22.01.2021, 12:16 | czytano: 1342

Kontrole stanu zagrożenia lawinowego w Pieninach

Zimą na północnym stoku polany Pieniny można zauważyć metalową tyczkę do pomiaru grubości pokrywy śnieżnej oraz tzw. łatę do odczytu wielkości opadu dobowego. Monitoring prowadzony jest w ramach współpracy Pienińskiego Parku Narodowego z Grupa Podhalańska GOPR - Służbą Śniegowo -Lawinową.
Ratownicy realizują w ten sposób ustawowe zadania dotyczące kontroli stanu zagrożenia lawinowego, obejmujące m.in. codzienną publikację komunikatów o aktualnej sytuacji na górskich szlakach. Grubość pokrywy śnieżnej odczytywana jest regularnie przez ratowników GP GOPR oraz pracowników PPN. W ciągu czterech lat pomiarów rekordowy był styczeń 2019 roku, kiedy to napadało w tym miejscu 90 cm śniegu. W tym roku odnotowano już 43 cm (dane z 15 stycznia).

Pieniny nie są górami wysokimi, posiadają jednak mocno nachylone stoki i żleby, z których samoczynnie mogą schodzić lawiny, również w pobliżu szlaków turystycznych. Komunikaty lawinowe oraz ostrzeżenia o niekorzystnych warunkach panujących w terenie można znaleźć na stronie www.gopr.pl/zagrozenie-lawinowe. Komunikaty o warunkach panujących na szlakach w PPN dostępne są na stronie internetowej Parku: www.pieninypn.pl.

PPN, GP GOPR, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
P.22.01.2021, 17:01
Już naprawdę nie ma na co pieniędzy wydawać? Proponuję w Gorcach jeszcze w kilkunastu miejscach postawić, bo jak zejdzie lawina i Obidową Ali Kowaniec zasypie, to kto to odkopie?
Jakub22.01.2021, 14:58
Śmiechu warte.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl