29.01.2021, 11:46 | czytano: 480

Kolędujmy wszyscy wraz… z Vechi Acum, Hanną Zbyryt i Wojciechem Wachułką

ZAKOPANE. Przed nami dwa ostatnie koncerty organizowane w ramach XII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”. W sobotę krakowska grupa muzyczna pod enigmatyczną nazwą Vechi Acum zagra i zaśpiewa w „staro – nowym” brzmieniu kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe w Sanktuarium Św. Antoniego.
Nazwa zespołu Vechi Acum zaczerpnięta z języka rumuńskiego oznacza dosłownie „staro – nowe”, co idealnie określa główny nurt muzyczny, jaki prezentują muzycy, a więc chęć przekazania tradycyjnej muzyki etnicznej w świeżym, niekonwencjonalnym wydaniu.
Grupę tworzą osoby z różnych muzycznych regionów Polski – od Ziemi Żywieckiej, przez Ziemię Podhalańską, Polski Spisz i Podkarpacie. Połączyła ich muzyka, a w szczególności umiłowanie do dźwięków etnicznych, nie tylko polskich, ale i bałkańskich czy żydowskich – i właśnie taki repertuar prezentują na co dzień.

W skład zespołu wchodzą: Barbara Motyka – wokal, skrzypce, Wojciech Bochenek – wokal, Jakub Hubicki – akordeon, Dominik Pietraszek – skrzypce, Wojciech Chlanda – kontrabas oraz Karol Wilkoszewski – perkusjonalia.

„Świąteczna Gwiazdka” to recital w wykonaniu Hanny Zbyryt i Wojtka Wachułki, którego będzie można natomiast posłuchać w najbliższą niedzielę po mszy świętej o godzinie 11:00 w Kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Najpiękniejsze polskie i zagraniczne piosenki świąteczne, kolędy i pastorałki wykonają dla nas podczas niedzielnego recitalu Hanna Zbyryt i Wojtek Wachułka. Koncert pod tytułem „Świąteczna Gwiazdka” zabrzmi w najbliższą niedzielę w Kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.
Hanna Zbyryt – aktorka, reżyserka, od najmłodszych lat występuje na deskach profesjonalnego teatru u takich reżyserów jak Jarek Kilian, Adam Hanuszkiewicz. Jest współzałożycielką Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem. gdzie gra i reżyseruje.
Wojtek Wachułka – muzyk krakowski, kompozytor, pianista, aranżer. Na swoim koncie ma wiele realizacji radiowo – telewizyjnych I teatralnych w Polsce i zagranicą.

Transmisję obu koncertów obejrzeć można na www.festiwale.zakopane.pl oraz profilach społecznościowych Miasta Zakopane. Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje m.in. malopolskaonline.pl, podhale24.pl i watra.pl.

opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl