21.02.2021, 13:16 | czytano: 2005

Wspomnienie poległych pod Przysłopem (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
SZCZAWNICA. Na cmentarzu parafialnym odbyła się doroczna uroczystość upamiętniająca poległych na Przysłopie partyzantów AK. O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. przypomniał Marek Misztal - Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.
W związku z panującymi obostrzeniami, uroczystość była bardzo skromna i ograniczona do minimum.
Hołd poległym złożyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół i dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy oraz LO w Krościenku n/D.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.

Krótkie przypomnienie historii…

- 21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.

Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców.

jd / UMiG Szczawnica
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl