09.04.2021, 19:20 | czytano: 1508

Ojciec i syn. Paweł Karasek i Krzysztof Karasek (zapowiedź filmowa)

Zakopiańskie Centrum Kultury
ZAKOPANE. Prezentowana w Czerwonym Dworze wystawa „Ojciec i syn. Paweł Karasek i Krzysztof Karasek” prezentuje twórczość znakomitych zakopiańskich artystów – Pawła Karaska (1930-2010) i jego syna Krzysztofa Karaska (ur. 1954).
Wystawa pokoleniowa, która dobitnie pokazuje jak ważny jest przekaz rodzinny, tradycje artystyczne i atmosfera, w jakiej przychodzi żyć i tworzyć artystom. Wystawa pokazująca, jak ważne są Tatry, Zakopane i jego artystyczna atmosfera, jak istotna jest tradycja podhalańska, która inspiruje zarówno tematykę prac jak i technikę ich wykonywania. Wszystko to wskazuje drogę, jaką zakopiańska, podhalańska sztuka pokonuje z Zakopanego do galerii w Polsce i na świecie.


Na wystawie zobaczymy pejzaże tatrzańskie Pawła Karaska, wykonane techniką olejną, obrazy malowane na szkle, inspirowane folklorem góralskim oraz już unikatową porcelanę pochodzącą ze zbiorów rodzinnych. Obok nich prezentowane są wczesne rzeźby w drewnie oraz w glinie.

Z kolei Krzysztof Karasek prezentuje swoje malarstwo na szkle. Jego styl jest dziś rozpoznawalny, bo w odróżnieniu od innych artystów malujących tą techniką - nie szkicuje obrazu na papierze, lecz kontury maluje od razu na szkle. Fascynuje go architektura sakralna Podhala, którą przenosi na szklaną taflę oddając atmosferę zależną często od pory roku. Rozpoznawalne są także jego Madonny, malowane w ciepłych barwach, otulone góralską chustą z koralami na szyi, pojawia się Święta Rodzina i Frasobliwy. Nie brak też zwiewnych aniołów i barwnych kwiatów. Osobnym tematem charakterystycznym dla Krzysztofa Karaska staje się muzyka góralska i erotyki. Artysta maluje też postaci fantastyczne inspirowane światem baśni.

Kurator wystawy: dr Małgorzata Wonuczka - Wnuk

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl