16.04.2021, 10:00 | czytano: 3543

Pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych w każdym powiecie

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
- Obecnie mamy w Małopolsce blisko 550 miejsc, w których prowadzone są szczepienia przeciw COVID-19. Producenci zapowiedzieli duże dostawy szczepionek do Polski. To właśnie dlatego realizacja Narodowego Programu Szczepień przyśpiesza. W każdym powiecie powstaną Punkty Szczepień Powszechnych - zapowiedział wojewoda Łukasz Kmita.
Wszystkie Punkty Szczepień Powszechnych będą finansowane przez rząd, który zapewnia procesy logistyczne, ale także środki na realizację szczepień oraz zakup samych szczepionek. Punkty szczepień mają powstać jak najbliżej mieszkańców, aby każdy chętny obywatel mógł się zaszczepić. Nowe punkty będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.).
Według zapowiedzi, w PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.

Mapa małopolskich Punktów Szczepień Powszechnych obejmuje obecnie 43 lokalizacje. Została one przygotowana przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w oparciu o wstępne propozycje wskazane przez samorządy. W powiecie nowotarskim i tatrzańskim powstaną po dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Pełna lista punktów podana ma zostać w przyszłym tygodniu.


- Dziękuję małopolskim samorządom za przedstawienie propozycji lokalizacji Punktów Szczepień Masowych. Zakładamy ich równomierne rozłożenie w województwie i pod tym kątem Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi ich weryfikację. Już teraz możemy powiedzieć, że wśród nowych lokalizacji są szkoły, hale sportowe, domy kultury, szpitale, a zatem obiekty dające gwarancję wykonywania dziennie bardzo dużej liczby szczepień. Wspólnie z samorządami zmieniamy funkcję obiektów użyteczności publicznej właśnie po to, by Punkty Szczepień Powszechnych były dostępne także choćby ze względów komunikacyjnych – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Został opracowany system, w ramach którego samorządy otrzymują od rządu środki na realizację zarówno transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (w tym osób niepełnosprawnych), jak i na organizację telefonicznego punktu zgłoszeń potrzeb transportowych i informacji o szczepieniach.
- W Małopolsce dotychczas z takiej możliwości skorzystało już ponad 2 tysiące osób. Kwota, która zostanie przekazana samorządom w Małopolsce, to blisko 900 tys. złotych. Działamy wspólnie z samorządami, które najlepiej znają potrzeby swoich Mieszkańców. Rząd przekazuje zarazem samorządom środki na realizację tych wspólnych zadań – dodaje wojewoda małopolski.

MUW, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Hipnoza17.04.2021, 21:24
Wielu niezależnych lekarzy ostrzega przed tym szczepieniem, dr Halat mowi o tym jasno ze to eskepryment ... no w sumie jest rozporządzenie w grudniu 2020 o eksperymentach ... puzzle jakby pasują... baaa wielu pisało że osoby zaszczepione powinny być objęte kwarantanna bo mogq zarażac... prof. Zielinski mowi ze czeka nas na jesien bomba epidemiologiczna... Ale po co starosta ma cos czytac ... polecam spowodz ratownika i warto rozmawiać
nogaty16.04.2021, 15:22
A może tak Delbetą szczepić.Efekt nastoletni nawet jak nogę urwie.Ino z trzy tygodnie pupa po zastrzykach bardzo boli.Nie mam rąk i baby,kataru też ale mam rybki.
azorek16.04.2021, 14:33
A psisko gdzie można zaszczepić jak zawsze?
Osiol16.04.2021, 14:30
Że też Krzysztof Krawczyk nie doczekał tej doniosłej chwili postów tych co się zaszczepili i odeszli nigdy już nie będzie są tylko posty tych którym się udało..........
maseczka16.04.2021, 12:42
Punkty Szczepień Powszechnych będą stały puste tak jak łóżka kowidowe w szpitalach. Ale rządzącym kasa się zgadza bo nie z ich kieszeni.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl