21.05.2021, 16:57 | czytano: 16553

Maciej Jachymiak: List do redaktora Piotra Rayskiego Pawlika

arch. Autora
"Albo się nowy dyrektor sprawdzi, i z czasem awansuje, albo będzie do kitu i zostanie. Chyba, że Parkinson się mylił. W sumie nie znał pani wiceburmistrz, a ta znajomość może mieć decydujący wpływ na los dyrektora"- pisze Maciej Jachymiak. Tym razem, felieton w formie listu skierował do byłego doradcy burmistrza Miasta i twórcy foto-portalu.
Szanowny Redaktorze !
W tym tygodniu piszę nieco wcześniej, bo weekend mam zapchany. Zgodnie z obietnicą postaram się dokończyć temat zaczęty przez Redaktora na stronie Nowy Targ coś tam…
Tych stron jest więcej, w części są nadzorowane przez Naszą Watahę. Wiem to, bo jak napisałem coś o pegazie z tyłka prostytutki na ścianie domu chałtury, to mię z grupy wywalono. Z komentarzem „wy nam tu Jachymiak politykować nie będziecie!”.

Ostatni taki tekst słyszałem w 1989. Mieliśmy na studiach przysięgę wojskową. Szkolili nas na tej medycynie przez miesiąc jak ratować ludzi, a potem tydzień jak ich zabijać. Na przysiędze miało być przemówienie od studentów. Wydelegowali mnie, bo byłem mocny w gadce. Oficer polityczny chciał ocenzurować mój występ. A ja, że będę mówił z głowy. I on mi wtedy: „wy nam tu Jachymiak politykować nie będziecie”. Wybrali innego. Napisał. Pokazał, żebym zerknął. Obśmiałem go. Zrezygnował. Tego roku nie było przemówienia od studentów. Ale ze studiów mnie nie wylali, bo za kilka tygodni komuna dostała potężny cios. Po którym obudziła się dopiero w ostatnią sobotę… Nowy ład... Już myślałem, że nigdy nie usłyszę o walce klas… sprawiedliwym podziale zysków i innych socjalistycznych bredniach. A jednak...

Tak, że Wataha, i nie tylko, na chwilę mnie odmłodziła. Nawet w biodrze mię przestało łupać. Na chwilę. Ale do rzeczy!

Wszczął Redaktor tzw g***oburzę nt wyboru nowego dyrektora domu chałtury. G***oburza to nowe słowo, młodzieżowo – sieciowe. Jeszcze brzmi wulgarnie, ale pewnie niedługo zagości w słownikach. Znaczy, jak dawniej mówiono, że się robi z igły widły.

Polecam, Redaktorowi lekturę, niewielką. Prawa Parkinsona. Cyryl Parkinson, urzędnik marynarki wojennej Jej Wysokości nudził się nieprzeciętnie i stworzył dzieło o mechanizmach biurokracji. Opisał m.in. zasady awansów. Udowodnił, że kariera urzędnicza rozwija się do czasu, aż człowiek zajmie stanowisko, na którym jest już zupełnie niekompetentny. Wtedy na nim zostaje i powołuje mu się dwóch zastępców. I u nas tak jest. Popatrzmy na burmistrza. Z tym, że jego zastępcy też są niekompetentni... W urzędzie już czwarta reorganizacja od czasu nadejścia Watahy. Chyba szukają kompetentnych...
Tak więc, Redaktorze, albo się nowy dyrektor sprawdzi, i z czasem awansuje, albo będzie do kitu i zostanie. Chyba, że Cyryl Parkinson się mylił. W sumie to nie znał pani wiceburmistrz, a ta znajomość może mieć decydujący wpływ na los dyrektora.

Co zaś się tyczy kultury, to na razie polecam ją uprawiać z domu. Dzięki sieci dotarła pod strzechy. Nawet do mnie. Ostatnio szukałem czegoś co ukoi mnie po szoku związanym z nowym ładem, czy nowym wałem, jak mówią. Polecam wiersz Mariana Hemara uświadamiający nam, kto tak naprawdę rządzi światem. Podrasowałem go, żeby pasował do teraz. Ale dużo nie trzeba było. A minęło tyle lat… Oryginał można znaleźć klikając w wyszukiwarce „Hemar kto rządzi światem”

A przeróbka, ze szczególną dedykacją dla red. Piotra RP jest taka:
*
Gotowiście?
Bom ja gotów.
Słuchajcie: Polską rządzi
wielka zmowa idiotów
*
Sekretna
pomiędzypowiatówka
agresywnego durnia
i nadętego półgłówka
*
Trade union grafomanów
tajna loża bęcwałów
klub ćwierćinteligentów
zjednoczenie cymbałów
*
Aeropag jełopów
jałowych namaszczeńców
pompatycznych ważniaków
indyczych napuszeńców
*
Przydzielają posady
stypendia, nagrody, szanse
ordery i dotacje
bonusy i awanse
*
Samym instynktem głupoty
odnajdują się wzajem
rozumieją się wspólnym
językiem i obyczajem
*
I hasłem, które woła
z ochotą raźną i rączą:
Durnie wszystkich stron Polski
łączcie się! Więc się łączą
*
Ciągną nas w swoje bagno
przekręty i labirynty
korupcje, afery, kanty
i dyplomatyczne flinty
*
A jaka na nich rada?
Bo czuję moi mili
że z jakąś dziecięcą ufnością
pytacie mnie w tej chwili
*
Muszę prawdę powiedzieć
wbrew tej ufności dziecięcej
niestety, nas jest za mało
durniów jest znacznie więcej
*
My skłóceni, więc słabi
durnie zgodni, więc silni
my się często mylimy
durnie są nieomylni
*
Żyję tylko tą drobną
otuchą i nadzieją
ze my umiemy śmiać się
A durnie nie umieją.
*
Kto wie... może po latach
kto wie... może w oddali
to jedno przed durniami
obroni nas i ocali

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
sign25.05.2021, 16:36
To już etap, który trzeba rzetelnie zdiagnozować i leczyć. Szkoda chłopa ale jedyne co robił dobrze ten nasz Feletonista to grał w kosza.
czytać to sztuka23.05.2021, 15:07
Struś ... "nie pieprz bez sensu" jak pisał A. Mleczko
nie wiesz nie pisz bo ośmieszasz się
poczytaj co było pod kontrolą w starostwie felietonisty
Dłubac23.05.2021, 10:21
W felietonach Macieja doktora tyle prawdy co w tytule jakim raczy niejakiego Rayskiego. Redaktor? /.../ Drzazgę wczoraj z palca wydłubałem. Jestem lekarzem i to chirurgiem.
Biba22.05.2021, 21:15
Do łół: To poziom nie za wysoki,tylko ten jaden cytat? No naprawdę na miarę....
Acc22.05.2021, 18:41
Panie Macieju, z uwagą czytam pańskie felietony, są one takie jak powinny być czyli reprezentują pańskie poglądy. Z wieloma się zgadzam, z wieloma się nie zgadzam, każdy ma swoje zdanie. Jednak zachęcając kogoś do lektury jakieś książki powinno się zadać sobie trochę trudu i zweryfikować czy rzeczywiście chodzi nam o taką książkę jaką polecamy. Dzieło jakim jest "Prawo Parkinson-a" rzeczywiście odnosi się do szeroko pojętej administracji publicznej, ale w kontekście czasu i produktywności jej pracy, pokrótce prawo to działa w ten sposób, że jeśli mamy n czasu na wykonanie pracy to pracę tę będziemy wykonywać dopiero wówczas gdy ten czas będzie się nam kończył i tak naprawdę coś co przykładowo można zrobić w 3 dni, a czas na zrobienie tego wynosi 7 dni będzie pochłaniało cały ten czas. Polecam rzeczywiście fajna lektura, można się nauczyć zarządzać swoim czasem. Natomiast rzecz, o której Pan pisze to Zasada Petera, która rzeczywiście wygląda tak jak Pan opisał.
Kalina22.05.2021, 18:18
lubię gościa :)
ania22.05.2021, 15:20
Ja czy tam. Trzeba pomyśleć i się domyślić o co Autorowi chodzi. Niektórzy chcą mieć wszystko na "tacy" podane.
Tak tylko podać może Rząd RP
Olo22.05.2021, 14:33
Wypowiedzi na poziomie gimnazjum człowieka z wyższym wykształceniem ba lekarza(podobno) są przykładem degrengolady umysłowej osób zajmujących się polityką. Gdyby robił to czego się w życiu uczył nikt nie był by poszkodowany z powodu jego poglądów.t
do nicku Alek22.05.2021, 14:31
rzeczywiście u pana wicestarosty Jachymiaka w starostwie wszystko super funkcjonowało i w podległej placówce PZD dawali sobie świetnie radę przy takim nadzorze , tylko 3 mln łapówek..
Struś22.05.2021, 14:26
Afera korupcyjna w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu i łapówki na 3 mln złotych to okres, kiedy PZD był bezpośrednio nadzorowany przez między innymi wicestarostę Macieja Jachymiaka.
Czekamy na kryminalny felieton z czasów pana rządów. Ale w tym przypadku to pewnie u Pana wicestarosty Luka w pamięci? To z pewnością będzie felieton sezonu. A materiał starczy na kilka odcinków. Rządził pan jednostką to ma pan wiedzę najlepszą, tylko pisać i nie chować głowy w piasek.
Nefere22.05.2021, 12:56
Słabe. Pocisz się Panie coś tam naskrobiesz i nic tego, chyba że adresujesz do swoich pacjentów, którzy tylko Ci przytakną i pójdą dalej. Redakcjo szkoda miejsca na serwerze P24 :-)
Jedna pani22.05.2021, 11:25
Mnie się podobają felietony pana Maćka. Są dla ludzi inteligentnych. Niestety większość bohaterów tych felietonów ich nie zrozumie.
Alek22.05.2021, 11:06
Trole od Burmistrza a szczególnie od JIS mogą obrażać Macieja i pisać że głupoty pisze. Był Pan dr kiedyś wice i wszytsko funkcjonowało jak trzeba a za Watychy widać co się dzieje. Prawie nikt w UM nie chce pracować na miescie znowu o tym głośno gadają. Reszta to kiepskie inwestycje i brud na miescie.
niedoszły pacjent22.05.2021, 10:45
Szanowny Panie Jachymiak
Muszę przyznać, że jest Pan bardzo trudny do zdiagnozowania. Zastanawiam się, czy ilość schorzeń z jakimi się Pan zmaga codziennie w swojej pracy nie ma wpływu na Pańską codzienną egzystencję. Zdaje sobie sprawę, że może Pan jeździć po wszystkich, jak po szmatach wycierając sobie przy tym nimi śliczną Pańską facjatę. Nikt nie odważy się na polemikę z Panem, gdyż każdy boi się być sponiewierany i sprowadzony do Pańskiego żenującego poziomu. Tak więc proszę nadal nazywać wszystkich pseudointeligentami, członkami watahy, paleokulturalnymi znawcami sztuki najwyższych lotów, oczywiście w Pana wydaniu. I tym sposobem nie osiągnie Pan swojego celu. Tak więc, kto chociaż raz poślizgnął się przy wychodzeniu z wykładów z socjologii lub podstaw historii prądów politycznych od razu doszedł do wniosku: Jachymiaka znowu swędzą cztery litery i pokręciłby się gdzieś w polityce. To najlepiej, żeby zaczął od starej i czasami sprawdzonej zasady j....ć obecną władzę, a nóż na tym wypłynę. Niedoczekanie Panie psychiatro
łół22.05.2021, 10:25
a ja znam taki cytat " miałeś chamie złoty róg " może ktoś "bocy " ?
ocochodzi?22.05.2021, 09:26
Wąska grupa czytelników rozumie aluzje, dygresje, podteksty, ale cała masa nie kuma i kojarzy z jakąś partią oszołomów. Nie wiem, co Pan Doktor chce osiągnąć, ale do polityki raczej nie wraca.
ot tak22.05.2021, 09:21
brawo
to co w kraju
to co mieście
zawsze głupców stado
Wojtek22.05.2021, 08:32
Wielkie uznanie dla Pana bo Pan jest lekarzem,ale proszę o naturalne zdjęcia,a w żadnym wypadku nie takie jak jest w tym felietonie.
Byk22.05.2021, 07:34
Maciek najwyraźniej nie może się pogodzić z tym, że polityka już nie dla niego. Poziom tych bodaj ta bodaj "felietonów" z gimbazy, a już te slitfocie, to szkoda gadać. Maciuś powinien wrócić do Liceum. Tam pewnie by za gwiazde robił. Żenada.
grosz22.05.2021, 06:22
taki sobie ten tekścik

dodawanie do niego na siłę jakieś wydumanej głębi - niewiele da

kolejny raz autor pisze o sobie - narcyzm, czy potrzeba publikacji pamiętników za życia?

moje oczekiwania co do felietonów MJ były jak widzę - zbyt wysokie.
Magda21.05.2021, 21:50
Po co wywoływać tego skompromitowanego gościa? Rayski Pawlik odszedł w niesławie i lepiej go nie wywoływać. Po co to robić? A to sobie autor znalazł kolegę, adresata felietonu. Jacieniemoge........
rekrut21.05.2021, 21:21
Poeta/lekarz/działacz z PO o burmistrzu z PO*. Ciekawe. Dla potomności. (Dla słabszych: że Wat**** się pojawia w kościołach nie oznacza, że jest z PiS-u. Był jest i będzie z PO/UW/UD czy innej .... A więc jest z obozu p. doktora J. Mówiąc prościej "obozowy s***storm"
baciok@21.05.2021, 21:02
Dodałbym jeszcze do felietonu Pana Macieja cytatem ze Szwejka

,,Realizm polityczny jest metafizyczny i wyłącznie racjonalistyczny na praktycznej bazie realizmu idealistycznego. Ciężko się w tym wyznać. Przykładowo byłoby to mniej więcej tak: Ktoś kupił jabłka, jadł jednak śliwki, pestki zakopał i wyrosły z nich daktyle.
pacjent21.05.2021, 19:39
Poeta ino głową nie ta!
przyjm do wiadomości ta prawdę21.05.2021, 19:09
Maćku - znowu twoje pierdu , pierdu, pierdu. Nic ci to nie da . jesteś skończony jako POLITYKIER
j2321.05.2021, 17:54
Kończ waść, wstydu oszczędź.
wstążki & kolesiostwo21.05.2021, 17:22
Jachymiak jak komuna. Komuna słuchała ZSRR a on pani z Radmoska.
Naleśnik21.05.2021, 17:13
Okazuje się że najbardziej kompetentny w Urzędzie jest Kazik konserwator. Przyjmuje nawet delagacje zagraniczne w swoim warsztacie gabinecie. Wcześniej oprowadza je po mieście. No bo kto? Joanna ledwie gowori po ruski. Tak było w niedawnych Aktualnościach na stronie miasta. Wstyd.
ek21.05.2021, 17:07
Jakze trafne mimo uplywu lat
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl