15.01.2021, 15:23 | czytano: 2737

Poruszanie się pojazdami silnikowymi po terenie parku narodowego jest zabronione - przypomina GPN

fot.ilustracyjna, fot. M. Adamowski
Coraz częściej do Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego kierowane są zgłoszenia lub pytania dotyczące wjazdów pojazdami silnikowymi (typu quad, motocykl crossowy, motocykl śnieżny, skuter śnieżny) na teren Parku. Na każde takie zgłoszenie Służby Parku odpowiadają i reagują.
Nielegalne wjazdy pojazdów silnikowych na teren Gorczańskiego Parku Narodowego zagrażają bezpieczeństwu turystów.
Bez względu na porę roku jest ono szkodliwe dla przyrody i stanowi zagrożenie dla turystów wędrujących po szlakach. Służby Parku, zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o ochronie przyrody zwalczają ten proceder od dawna, jednak mogą działać tylko w granicach GPN. W ostatnim czasie problem nasila się i coraz częściej nielegalne wjazdy dotykają cennych przyrodniczo miejsc w głębi Parku. W krótkim okresie na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 Straż Parku ukarała wysokimi mandatami 10 osób, które wjechały na quadach, na obszar chroniony.

Aby zwiększyć skuteczność Park podejmuje różnorodne działania, np.: patrole prewencyjne zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne od pracy. W ciągu miesiąca zwykle odbywa się około 35 patroli sobotnio-niedzielnych. Ponadto, Służby Parku stale współpracują z Policją i Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, organizując wspólne akcje przeciw nielegalnym wjazdom na teren Parku. W minionym roku przeprowadzono 31 takich patroli z Policją i 12 z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

Problem nielegalnych przejazdów quadami i innymi pojazdami silnikowymi po szlakach turystycznych i terenach leśnych nasila się też na obszarach leżących poza GPN i często turyści zgłaszają te zdarzenia do Parku. Jednak w takich przypadkach GPN nie może podjąć działań, gdyż teren znajduje się poza jego granicami. Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem jazdy zagrażającej turystom i przyrodzie, prosimy zgłoś to zdarzenie odpowiednim służbom lub instytucjom:
 jeśli jesteś na terenie GPN: Dyrekcja GPN – 18 3317945, Straż Parku – 694 983 690,
 jeśli jesteś na terenie Lasów Państwowych – do odpowiedniego Nadleśnictwa. W Gorcach to: Nadleśnictwo Nowy Targ – 18 2662947, 18 2662925, Nadleśnictwo Limanowa – 18 3372116, 18 3372218, Nadleśnictwo Krościenko (pasmo Lubania) – 18 2623120,
 jeśli szlak prowadzi przez tereny prywatne – zgłoś zdarzenie w miejscowej gminie (w większości obszar Gorców leży w granicach administracyjnych gmin: Niedźwiedź, Mszana Dolna, Rabka-Zdrój, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Krościenko, Czorsztyn).

W każdej z takich sytuacji warto również powiadomić Policję, np. Komisariat Policji w Mszanie Dolnej – 47 83 45 650 lub Komendę Powiatową w Nowym Targu – 47 83 46 401, 47 83 46 400

Zdarzenia nielegalnych wjazdów na tereny leśne można również zgłaszać na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa obsługiwaną przez Policję.
Parki narodowe to bezcenne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Europy. Zostały utworzone, aby chronić przyrodę i umożliwić jej poznawanie poprzez określone formy turystyki i edukacji. Nie ma w nich miejsca dla pojazdów mechanicznych, które szkodzą przyrodzie i stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla turystów na szlakach.

źródło: GPN
Może Cię zainteresować
komentarze
EXC16.01.2021, 19:57
Mad Max ostatnie miejsca ostoi to wlasnie park..jak już wspomniałem nikogo nie strasze ale swojego pilnuje..widzę że jesteś z tych co dużo mają do gadania...a jak Ci ktoś drogę z ceprów do bacówki zagrodzi to nawet się nie odezwiesz..wiec kończę tą rozmowę..bo szkoda czasu..
Mad Max16.01.2021, 17:28
Exc.Ja też mam las i bacowke w Gorcach.Ale nie znoszę motoryzacji w ostatnich miejscach ostoi gdzie można odpocząć.A swoje strachy w necie zostaw dla kolegów ze wsi:)
EXC16.01.2021, 12:31
Jaja kobyły..szanujmy się trochę kultury..ja nie mam zamiaru nikogo przejezdzac,spychać,zawsze ustępuje turyscie..tylko jestem u siebie i jak słyszę że nie wolno mi tutaj jeździć bo park itd to się bardzo wkurzam..i wtedy ktoś nadgorliwy może się spotkać z moją reakcją...wierz mi sam się siebie boję...każdy się zmieści w lesie może nawet na mojej działce ognisko rozpalić..ale tak jak wspominałem szanujmy się..
jajakobyły16.01.2021, 11:08
EXC jak rozumiem jesteś jednym z podhalańskich landlordów więc przypominam iż zagadnienie wjazdu do lasów reguluje odpowiednia ustawa a Pord określa , że jeżeli z tej samej przestrzeni -drogi korzystać muszą piesi i pojazdy to piesi mają bezwzględne pierwszeństwo. A co do reakcji na zaczepkę polecam się bo jeśli będziesz usiłował mnie zepchnąć ze ścieżki lub rozjechać to będzie natychmiastowa stanowcza reakcja.
EXC15.01.2021, 18:42
Parki Narodowe trzeba szanować i popieram zakaz wjazdu na teren parków...ale szanowni turyści i mieszkańcy..całe Gorce nie znajdują sie na terenie parku..więc proszę nie atakować mieszkańców na pojazdach mechanicznych którzy dojeżdżają do swojej własności...przypominają o tym tablice od strony Waksmundu..przydały by sie takie tablice od strony Starych Wier. na każdą zaczepkę na szlaku będzie natychmiastowa stanowcza reakcja !!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl