06.01.2021, 10:57 | czytano: 3275

Najczęściej fotografowane drzewo w górach znowu uszkodzone

Fot. PPN
W ostatnich dniach odłamała się dolna gałąź konaru słynnej sosny na Sokolicy, który pozostał po uszkodzeniu z 2018 r. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru.
"Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa" - informują pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego.
W 2018 roku symbol Pienin, licząca ok. 500 lat sosna rosnąca na szczycie Sokolicy, została uszkodzona przez śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas akcji ratunkowej. Ratownicy pomagali kobiecie, która zasłabła i upadając zraniła się w głowę. Prawdopodobnie pęd powietrza wytworzony przez wirnik śmigłowca odłamał koronę sosny i doszło do rozszczepienia jej pnia.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
żegnaj sosno06.01.2021, 21:39
Wszystko się kiedyś kończy i również każda roślina ma kres swego życia. Na sosnę widocznie przyszła jej pora i trzeba się z tym pogodzić.
Według portalu encyklopedia lasypolskie pl, sosna zwyczajna żyje około 350 lat, czasami jedynie dożywając wieku około 500 lat. Stąd by wynikało, że sosna z Sokolicy to była już bardzo sędziwa staruszka...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl