07.03.2021, 14:12 | czytano: 1913

Promocja wydawnictwa „Orawskie światy po nasymu opedziane” (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński
JABŁONKA. W Orawskim Centrum Kultury zorganizowane zostało spotkanie, będące promocją publikacji „Orawskie światy po nasymu opedziane”. Jest to książka i płyta z gadkami orawskimi, z których część stanowią prace nagrodzone w Orawskim Konkursie Literackim im. Piotra Borowego.
Autorzy: Irena Grobarczyk, Władysława Omylak, Paulina Pawlak-Kott, Anna Olesińska, Bogdan Pieróg, Paweł Gwiżdż i Artur Olesiński na potrzeby publikacji użyczyli nie tylko swoje teksty, ale także głosy, by w niepowtarzalnym dla siebie stylu opowiedzieć o swoim kawałku świata orawskiego. Na płycie znalazła się również gadka "Jako mnie babka ucyła rachunków" w interpretacji Kacpra Kocura, zdobywcy pierwszego miejsca w konkursie gawędziarzy, w kategorii dziecięcej 54. Festiwalu Sabałowe Bajania. Strony książki zdobią rysunki Julii Pieronek.
Opowieść o gwarze, potrzebie jej dokumentowania i zachowania dla przyszłych pokoleń, w barwny sposób przekazał publiczności zgromadzonej na sali widowiskowej OCK i śledzącej transmisję online, prof. dr hab. Józef Kąś - uczestnicząc w spotkaniu poprzez łącza internetowe.

Każdy z autorów otrzymał z rąk wójta Antoniego Karlaka obraz z błękitnym oknem, które zdobi okładkę książki i zaprasza do odkrywania orawskich światów. Kameralnemu spotkaniu towarzyszyła kapela zespołu OwCoK z Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Pracy redakcyjnej i konsultacji językoznawczej podjął się prof. dr hab. Józef Kąś, który dokonał korekty tekstów, ujednolicając ich pisownię i przedstawił naukowe spojrzenie na gwarową ortografię.

Publikacja jest dostępna w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

UG Jabłonka, s/ zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
komentarze
znesmaczona09.03.2021, 07:42
Jestem znismaczona tą impezką. Przedstawiono tak wszysko jakby to oni odkryli orawska gwarę i orawskie gadki. Smutne.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl