21.06.2021, 17:03 | czytano: 1172

Konferencja na temat biomasy. "To szansa na rozwiązanie nie tylko problemu zanieczyszczenia powietrza"

Fot. Organizatorzy
W Nowym Targu odbyła się konferencja pt. "Właściwe wykorzystanie biomasy do celów energetycznych, aspekty ekologiczne, ekonomiczne oraz niezależność i ochrona klimatu".
Konferencja skierowana była do burmistrzów, wójtów oraz doradców ekologicznych i miała na celu przybliżenie tematyki wykorzystania biomasy jako przyszłościowego, ekologicznego i odnawialnego źródła energii cieplnej. - Biorąc pod uwagę zasobność naszego regionu, regionów górskich, w biomasę, a także jej dostępność, warto poruszać tę tematykę, gdyż to szansa na rozwiązanie nie tylko istniejącego problemu zanieczyszczenia powietrza, ale również na wypracowanie sposobu na ekonomiczne i energetyczne uniezależnienie się od dostawców energii - podkreślają organizatorzy.
W konferencji wziął udział Edward Siarka – sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który przedstawił problemy zagospodarowania surowców z drewna dla gospodarki energetycznej kraju. Konferencję otworzył Bogusław Waksmundzki - wicestarosta powiatu nowotarskiego, a wprowadzenia do tematu konferencji dokonał Maciej Kopytek - Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Regionu Rabka.

Program Konferencji obejmował następujące prezentacje:
- Drewno ekologicznym paliwem - prof. dr. hab. Tadeusz Juliszewski – przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Wydziału Biomasy i Energetyki
- Drewno biopaliwem ratującym klimat i środowisko - mgr inż.  Witold Jaworski - przewodniczący Komisji Edukacji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece
- Drzewa, czyli biosekwestracja i gospodarka obiegu zamkniętego - mgr Krzysztof Woźniak - reprezentujący Polskie Forum Klimatyczne
- Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń niskoemisyjnych do spalania biomasy - Marek Latoś - przedstawiciel OSKiP oraz PFK

W dyskusji zwrócono uwagę na wykorzystanie biomasy drewnianej w celach grzewczych, wykorzystując zasoby gospodarki leśnej na obszarach górskich w domach indywidualnych i budynkach publicznych.

Konferencja była wspólną inicjatywą Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Polskiego Forum Klimatycznego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece. Wydarzenie było kontynuacją projektu Transgraniczne Centrum Euroregionu „Tatry”.

Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Smok22.06.2021, 19:16
Rychło wczas się państwo pobudzili, sektor prywatny dawno sobie temat sam ogarnął. NARA
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl