30.04.2021, 08:52 | czytano: 24750

Odznaczenia dla byłego burmistrza Nowego Targu

arch. Podhale24
NOWY TARG. Marek Fryźlewicz zostanie pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem ks. Popiełuszki. Stanie się to w poniedziałek 3 maja, podczas wieczornej mszy św. w kościele pw. NSPJ, będącej częścią obchodów święta narodowego.
Marek Stanisław Fryźlewicz zmarł 13 maja 2020 roku. Miał 60 lat. Był burmistrzem od 1996 do 2014 roku. W 2018 - zdobył kolejny raz mandat radnego.
Wcześniej - w 1990 r. został radnym miejskim z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", w 1991 r. wszedł do Zarządu Miasta, a w listopadzie 1996 r. po raz pierwszy został burmistrzem Nowego Targu. Funkcję tę pełnił przez 18 lat.

Ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi nadawany jest "osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną". Przyznawany przez przez Prezydenta RP.

W przypadku śp. Marka Fryźlewicza stanie się tak na wniosek posła, sekretarza stanu w resortach do spraw rozwoju - Andrzeja Guta Mostowego.

Tego też dnia - decyzją Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. bpa Józefa Guzdka, zostanie wręczony żonie zmarłego - Medal bł. ks. Popiełuszki.
Ustanowiony w 2011 r. medal przyznawany jest osobom duchownym i świeckim, które "służą prawdzie, miłości i przebaczeniu".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kolega01.05.2021, 15:56
Niestety, obecna władza nie zdała egzaminu z przyzwoitości ani za życia śp. Marka ani po Jego przedwczesnym odejściu. Mogli zdać ten egzamin występując sami o odznaczenie dla niego, nic by ich to kosztowało ale wielu uznałoby to za przyzwoity gest. Mają jeszcze czas, Msza Święta w poniedziałek jest dla każdego, a i Miasto może zaoferować swoje odznaczenia. Wystarczy chcieć.
meander01.05.2021, 09:56
Pan Fryźlewicz zasłużył na te odznaczenia jak mało kto z tego miasta. Ale jak to mówią nikt nie jest prorokiem we własnej ojczyźnie. Coś w tym jest. Ale ta zła karma zawsze wraca i dotyka tych, którym przez chwilę wydaje się, że mogą wszystko bo mają władzę. Dzisiaj, jutro, pojutrze ten dzień jednak nastąpi. Jedni dostaną medale, inni tylko popiół z tego co spalili.
Franek01.05.2021, 09:49
Ej macu, macu, takie to jakieś faryzejskie. Nikt nie wymaga od nas byśmy byli Aniołami. Wystarczy, że zostaniemy ludźmi i pozbędziemy się wzajemnej agresji oraz pogardy. Szczególnie dedykuję to zadufanej i oderwanej od rzeczywistości władzy, która najwyraźniej z tym swoim człowieczeństwem ma jakiś problem. I zanim zaczniesz wymagać od innych zacznij od siebie i swoich przyjaciół. Tylko prawda nas wyzwoli.
sumienie01.05.2021, 08:51
do mac - wydaje mi się, że próbujesz sprytnie relatywizować rzeczywistość generalizując i odnosząc się do wszystkiego tylko nie do negatywnych relacji jakie stały się źródłem prowadzonej polityki w Nowym Targu. Niestety każdy podział na "nas" i "was" nie służy nikomu, ale jest wystarczającym dowodem na to, że "ten nowy" nie ma pojęcia o zarządzaniu, budowaniu jedności wokół celów ponad podziałami i ma jakieś kompleksy blokujące jego wyobraźnię. A mądrość dobrego menadżera (a takim powinien być burmistrz) to umiejętność wykorzystania kapitału i doświadczenia każdego z mieszkańców, a w szczególności osób, z którymi być może mi nie po drodze, ale jednak z różnych powodów ważna w samorządowej sztafecie.

Poza tym ja wcale nie oceniam. Nie przybieraj sobie tego do głowy, proszę. Pokazuję tylko hipokryzję i nieuczciwość, bo bez ich poznania i nazwania niewiele można zmienić na lepsze. A tkwimy w tych niedorzecznościach i podziałach już przecież jakieś sześć lat. To raczej wystarczający czas na refleksję, której najwyraźniej brakuje. Pytanie z jakiego powodu? Ale odpowiedzi należy szukać u dobrego psychologa. Nie w komentarzach.

I zapewniam Cię, że ś.p. Marek Fryźlewicz odpoczywa w pokoju. Był bowiem wystarczająco spełnionym człowiekiem już za życia. I przyjmował wszystko co otrzymał od losu z należytą godnością szanując innych. Nawet jak się z nimi nie zgadzał. Właśnie to gwarantuje spokój. Szkoda tylko, że my zawsze musimy doświadczać poniesionej straty jak jest za późno...
mac30.04.2021, 19:42
Szanowne 'sumienie' - stosunek obecnej władzy do byłego burmistrza a później radnego Fryźlewicza był dokładnie taki jak na to zapracował sobie śp. MSF. O zmarłych nie należy mówić źle, więc tyle wystarczy. I sam nie zakłamuj historii, bo nikt z ludzi nie jest aniołem. Patrzenie na kogoś z perspektywy czasu łagodzi jego wizerunek, ale nie wpadaj w przesadę.
MSF był długo burmistrzem i zrobił sporo dobrego dla tego miasta i mieszkańców. Jeśli znalazł się ktoś kto wystąpił o jego odznaczenie - to chwali się mu to. Lepiej pamiętać to co dobre, niż to co złe. Dlatego nie wywołuj tego co złe - usiłując kreować rzeczywistość i wmawiać nam, że wszyscy dookoła gnębili zmarłego. Z jakiegoś powodu mieszkańcy już go nie wybrali na burmistrza po tylu larach.

Niech odpoczywa w pokoju.
sumienie30.04.2021, 19:11
Pośmiertne wręczenie tego medalu nie ma nic wspólnego z miejskimi obchodami Święta 3 Maja. To po pierwsze. Po drugie wszyscy znamy stosunek obecnej władzy do byłego burmistrza a później radnego Fryźlewicza. I już nic tego nie zmieni. Dobrze, że Nowotarżanie to pamiętaja i nie ulegną zakłamywaniu historii. Po trzecie w odpowiedzi do "emeryt", ano dlatego, że nikomu z władz nie przyszłoby to do głowy i zapewne zakłóciło błogi spokój niepamięci.
Osiol30.04.2021, 13:52
A po co msza
Jędrek30.04.2021, 13:19
Wielki Człowiek, Wielki Burmistrz. Nowy Targ pamięta!!!
z tąd30.04.2021, 12:40
Prawy człowiek był i tyle.
PiterQ30.04.2021, 11:54
To jakaś błazenada. Kiedyś udzielił poparcia Tarnowskiemu, a teraz wielki przyjaciel Fryźlewicza?
ski30.04.2021, 10:39
do emeryt - bo na sesji tyle ludzi się nie zmieści co w kościele
emeryt30.04.2021, 10:20
a dlaczego to podczas mszy a nie sesji rady?
Wojtek30.04.2021, 09:15
Śp Marek Fryźlewicz to wielka Ikona Nowego Targu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl