08.12.2020, 20:12 | czytano: 1936

Gra planszowa - Quiz o Polskim Spiszu

Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy realizuje projekt "Spiskie drogi do niepodległości". Projekt zakłada szereg działań na 100. Rocznicę Powrotu Spisza do Polski ponad podziałami administracyjnymi w ramach współpracy 17 podmiotów (spiskie gminy, instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe: ZP, ZPS).
Głównym założeniem jest podniesienie wiedzy na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem państwowości na obszarze Spisza. Jednym z elementów jest edukacyjna gra planszowa „Quiz o Polskim Spiszu”, która w atrakcyjnej formule pytań i odpowiedzi, metodą nauki przez zabawę będzie angażować wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim całe rodziny do poznania historii, wydarzeń, kultury, ludzi polskiego Spisza.

Innym - wystawa tematyczna pn. Spiskie Drogi do Niepodległości, która będzie służyć edukacji regionalnej w poszczególnych szkołach. Wystawa zostanie wyeksponowana we wszystkich partnerskich szkołach, w budynkach urzędu gminy Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ.

- Kolejny element to strona internetowa „polskispisz100”, która będzie zbiorem ważnych informacji dotyczących całego polskiego Spisza (15 miejscowości). W zakładce Historia, oprócz ogólnej historii, będą zamieszczone informacje na temat przebiegu walki o niepodległość, biogramy ludzi biorących udział w tych wydarzeniach. W następnej zakładce będą znajdować się filmiki – krótkie lekcje historii opowiadane w ciekawy sposób przez historyków. Kolejną ważną zakładką na stronie będzie Spacer po Spiszu, czyli opowieść o każdej z poszczególnych 15 wiosek - przedstawienie krótkiej historii, atrakcji, ciekawostek wzbogaconych pięknymi fotografiami. O tym wszystkim co działo się na Spiszu z okazji 100. Rocznicy Powrotu Spisza do Polski i realizacji zadania z Programu Niepodległa to kolejna zakładka. Utworzenie strony internetowej będzie dobrze przygotowaną bazą historyczną dla dzieci i młodzieży, posłuży nauczycielom w prowadzeniu zajęć z zakresu edukacji regionalnej, jak również rozbudzi patriotyzm do spiskiej ziemi - wyjaśnia Krystyna Milaniak z GOK w Łapszach Niżnych.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Ciekawa09.12.2020, 10:28
A gdzie można nabyć taką planszówkę?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl