11.12.2020, 12:13 | czytano: 2525

Na trasie Skawina – Sucha Beskidzka pojedziemy kilka minut krócej

zdj. Podhale24
Od 13 grudnia o kilka minut skróci się czas podróży pociągiem na linii ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej. Szybsza jazda pociągów to efekt wymiany torów, urządzeń oraz przebudowy przejazdów kolejowo-drogowych. Prace PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonane zostały w ramach inwestycji na kolejowej "zakopiance", współfinansowanej z POIiŚ. Zmienia się także rozkład jazdy pociągów.
Od 13 grudnia zwiększy się prędkość pociągów, a na niektórych odcinkach maksymalna prędkość wyniesie nawet 100 km/h. PLK podniosły poziom bezpieczeństwa na 58 przejazdach kolejowo-drogowych. Na skrzyżowaniach drogi z torami wymieniono nawierzchnię, urządzenia zabezpieczania i oświetlenie. Nowe oznakowanie i sygnalizatory będą jeszcze lepiej ostrzegały kierowców. Bezpieczniejsze będą podróże pociągami i przewóz ładunków.
Inwestycja na trasie Skawina – Sucha Beskidzka jest częścią projektu o nazwie: „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane”.

W Małopolsce od 19 grudnia wrócą pociągi na kolejową „zakopiankę" na czas zimowych przejazdów. Bezpośrednim pociągiem dojedziemy do Zakopanego z Krakowa oraz m.in. z Gdyni, Warszawy. Na odcinku Chabówka – Zakopane podróżni będą mogli wygodniej skorzystać z przebudowanej stacji Sieniawa i zmodernizowanych peronów na przystankach.

- Apelujemy do kierowców o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i zachowanie ostrożności podczas przekraczania torów. Po odnowionej trasie Skawiny do Suchej Beskidzkiej pociągi pojadą szybciej. Nowe tory i nowy tabor sprawia, że pociągi jadą również ciszej. Każde skrzyżowanie kolejowo-drogowe pozwala na bezpieczny przejazd, ale niezbędna jest uwaga i rozsądek kierowców. Przed znakiem "stop" należy bezwzględnie się zatrzymać. Nie można wjeżdżać na przejazd przy włączonym czerwonym świetle na sygnalizatorach, nie wolno slalomem omijać półrogatek. Przed każdym skrzyżowaniem należy się zatrzymać i przejechać dopiero po upewnieniu się, że nie nadjeżdża pociąg - przypomina Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

PLK oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach. Naklejka ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, nie zagrażających bezpośrednio życiu.
Pasażerom przypominamy, że zmienia się także rozkład jazdy pociągów. Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Na stacjach i przystankach informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów wyświetlane także na tablicach elektronicznych oraz przekazywane są podróżnym w formie komunikatów głosowych.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
KR-NT11.12.2020, 18:49
*Brawo
Masz 100% racji. Osobiście nie znam nikogo, kto by korzystał z kolei na południe od Krakowa, a remonty idą na całego. W Krakowie, 3 lata budowali estakadę nad Wielicką, miała być najlepszym połączeniem między Skawiną a Krakowem, a obecnie to stacja widmo, a pociągi wożą powietrze.
Brawo tak trzymać stać nas!!!11.12.2020, 12:37
Kilka minut krócej, a inwestycja warta grube miliony, normalnie strach się bać, czysty interes...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl