18.02.2021, 19:03 | czytano: 4586

"Historia zapisana w starych ścianach". Zapis eksploracji starego domu w Szaflarach (zdjęcia i film)

Nieopodal głównego placu Szaflar znajdują się prawdziwe wrota czasu. W starym XIX wiecznym budynku zapisana została historia, często bardzo tragiczna. Niepozorny dom w zasadzie nie rzuca się w oczy, może dlatego, że już jest niezamieszkały. Jednak ekipie "Otwórz oczy, patrz!" pewnego bardzo zimowego wieczoru udało się wejść do środka.
Była to wyprawa w czasy minione, a klimatu eksploracji zapewne dodawał fakt, że odbywała się jedynie przy latarkach. To co nas ujęło w tym domu to cisza. Pomimo, że budynek jest położony przy drodze, to jednak grube drewniane ściany skutecznie tłumią dochodzące z zewnątrz odgłosy.
Eksploracja trwała około godziny i od samego początku, kiedy tylko przekroczyliśmy próg domu to mieliśmy takie uczucie, że nie jesteśmy sami. Co ciekawe, tej obecności nie towarzyszył strach czy jakiś wewnętrzny niepokój. W tym pięknym domu zdarzyły się w przeszłości sytuacje intrygujące. W 1932 roku w Szaflarach szalał pożar, drewniane zabudowania płonęły z łatwością. Część tego domu uległa spaleniu, z wyjątkiem starej izby w której na drewnianej ścianie wymalowany jest obraz przedstawiający apostołów. Uczucie, jak podczas robienia zdjęć malowidła aparat wychwycił twarze było pewnym zaskoczeniem. Drugi raz stary dom nas zaskoczył jak cztery razy z rzędu wyłączyła się kamera podczas nagrywania. Zupełnie jakby ktoś wyłączył "stop".

Ale z drugiej strony skoro nawet czerwonoarmistom nie udało się spalić tej izby , a ognisko rozpalili bezpośrednio na drewnianej podłodze...

Już teraz po wrzuceniu filmu na YT otrzymaliśmy trzy informacje od mieszkańców, którzy mają swoje przeżycia "paranormalne" z tym domem.


opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Besala19.02.2021, 20:24
Prawdziwy skarb!
Do Miro:
Można być niezbyt starannie wykształconym, ale nie trzeba się tym chwalić!
Saflarzan19.02.2021, 16:06
Do Saflarzanka. Bardzo trafnie się Pani podsumowała. "Jak się nie zna faktów to nie powinno się wypowiadać". Następnym razem radziłbym pierwsze pomyśleć, a później napisać :)
Saflarzanka19.02.2021, 12:16
Do Góralka, a może by tak :
Właściciel już dawno powinien sprzedać/przekazać gminie, aby tam zrobić muzeum dom perełka.
No ale, gdzie by wtedy trzymał grule i marchewkę przez zimę.
Jak się nie zna faktów to nie powinno się wypowiadać!
Miro19.02.2021, 09:54
Zapraszam na eksplorację mojej piwnicy na ul. Podhalańskiej w bloku. Film będzie równie ciekawy jak ta bezbarwna opowieść.
Góralka19.02.2021, 09:03
A Gmina Szaflary już dawno powinna wykupić własność i zrobić muzeum dom perełka.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl