30.04.2021, 17:38 | czytano: 1050

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

ZAKOPANE. Tegoroczne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ze względu na wciąż trwającą pandemię oraz obostrzenia sanitarne, nie mogą się odbyć w formule, jaka znana jest mieszkańcom Zakopanego i Turystom.
Jednakże w Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy ul. Krupówki 1 zostanie odprawiona o godz.11.00 msza święta w intencji Ojczyzny. Burmistrzowie złożą w imieniu Mieszkańców wiązanki kwiatów pod Drzewem Wolności jak również przy Pomniku Grunwaldzkim na Skwerze rotmistrza Witolda Pileckiego.
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja zbiega się z 100-rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Mieszkańców i Gości magistrat zaprasza do obejrzenia plenerowej wystawy na ul. Krupówki przy oczku wodnym pt. „Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala!”. Ekspozycja przygotowana przez Natalię Skiepko - Miejskiego Konserwatora Zabytków przybliża historię Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii. Pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego – właściciela dóbr Łopuszna, czterdziestu ochotników z Zakopanego wyruszyło na Śląsk, aby bronić granic Państwa Polskiego. Na wystawie będzie można zobaczyć również postać jednego z Ojców Niepodległości – Wojciecha Korfantego i poznać jego związki z Zakopanem.

Ekspozycją na Krupówkach rozpoczną się w Zakopanem uroczystości „Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego”. Szczegóły na stronie: www.zakopane.pl

UM Zakopane, opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl