14.03.2021, 20:55 | czytano: 6462

Burmistrz zachęca nowotarżan do wymiany kotłów: "Nie zwlekajmy"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. - Ponownie zachęcam mieszkańców, którzy ogrzewają budynki kotłami, piecami lub kominkami na węgiel lub drewno niespełniającymi norm emisyjnych do skorzystania z programów dotacyjnych na wymianę tych nieekologicznych źródeł ogrzewania na nowe kotły gazowe lub na przyłącz do sieci ciepłowniczej - mówi Grzegorz Watycha. Namawia też radnych do większej aktywności.
Jak przypomina burmistrz - w ramach podpisanego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownicy Urzędu Miasta pomagają mieszkańcom wypełniać wnioski do Programu "Czyste powietrze".
Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego - do końca 2022 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie posiadają automatycznego podawania paliwa oraz kotłów nie spełniających żadnych norm emisyjnych.

- Czyste powietrze to sprawa nas wszystkich, to nasze wspólne dobro i odpowiedzialność. Bez względu na to gdzie mieszkamy i jak żyjemy - smog wpływa na zdrowie, a tym samym życie nas samych, naszych dzieci i rodziców, dlatego nie zwlekajmy z wymianą nieekologicznych kotłów do ostatniej chwili. Uczulam na to, bo trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować, żeby nie było sytuacji, iż gazownia nie wydała na czas warunków, a ta procedura wymaga czasu. Nasi pracownicy służą pomocą przy składaniu wniosku o przyłącz gazu, czy formalności w MPEC. Proszę, by radni także poinformowali mieszkańców i zachęcali ich do wymiany kotłów - apeluje burmistrz.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mieszkaniec poatrzy19.03.2021, 12:36
hipokryzja panie Burmistrzu proszę spowrotem podłączyć gaz do budynku urzędu miasta a nie na najgorszy miał węglowy !!!! skandal !!!!!
eko19.03.2021, 12:02
covid nabiera rozpędu a ten walczy ze smogiem , to jest kabaret !!!!
cyngiel17.03.2021, 12:43
Zachęcam pana panie Watycha do rezygnacji. Już czas
cyngiel16.03.2021, 19:51
Panie Watycha. Ja w imieniu swoim i wszystkich moich znajomych wzywam pana do ustąpienia ze sprawowanego urzędu. I wiem, że ten apel będzie miał taki sam odzew jak Pański.
NT16.03.2021, 06:21
Sam chłop doszedł do takich wniosków i porad po paru latach, czy ktoś mu podpowiedział? Można powiedzieć że ten spektakularny wywiad jest podsumowaniem działań jakie są prowadzone przez uwijających się w pocie czoła urzędników i samorządowców. Nawet się płakać nie chce, a tym bardziej śmiać.
Nie taki drogi gaz jak spekulują15.03.2021, 22:10
Odnosząc się do podobno mającego podrorzeć gazu nie specjalnie bym się tym przejmował. 1) To tylko hasła propagandowe ponieważ w 2024 maja być uwolnione ceny gazu dla konsumentów czyli wyjść spod konieczności zatwierdzania Taryfy w URE, a kto jest właścicielem PGNIG? Skarb Państwa. Więc nie byłbym skory do wiary w 100% wzrost cen gazu. Prędzej do pojawienia się innych graczy na rynku i większej konkurencji dla dzisiejszego dominującego sprzedawcy. 2) To co wzrośnie bardzo szybko to węgiel i wszystkie jego pseudo ekologiczne odmiany likwidacja kopalń już w zasadzie zaklepana 3) kolejny wzrost to energia elektryczna bo trzeba przestawić Polska energetykę z węgla na gaz jak się zgodzi UE lub Zielona energię plus atom. Zetem obecnie bardziej obawialbym się wzrostu cen prądu i węgla A nie gazu. :-) Życzę ciepła.
do Rychu15.03.2021, 18:36
brawo Rychu! pozytywny z pana facet :) ja mam podobna sytuacje, tyle ze na gaz udalo mi sie dostac dofinansowanie, i uwaga - to nie zadna reklama, mimo iz rachunki za gaz sa ciut wyzsze niz za wegiel/ekogroszek wczesniej - to rachunki za prad, ktore spadly ta roznice niweluja. Ludzie, nie kupujcie piecow na ekogroszek z podajnikami, malo kto mowi ile to bierze enegrii elektrycznej na okraglo! TYLKO GAZ! czystosc, wygoda i zdrowsze powietrze dla nas wszystkich!
miastowa15.03.2021, 18:28
"burmistrz zacheca" = ot caly burmistrz..
purk15.03.2021, 16:26
@Maria.Krówki tam były wcześniej niż przedszkole.Powąchajcie se rury wydechowe w swoich autkach paniusie którymi odwozicie dzieciaczki do przedszkola(do tego przedszkola bo blisko tak blisko).
mieszkaniec z dziada pradziada15.03.2021, 16:12
Zamiast na nagrody dla kolesiów trzeba było przeznaczyć pół miliona na walkę ze smogiem. Ale po co? Cały Watycha. Pozory, i mydlenie oczu. Zamiast kotłów wymieńmy burmistrza.
Inteligencja Warszawka15.03.2021, 15:46
Wiecie co zrobić,zeby nie było smogu??
Podhale powinno być ogrzewane z energi elektrycznej, jo bym postawił farmy wiatrowe na szczytach gór i pradu byłoby pod dostatkiem, zresztom i tak do tego dojdzie zobaczycie
Realista15.03.2021, 14:02
Moim zdaniem proszenie ludzi, żeby wymieniali kotły od lat zawodzi i ciekaw jestem kiedy władze Nowego Targu miasta ciągle plasującego się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych nie tylko w Polsce zrozumieją, że należy wydawać rozporządzenia, uchwały rady, itd. które będą ZMUSZAĆ do wymiany kotłów. A inny temat to dopłaty. Powinno się dokonać spisu źródeł ciepła i imiennie kierować ofertę dopłaty do danego właściciela domu opalanego byle czym, jeśli nie weźmie dopłaty, to nie ma problemu, ale dać termin w którym ma wymienić piec, jeśli tego nie zrobi to łoić kary po parę tysięcy miesięcznie. Smrodzenie i TRUCIE ludzi nie może być bezkarne i uzależnione od widzi mi się osób bezrozumnych i nieodpowiedzialnych. Ta ostatnia dekada to chyba dosyć czasu żeby kogoś przekonać, a skoro się nie udało przez 10 lat po dobroci, to czas zacząć karać. Tyle!
Absurdalny15.03.2021, 13:39
MPEC i gaz to uzależnienie się od dostaw i oczywiście cen. Ktoś zagwarantuje stałe koszty na obecnym poziomie??
Dlaczego MPEC blokuje geotermalne ogrzewanie dla NT??
To wszystko jest biznes, MPEC niby miasta, a zyski gdzie idą??
Myłście.
Alpaka z czteropaka15.03.2021, 12:21
Strzelił a nie nabił. Jachymiak musi częściej felietony pisać może Grześ weźmie się wreszcie do roboty.
Smog15.03.2021, 12:17
Poczekajcie blokusy spokojnie bo planowane jest uwolnienie cen gazu w najbliższych latach ...UE tego wymaga ... wiec skonczy wam się ujadanie na ludzi mieszkających w domach ... gdy czynsz wam wzrośnie dwu albo trzykrotnie ... A może dopiero wtedy się zacznie ... kto wie ...
cierpliwy15.03.2021, 12:11
Mi wydali zgodzę na gaz, muszę czekać 20 miesięcy.
Ja15.03.2021, 11:44
No, ale wiecie że za trzy lata gaz doprowadzany do domów podrożeje 100%. Nikt wam jeszcze tego nie mówi? Tylko nie plujcie na następnych rządzących, skoro obecni nic nie informują, dla własnych celów- abyście widzieli jacy następni są be, a kto namawia teraz na gaz? O co chodzi... jesteśmy w UE i według tego rozporządzenia do trzech lat musimy ceny dostaw do domów podnieść 100% a dla przemysłu obniżyć o połowę, na razie jest odwrotnie. Może w końcu czas pomyśleć o niezależności? Cała Norwegia żyje z prądu, grzeją prądem, mają tak tani, że ani o nim nie rozmawiaj?, plus czyste powietrze, jak to się dzieje? Inwestują w platformy wiatrowe, u nas odwrotnie- robotnicy rządzą- oni muszą kopać i truć. Tylko to potrafią i tak ma być. Może rząd ich przekwalifikuje do czystszej, lżejszej pracy przy platformach? Nie mamy infrastruktury energetycznej na Polskę, gdyby takie Platformy postawić na morzu- jest co robić.A Ile kopania dla tych, którzy to lubią robić...ho, ho.. ( dla tych którzy nie rozumieją- nawet gdyby platformy powstały, to musi być możliwość przesyłu tej energii do dużych miast, najlepiej by to szło ziemią, takiej infrastruktury energetycznej nie mamy ( dla tych co nie rozumieją- kabli)- no ale górnik nie zrozumie, a to on rządzi bo ich jest więcej do wyborów- nie mądrzejsi. Zróbcie coś dla dzieci. Taki syf im chcecie zostawić? I ciągle się poniżać? Być zależnym od innych państw i innym nabijać kasę, za gaz czy ropę? Warto być niezależnym. Tańszy prąd - tańsza jazda autami- będą elektryczne- a nie tylko narzekanie i pokazywanie, że już benzyna ponad 6zł.
Kasper15.03.2021, 11:39
Pan burmistrz różne rzeczy już mówił. O jednym zastępcy budowlańcu. O wyciągu. O hali lodowej. A co robi ze smogiem, że jest największy w Polsce? Działania pozorowane i kolejna ściema. Nie wierzę mu w ani jedno słowo.
Burok15.03.2021, 10:12
@mieszkaniec - a może tak niekoniecznie wszystko trzeba na raz robić i może niekoniecznie to ma być finansowane nie ze swojej kieszeni . Ludzie latami przerabiają instalację , trzeba tylko zacząć , a nie zwłóczyć kortony ze sklepu obok i " se troche nimi przepalić pod kuchnią " i już jest tak przyjemniej :(
Rychu15.03.2021, 10:10
Dziwna ta mentalność ludzka. Chce czystego powietrza , ale sam od siebie to już nic nie dam. @Mieszkaniec ; Ja w 2012 roku zaciągnąłem kredyt na termomodernizację domu i wymianę pieca. I koszta byly następujące : piec gazowy z instalacją i robocizna :12tys, ocieplenie zewnętrzne budynku wykonałem sam ale materiał wyszedł plus minus 4000tys, ocieplenie poddasza - pianka , przyjechała ekipa, parę godzin i 7000zl, wymiana bramy garażowej 8000tys, wymiana stolarki okiennej w tym dwa balkony 15tys. Kredyt 40.000tys spłacony w zeszłym roku nawet dużo go nie odczułem, resztę dołożyłem z własnych środków. Za 250tys to mieszkanie w bloku teraz kupisz więc nie odlatuje z tymi cenami. I na całą inwestycje nie dostałem grosza dofinansowania. Wiadomo wtedy ceny były niższe ,ale i ludzie mniej zarabiali niż teraz, w tym i ja. Obecnie grzeje gazem - wychodzi tylko trochę drożej niż węglem biorac pod uwagę przeprowadzone pracę. Dom fakt do dużych nie należy bo 130metrow. Ale mam spokój - w domu czysto, brak popiołów, okna szczelne(posiadam wentylację żeby termosu nie zrobić) i nie truje nikogo. Cóż z tego jak wokół część dalej węglem pali bo ludziom szkoda i szkoda i liczą i liczą kto im ile da- ale oni są na dzień dzisiejszy już w mniejszości w mojej okolicy. Mi nikt nic nie dał a mam. Żeby nie umniejszać to tez dostanę - mają fotowoltaike mi zakładać w tym roku i tu już z dofinansowaniem od miasta. A i grzejąc gazem miasto zwolniło mnie z podatku od nieruchomości : niby symboliczny gest ale zawsze coś. Ludzie trzeba samemu działać nie oglądać się na innych bo zdrowie jedno mamy.
RR15.03.2021, 08:50
Śmiechu warte.
Zaoszczędziłem i piec wymieniłem15.03.2021, 08:20
Przykro stwierdzić, ale to prawda! Nowotarżanie umieją jedynie narzekać, ględzić i ubolewać nad swoim losem. Najlepiej gdyby im burmistrz osobiście piec wymienił, zakupił opał itd. a jeszcze by byli niezadowoleni i krytykowali! Jak cię nie stać to sprzedaj dom i do bloków. Fura, komóra i inne bzdety, ale pieca nie wymieni, no bo nie!!! Miasto powinno.
piec stalowy15.03.2021, 08:18
Niech no burmistrz dopilnuje jakość węgla i jego certyfikacji na terenie miasta. Niech wreszcie przestaną opowiadać te smutne kawałki o trucicielach, bo po ostatnich badaniach w UE okazało się, że największym emiterem pyłów osadzonych są piece na tak zwany ekogroszek, a piece do spalania tego węglowego syfu były przecież najlepszym rozwiązaniem oferowanym przez lokalne władze. Śmiechu warte to partactwo i zakłamanie bohaterów walczących o czyste powietrze. Przypominam też, że nie kto inny, tylko MPEC opala swoje kotły najgorszym z możliwych paliw jakim jest miał węglowy i niech burmistrz z prezesem nie opowiada bzdur, że niby jakieś filtry, super technologie, kontrola... Śmiechu warte. Burmistrz rezygnuje z gazu w urzędzie na rzecz ciepła wytwarzanego ze spalania węglem. Ciekawe rozwiązanie...
lokat15.03.2021, 08:18
Piece smrodzą. Samochody stojące lub jadące 5km/h , na "Zakopiance" w okolicy Grela, Niwy, Klikuszowej rozsiewaja zapachy perfum.

Po zgłoszeniu do oddziału gazowni mieszczacej się na ul. Ludzmierskiej, ile trzeba czekać na przyłącze gazowe. Czy radni o tym wiedzą?
Kolejorz15.03.2021, 08:08
Opóźniony zapłon. Kiedyś się tak nie spieszy. Czemu taka zmiana. Ile razy radny Mikołajski na sesjach o tym mówił, ile obywatele mówili. I odbijali się od ściany. A teraz olśnienie. Brawo że dotarło.
NT15.03.2021, 07:57
Prosimy o inwestycje które umożliwią szybkie podłączenie domów do sieci ciepłowniczej ogólnej (gazowej i innej nie podtruwającej powietrza). Tak jak to jest praktykowane na świecie! Koszty sieci powinien być dotowany przez Państwo, jeśli faktycznie Państwu zależy na ochronie środowiska! Nie ma sieci, nie ma technicznego doradztwa i jeśli już, to jak ktoś napisał stos papierów i parę złotych dotacji! Nie chcę np. palić w piecu, obsługiwać jakieś kotły. Chcę zapłacić rachunek za dostawę ciepła do domu i tyle! Co dom, co sąsiad to inny typ ogrzewania, więc nigdy tego smogu się nie ogarnie!!
Ryszardzik15.03.2021, 07:34
Ja bym chętnie pozbył się pieca na ekogroszek, ale od trzech lat nie mogę doprosić się podłączenia do MPEC. Inwestycja skończyła się kilka metrów od mojego domu, w centrum miasta. I co? I nic.
Niezadowolony15.03.2021, 07:29
Zacznijcie wymianę "kopciuchów" od firm i zakładów - nie ma pieca czy ogrzewania spełniającego normy, podatek x2, a nawet x3, a co??
W koszty wciągną i po problemie, nie zarabiają, to wyrejestrować.
A teraz z życia:
Niektóre firmy mają i piec na gaz, i zwykły piecyk, spalają po godzinach co popadnie. Tego nikt nie kontroluje, może tym warto byłoby się zająć?? Co te nasze urzędniczyny za nasze "piniondze" robią przez 8 godzin?? Tyle kawy nie jest wskazane, lepiej się ruszyć i pokontrolować
gość15.03.2021, 07:11
@ mieszkaniec. Jeszcze miasto ma Ci dom odpicować?
mieszkaniec14.03.2021, 23:57
bzdury opowiada ten Grześ. Kotły to 1/10 wydatków. Najpierw trzeba ocieplić dom, wymienić okna, instalację na miedzianą i ocieplić dach. Razem to jakieś 250 tysięcy. A co w zamian. 3000 zl dotacji od Watychy pół tony papierów i brak pomocy. Najtrudniej trafić na tego pana co się tym zajmuje bo niema gho w pracy
sąsiad i ja14.03.2021, 23:20
To, że ludzie "ni majom piniendzy" nie upoważnia ich do trucia innych!. Niech sprzedadzą domy i kupią mieszkania w blokach.
dziadek14.03.2021, 23:16
@ Student - w Krakowie jest już dużo lepiej, ale spływa jeszcze smog z ościennych miejscowości. My mamy podobne położenie i też nas dotruwają sąsiednie gminy.
Do Marii14.03.2021, 23:16
Dobrze ,że zwróciła Pani uwagę na ten problem,bo rzeczywiście z posesji przy przedszkolu na ulicy Szaflarskiej rozchodzi się fetor - nie do wytrzymania. Jesteśmy skazani na wdychanie tego smrodu już od dłuższego czasu. Mam nadzieję , że włodarze zareagują na te wpisy i skończy się hodowla bydła w centrum miasta, bo w tym przypadku nawet maseczki nie pomagają.
izi14.03.2021, 23:08
Do Student. Nie opowiadaj bzdur. Jak już to kopcą okoliczne wsie. Powietrze np. w Prokocimiu jest o wiele czystsze niż w Szczawnicy. Do mnie o godzinie 17 przywiózł kurier z Krakowa lodówkę i nie mógł sie nadziwić, że u nas jest taki smród.
Czytelniczka14.03.2021, 23:06
Panie Burmistrzu może lepiej zachęcić dodatkowym dofinansowaniem z budzetu miejskiego?
gumis14.03.2021, 23:04
Ale ja chce ,bardzo chce,tylko MPC nie za bardzo chce
Ola14.03.2021, 23:03
Panie Burmistrzu to jakaś hipokryzja. Sam pan powymieniał kotły gazowe w Urzędzie Miejskim i jednostkach z gazu na ciepło miejskie czyli energię powstającą ze spalania miału węglowego. Taka ekologia inaczej. I antyprzykład, który pan daje. No ale jak piszą u Watychy wszystko na odwrót.
Student14.03.2021, 22:42
W Krakowie już nie ma ani jednego kopciucha a smog jak był tak i jest. Nic w tej kwestii się nie zmieniło hmmm... zastanawiające
Maria14.03.2021, 22:23
Panie Burmistrzu błagam niech pan wyśle kogoś do domu koło przedszkola na ul.Szaflarskiej .Tam jest taki smród gnojowicy że my mieszkańcy ulicy już nie wytrzymujemy. Moja mama nie może wyjść z domu z powodu tego smrodu. Ten smród wykończy ją .Błagam zrób pan coś z tym problemem. Mieszkańcy
Qwerty14.03.2021, 21:44
Chciałem wymienić piec w zakładzie pow. 60 metrów i niestety program tego nie łapie tylko domy .
krzywy zgryz14.03.2021, 21:39
Panie burmistrzu, jest pandymia i ludzie ni majom piniendzy. I co ?
Czarek14.03.2021, 21:13
Grzegorz przestań się kompromitować. Wszyscy wiedzą że nie radzisz sobie z wymianą kotłów. W zeszłym roku z 500 tys na ten cel zostało 180 tys niewykorzystanych. Gdyby urząd był efektywny to powinno braknąć pieniędzy. Tymczasem zamiast na wymianę kotłów dajesz pół bańki w nagrodach nieefektywnym urzędnikom w .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl