01.01.2021, 17:38 | czytano: 1426

Weekendowe kolędowanie z Zakopanego z Zespołem „9Siył” i Rodziną Lassaków „Heliosów”

W ramach XII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych, w pierwszy noworoczny weekend muzykować będą: zespół „9Siył” i Rodzina Lassaków „Heliosów”. Wydarzeniu patronuje Podhale24.
W sobotę, 2 stycznia, po mszy św. o godz. 18.00 w Kościele Ojców Jezuitów pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w bożonarodzeniowym repertuarze wystąpi zespół „9Siył”. Zespół powstał w roku 2016 z inicjatywy Elżbiety Porebskiej - Mędoń. Od samego początku swojej działalności zajmuje się prezentacją tradycyjnego folkloru podhalańskiego w oryginalnej formie, czerpiąc ze starych źródeł. Członkowie zespołu kładą nacisk na zachowanie tradycyjnych cech śpiewu, muzyki, obrzędów.
Zespół tworzy młodzież w wieku od 16 do 21 lat pochodząca z podhalańskich miejscowości - Białego Dunajca, Kościeliska, Zakopanego i Cichego. Zarówno kapela, jak i grupa śpiewacza są laureatami licznych konkursów. Zespół występował na scenach zarówno w kraju, jak i za granicą- w Chinach, w Indiach, we Francji, na Słowacji i Czechach. Owocem pracy 9SIYŁ są dwa dwupłytowe albumy pt. „Przy Betlejemskik Horak” i „Nowyj wiesny przyseł cas”, nad którymi opiekę artystyczną objął Stanisław Michałczak.


Natomiast już w niedzielę, 3 stycznia, kolęd i pastorałek w wykonaniu muzykujących wielopokoleniowych rodzin góralskich Lassaków i Maciatów można będzie posłuchać w Kościele Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach. Zaśpiewają: Halina Maciata-Lassak i Tomasz Lassak z córkami Katarzyną i Anną, Janina Lassak i Janusz Lassak z córkami Michaliną i Heleną oraz Stanisław Maciata. Franciszek Lassak, wybitny prymista i krawiec „portek” góralskich, przekazał swoje umiejętności wnukom. Janusz jest prymistą, absolwentem Technikum Budowlanego. Za trzykrotne zdobycie I miejsca na Festiwalu Na Góralską Nutę w Chicago otrzymał Nagrodę Specjalną Złóbcoki. Na MFFZG w Zakopanem otrzymał Sabałowe Gęśle. Tomasz jest muzykantem, śpiewakiem, technikiem budowlanym. Wygrywał konkursy śpiewu pytackiego, konkursy dorożkarskie. Był solistą opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.

Józef Maciata, muzykant, grał w zespołach regionalnych, uczył dzieci z Białego Dunajca gry na skrzypcach. Swoim dzieciom przekazał tradycje muzykowania. Janina jest etnografem i absolwentką Akademii Ekonomicznej. Halina ukończyła Politechnikę Krakowską, jest etnomuzykologiem, pedagogiem, jurorem konkursów ludowych, m.in. MFFZG w Zakopanem. Stanisław Maciata jest inżynierem, był długoletnim pracownikiem Starostwa Nowotarskiego. Rodzeństwo było członkami zespołów regionalnych (Małe Podhale, Zespół im. A. Skupnia Florka z Białego Dunajca, Hyrni z Chicago) oraz instruktorami zespołu Skalni.

Młode pokolenie należy do Zespołu im. Klimka Bachledy. Katarzyna ukończyła studia na UMFC w klasie skrzypiec oraz filologię angielską na UW. Występuje z zespołem Warsaw String Players i Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. Zdobyła I miejsce w Konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”. Jest laureatką MFFZG, Sabałowych Bajań, Berdowego Muzykowania. Anna studiuje śpiew solowy na UMFC oraz prawo na UKSW. Michalina i Helena należą do góralskiego zespołu studenckiego Skalni. Michalina ukończyła studia na Wydziale Chemii UJ, Helena studiuje filologię angielską na UJ.
Obie rodziny są laureatami Konkursu Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wspólnie wygrali Konkurs Kapel w Chicago. Rodzina zdobyła I Nagrodę na Przednówku w Polanach, I miejsce na XI Dziadońcynym Graniu. Biorą czynny udział w uroczystościach kościelnych, działalności Związku Podhalan oraz w licznych wydarzeniach kulturalnych na Podhalu, a także w kraju i za granicą.
Transmisje on-line obu koncertów obejrzeć można będzie na www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-koled/ oraz profilach społecznościowych Miasta Zakopane.

Organizatorem Festiwalu jest Miasto Zakopane, Burmistrz Miasta Zakopane i zakopiańskie parafie.

opr. s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl