09.04.2021, 17:04 | czytano: 2712

Opera na zamku w Czorsztynie po raz trzeci

Już po raz trzeci Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny pozyskała dofinansowanie na wystawienie plenerowego pokazu opery "Zamek na Czorsztynie".
Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w lipcu 2016 roku i odniosło wielki sukces w Pieninach. Druga edycja miała miejsce w 2019 roku, a frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Kultura Dostępna, Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny„ w tym roku otrzymało dotacje wysokości 35 tys. zł. na realizację w.w projektu.
„Zamek na Czorsztynie'' to utwór w formie pośredniej pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, o charakterze narodowym często wystawiany w XIX wieku, m.in. w 1862 przez Stanisława Moniuszkę. Akcja utworu odbywa się w burzliwą noc, gdzie do pozornie opustoszałego zamku przybywa rycerz Bojomir z komicznym tchórzliwym sługą. Pojawia się groźny właściciel zamku i goście zostają zaproszeni na wieczerzę. Łucja uprzedza podróżnych o grasujących nocą duchach. Duchem okazuje się nieszczęśliwa Wanda, która w Bojomierze rozpoznaje zaginionego ukochanego...

Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce - m.in. Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Maria Małgorzata Złotek z Krakowa (w projekcie solistka, sopran).

Czy uda się w tym roku powtórzyć wydarzenie, które zaplanowano na sierpień? Trudno dzisiaj przewidzieć, ale inicjatorzy mają nadzieje, że dojdzie do spotkania w przepięknej scenerii u stóp warownego wzgórza- ruin zamku w Czorsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Programu Kultura Dostępna 2021

LGD „Gorce-Pieniny”, jd/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl