31.01.2021, 18:27 | czytano: 2956

Podsumowanie Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim (film i zdjęcia)

zdj. organizatora
146 zawodników i zawodniczek z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii wzięło udział w najważniejszych polskich zawodach w konkurencjach alpejskich. Przez trzy dni rywalizowali w slalomie gigancie, slalomie i slalomie równoległym w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Mistrzem Polski w gigancie został Paweł Pyjas.
W pierwszym dniu zawodów wśród kobiet bezkonkurencyjna była Magdalena Łuczak. Reprezentantka Polski była najszybsza w obydwu przejazdach i zwyciężyła w klasyfikacji ogólnej z przewagą 2,84 s nad Słowaczką Petrą Hromcovą, zdobywając tym samym kolejny w karierze tytuł mistrzyni Polski. Trzecie miejsce i srebrny medal Mistrzostw Polski zapewniła sobie Maja Chyla, zeszłoroczna złota medalistka Mistrzostw Polski w slalomie gigancie. Po brąz sięgnęła w tym roku Zofia Zdort.
Mistrzem Polski w slalomie gigancie został Paweł Pyjas. Polak był piąty w klasyfikacji ogólnej, osiągając trzeci czas drugiego przejazdu. Najszybszy w obydwu przejazdach był Czech Marek Muller, drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentujący Słowację Filip Balaz i Jan Sanitrar. Srebrny medal Mistrzostw Polski wywalczył Szymon Bębenek, a brąz powędrował do Bartłomieja Sanetry.

- Po pierwszym przejeździe stwierdziłem, że zrobię wszystko, by w drugim pojechać jak najlepiej potrafię. Były dwa ciężkie miejsca, gdzie można było wpaść w świeży śnieg i zakończyć rywalizację. Dlatego nie dość, że trzeba było pojechać dobrze, to też taktycznie. Palenica jest chyba najbardziej wymagającą trasą w Polsce. Jest w związku z tym dobrym obiektem treningowym przed trudnymi trasami zagranicznymi. Dlatego ją lubię - komentował w piątek mistrz Polski.

W sobotę zawodnicy i zawodniczki zmierzyli się na trasie slalomu. Najlepszy czas obydwu przejazdów wśród kobiet osiągnęła Patrycja Florek, która zdobyła tym samym pierwszy w swojej karierze tytuł mistrzyni Polski seniorów.

Jestem zadowolona, ale i zaskoczona, bo to moja pierwsza wygrana w Mistrzostwach Polski Seniorów. Kluczem do sukcesu było moim zdaniem wytrzymanie tak długiego przejazdu. Palenica jest trudna ze względu na ukształtowanie, ale i swoją długość. Ta trasa daje w kość - powiedziała po swoim drugim przejeździe zadowolona Florek, która zdominowała w tym sezonie rywalizację w slalomie w kraju. W grudniu i styczniu cztery razy stawała na najwyższym stopniu podium w czasie zawodów FIS rozgrywanych na polskich stokach. Jak zapowiada, w najbliższym czasie skupi się na treningach i startach w kolejnych, dobrze obsadzonych zawodach FIS.


Mistrzem Polski w slalomie został Michał Michalik, trzeci w klasyfikacji ogólnej za Czechami Markiem Mullerem i najszybszym tego dnia Adamem Klimą. Srebrny medal Mistrzostw Polski zdobył Paweł Pyjas, a brązowy ponownie Bartłomiej Sanetra.

Trzeciego dnia zawodnicy ścigali się w slalomie równoległym na trasie Szafranówka. Rywalizacji w bardzo widowiskowej konkurencji towarzyszyły gorące emocje i głośny doping zawodników i trenerów.
W finale kobiet zmierzyły się Maja Chyla i Słowaczka Petra Hromcova. Po dwóch przejazdach zwyciężyła reprezentantka Polski, sięgając tym samym po złoty medal Mistrzostw Polski w slalomie równoległym.

W finale mężczyzn zmierzyli się Paweł Pyjas - mistrz Polski w gigancie i Michał Michalik - mistrz Polski w slalomie. Zacięta walka trwała do ostatnich metrów, ostatecznie lepszy okazał się jednak Pyjas.


Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, to kolejne z serii zawodów zorganizowanych w tym sezonie w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy w ramach programu PolSKI Mistrz. Jest on realizowany przez PZN przy wsparciu finansowym Polskiego Funduszu Rozwoju, Polskich Kolei Linowych i Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka. Celem działań prowadzonych w ramach programu jest rozwój współzawodnictwa sportowego w kraju m.in. poprzez organizację międzynarodowych zawodów FIS oraz umożliwienie darmowych startów i korzystania z preferencyjnych warunków treningu na profesjonalnie przygotowanych i homologowanych trasach zawodnikom ze wszystkich grup wiekowych. Wsparcie finansowe obejmuje także Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN.

mat. prasowy, opr.s/ zdjęcia w galerii Weronika Błażusiak
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl