga się od Związku Podhalan poszanowania jego praw autorskich

"Stanowczo protestuje i nie zgadzam się na bezprawne użycie przez Związek Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II zdjęcia ks. profesora J. Tischnera - mojego autorstwa - do firmowania organizowanych w tym roku w dniach 20-22 listopada Rekolekcji Góralskich w Łopusznej" - oświadczył Marian Gromada.
"Wysłałem już moje pismo protestacyjne do Zarządu Związku Podhalan z siedzibą w Ludźmierzu. Oczekuję na jak najszybsze zaprzestanie bezprawnego wykorzystywania mojej pracy w celach i przez organizacje, z zasadami działania których absolutnie nie jest mi po drodze" wyjaśnia artysta.
Oto treść pisma wysłanego do Zarządu Związku Podhalan:

Ostrowsko, 15 listopada 2020
Do Zarządu Głównego
Związku Podhalan w Polsce
im. Św. Jana Pawła II
Sekretariat w Ludźmierzu

Protest w sprawie bezprawnego wykorzystania autorskiej fotografii

„W dniach 20-22 listopada w Łopusznej odbędą się XII Rekolekcje Góralskie organizowane przez Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II oraz ks. Jan Gacka – kapelana Zarządu Głównego. Koordynatorem i gospodarzem tegorocznych rekolekcji będzie oddział Związku Podhalan w Łopusznej.” – Taką informację można przeczytać w Internecie: - na stronie głównej Związku Podhalan - https://zwiazek-podhalan.com/, - na stronie głównej Archidiecezji Krakowskiej - https://diecezja.pl/wydarzenia/xii-rekolekcje-goralskie/, - na stronie portalu podhale24.pl - https://podhale24.pl/tag/%C5%81opuszna/, - na profilu fb Podhalańskiego Portalu Informacyjnego podhale24.pl - https://www.facebook.com/386042814884122/photos/525411847613884/, - na stronie miejscowości Harklowa - http://www.harklowa.naszawioska.pl/, - na profilu fb Związku Podhalan Oddział Łopuszna - https://www.facebook.com/190960707918994/photos/190962271252171/ i zapewne w wielu jeszcze innych miejscach.

Na plakacie reklamującym to wydarzenie widnieje fragment fotografii przedstawiającej Księdza Profesora Józefa Tischnera siedzącego przed Jego domem w Łopusznej.
Oświadczam, że jestem autorem tego zdjęcia. Jest ono dla mnie nie tylko moim dziełem (w sensie prawnym), lecz przede wszystkim bardzo cenną pamiątką po Człowieku, który był, jest i pozostanie dla mnie Autorytetem. Nikt nie pytał mnie o zgodę na wykorzystanie tej fotografii do publikacji na plakacie związanym z XII Rekolekcjami Góralskimi. Nie wyraziłem mojej zgody na wykorzystanie mojej pracy i mojej pamiątki do firmowania XII Rekolekcji Góralskich i stanowczo oświadczam, iż w żadnym wypadku bym jej nie wyraził. Od dłuższego już czasu działalność Związku Podhalan, idee i osoby (zwłaszcza politycy i przyklaskujący ich niecnym, cynicznym działaniom niektórzy księża i hierarchowie polskiego Kościoła Katolickiego – nazwiska tego typu osób duchownych widnieją wśród celebransów i prelegentów tegorocznych XII Rekolekcji Góralskich) promowane przez tę organizację są mi zupełnie obce, a nawet uważam je za sprzeczne nie tylko ze „Wskazaniami dla Synów Podhala” autorstwa Władysława Orkana - jednego z czołowych działaczy podhalańskiego ruchu regionalnego i Związku Podhalan, jak również z tym, co wielokrotnie głosił i swoim życiem pokazywał Ksiądz Profesor Józef Tischner, ale przede wszystkim z godnością i honorem uczciwego człowieka, chrześcijanina postępującego zgodnie z przesłaniem Ewangelii.

W związku z powyższym żądam usunięcia bezprawnie wykorzystanego zdjęcia mojego autorstwa przedstawiającego Księdza Profesora Józefa Tischnera z wszelkich materiałów promujących XII Rekolekcje Góralskie organizowane przez Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II oraz ks. Jana Gacka – kapelana Zarządu Głównego.

Marian Gromada, artysta malarz i autor fotografii Ks. prof. J. Tischnera"

opr.s/
zobacz także
komentarze
LudzikUSA19.11.2020, 17:29
hej byli chlopcy byli ale sie minyli tak prowda /Jozek Bafia Andrzej Gedlek/ to dwaj prawdziwi GORALE ktorzy krzewili kulture goralska tu za wielka woda a nie oslawiony Zwiazek Podhalan ktory szkodzi a nie promuje goralszczyzny w USA wiem bo obserwowalem i obserwuje ich dzialalnosc w USA zaznaczam ze jestem goralem z dziada pradziada ,ale ngdy nie bylem czlonkiem tej pseldo organizacji w USA jestem od poczatku lat 80 -tych
Wszędzie zamordyzm a oni o prawach19.11.2020, 07:14
Śmiechu warte. Zdjęcie, prawa i ta cała filozofia.
okiem prawnika18.11.2020, 20:02
Jeżeli Pan Marian Gromada nie wyraził zgody na wykorzystanie zdjęcia jego autorstwa przez Związek Podhalan to w sposób oczywisty doszło do naruszenia przysługujących mu tzw majątkowych praw autorskich. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 r. się kłania - panie i panowie ze Związku Podhalan.

Generalnie to obciach, że tak dumna ze swoje historii, mieniąca się patriotyczną organizacja jak ZP nie ma bladego pojęcia o prawie. O szacunku do prawa nie wspomnę.
miescon z Miasta17.11.2020, 20:16
Popieram Pana Mariana. Pamiętam z rozmów z Księdzem Józefem, że bardzo cenił Pana Gromadę. Ksiądz Józef sam się już nie obroni - bronią go Jego teksty oraz my. My którzy Go znaliśmy, musimy Go bronić przed nowymi "interpretatorami" jego myśli!
ofka17.11.2020, 18:07
Brawo, popieram, nie można indentyfikowac się z ludzmi którzy mienią sie katolikami, a o uczciwości, prawości i miłości nie słyszeli nawet
za miedzy17.11.2020, 11:47
Twój Ojciec i Mama w grobie RODNEJ ziemi ,na dzisiejse casy SYNU o cym ty to gwarzys. i tyo ew tym pojeciu.
Widz z Miasta17.11.2020, 11:37
Maniek zjedz Snikersa....
przemyślenia17.11.2020, 11:26
do
~nielewak
Czy człowiek, który broni swojego dorobku nie może o to wystąpić?
Czy każdy co ma inne zdanie od ciebie czy od katolików musi być nazwany lewakiem?
Jestem ochrzczony, dzieci ochrzciłem, do kościoła jeszcze chodzę. Księży słucham i nie - to zależy. Nie oglądam tvn ani tvp bo nie mam czasu. Jednak nie raz zastanawiam się czy nasza wiara jest najlepsza ze wszystkich czy może inne religie są bardziej głębokie(ortodoksyne)- kibic powiedziałby ultra :)
Co do Związku Podhalan - przyglądam się już pare lat, ciesze się że kultywuje tradycje, folklor jednak za dużo polity ostatnio.Organizacja nadaje honorowe członkostwo różnym osobom- w zależności od klimatu społecznego, politycznego- widocznie lokalne związki albo sie na to godzą albo nie maja nic do powiedzenia.
Najciekawsze jest to że jak przychodzą wybory zazwyczaj samorządowe to jeździ się Prezesach lokalnych oddziałów i prosi się o poparcie-też kiedyś uczestniczyłem w takich rozmowach-wdać głupi jestem i wg ciebie malutki.
Tak więc szanuj zdanie innego. Tyle w temacie
Ewa17.11.2020, 10:53
Popieram
znajoma17.11.2020, 10:28
Bez przesady. Pan Gromada powinien się cieszyć, że wybrali jego zdjęcie a nie innego. Przecież to nie w celu zarobienia kasy!
Nielewak17.11.2020, 09:18
Pan Gromada stał się sławny. Zabronił, napisał gzie trzeba i podał ten fakt do publicznej wiadomości. Dlaczego? A dlatego, że bliżej mu do lewackie ideologii "robta, co chceta". Nie rozumiem, dlaczego uważa, że ks. Tischner podzielił by ten jego światopogląd. Na jakiej podstawie uważa, że księdzu byłoby teraz bliżej do Lemańskiego, Owsiaka, Tokarczuk, Stuhra czy do prof. Zybertowicza, pani kurator z Krakowa? Czy Pan Gromada ma jakieś ku temu przesłanki? To prężenie klaty jest śmieszne.
góralka17.11.2020, 07:58
BRAWO !!!!!! Księża powinni stać na straży miłości bliźniego a nie zajmować się polityką i promować homofobię
Związek Podhalan jest jak chorągiewka, z której strony wiatr zawieje tam się obraca, nie ma kręgosłupa moralnego..........
Bliski17.11.2020, 07:40
Brawo! tak trzymać mimo, że komuś się nie podoba. Jak można było posługiwać się wizerunkiem Ks. Tischnera bez pytania autora ? Czy główny organizator o tym nie wie? ( ks.Gacek) Gdzie kultura? Gdzie szacunek?
Nowotarzanin16.11.2020, 21:27
Brawo!!
Hej16.11.2020, 20:21
A może to jest inne zdjęcie bo na jednym i drugim jest inna godzina.
A Związek Podhalan jest wierny wartościom wypływającym z pod krzyża na Giewoncie - to że władza też tych wartości broni- to idą razem w tym samym kierunku. I Tak trzymać.
Czytelnik16.11.2020, 18:18
Bardzo dobrze./.../Niech ta deklaracja braku jedności w myśli Józka z Łopusznej z Nauką Kościoła w końcu wybrzmi.
POLAK16.11.2020, 18:13
Masz panie Marjanie słuszną rację.Związek podhalan to już nie związek to sekta polityczno -niby góralska.Moim zdaniem Ksiądz JÓZEF dawno by TO zgromadzenie rozwalił gdyż za wielu jest nie godnych w jej szeregach jako członkowie i zapraszani gośćie.OJ KSIĄŻ JÓZEF BY ZAPŁAKAŁ co to się porobiło
Joanna16.11.2020, 17:56
Brawa dla Pana Marian!
tylko sam worek16.11.2020, 17:43
Popieram. Żadnego zdjęcia!
małpa16.11.2020, 17:33
W pelni popieram Pana Gromadę.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl