Pismo "Na Spiszu", w którym publikowane są historyczne teksty dotyczące dziejów Spisza, umieściło komplet wydań z lat 2003-2020, na portalu academia.edu. Dostęp do nich jest bezpłatny.
Jak podkreśla Jan Budz, założyciel i prezes Związku Polskiego Spisza, to najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców i miłośników tego regionu, w czasach cyfrowych, gdy jeszcze różne ograniczenia pandemiczne dodatkowo zmieniły dostępność do wydawnictw drukowanych, bo zamknięto biblioteki. Aby zapoznać się z archiwalnymi wydaniami należy wejść na stronę: https://independent.academia.edu/NaSpiszuDodatkowo, po to by ułatwić dostęp do najważniejszych treści, często - ze względu na niewielki nakład czasopisma - mało znanych, najwartościowsze artykuły są stopniowo "wycinane" z czasopisma i umieszczane jako osobne pozycje - tu przykład: Jan Budz: Dlaczego w Bukowinie są dwie tablice upamiętniające pobyt Józefa Piłsudskiego [z 1988 i 1994 r.]?Warto też, po to by zainteresowanym dziejami Podtatrza uświadomić pojawienie się wielu ważnych regionalnie publikacji w jednym miejscu sieci, poinformować o dwu dalszych profilach bardzo "podhalańskich":
- prof. Jerzego M. Roszkowskiego (do niedawna z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem) awfkrakow.academia.edu/JerzyRoszkowski
- prof. Tadeusza M. Trajdosa ihpan.academia.edu/TadeuszTrajdos
oprac. r/