02.07.2021, 15:42 | czytano: 3973

Padlina w wodzie

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Zdechły pies leżał od pewnego czasu w Dunajcu, obok mostu przy ul. Waksmundzkiej.
Informację o padłym zwierzęciu przekazaliśmy do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Pracownica zajmująca się tego rodzaju problemami zareagowała, mimo iż w tym przypadku jest to "działka" Wód Polskich.
Zajęcie się padłym zwierzęciem potwierdził nam naczelnik wydziału Dariusz Jabcoń.


Pamiętajmy - jeśli znajdziemy padłe zwierzę lub jego część, to niezależnie, czy jest to zwierzę domowe, czy leśne - nie powinniśmy samemu usuwać truchła. Trzeba powiadomić w pierwszej kolejności urząd gminy, albo nadleśnictwo, ewentualnie Policję, gdy zdarzenie ma miejsce np. wieczorem i urząd jest nieczynny. Usunięcie i utylizacja martwych zwierząt - i leśnych i domowych - zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Jeśli znajdziemy szczątki zwierzęcia leśnego - powiadamiamy nadleśnictwo. Leśnicy sprawdzą przyczynę śmierci zwierzęcia i w razie potrzeby - zawiadomią np. inspekcję weterynaryjną.


Jeżeli zwierzę znajdziemy przy drodze, w granicach administracyjnych miejscowości - to dzwońmy do urzędu gminy. Urzędnicy zajmą się zwierzęciem i to oni - w razie potrzeby zawiadomią leśników, myśliwych, czy służby weterynaryjne.

Jeśli jedziemy autem i zobaczymy na drodze potrącone, martwe zwierzę to w miarę możliwości usuńmy je z drogi, aby nie stanowiło zagrożenia dla innych. Warto mieć w aucie rękawice i nie dotykać zwierzęcia bezpośrednio, bo mogło być osłabione chorobą i dlatego zginęło pod kołami. O zagrożeniu należy powiadomić Policję.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
maria04.07.2021, 14:01
Biedny zwierzak :( Ciekawe gdzie właściciel? A może ktoś go szuka?
88802.07.2021, 21:06
@Finka
Zamawia się firmę (np.z okolic Krakowa).Można znaleźć w necie albo zapytać weteryniorza to poleci firmę z którą współpracuje.... Płaci się od kilograma.
Finka02.07.2021, 19:08
Dawno temu był Bacutil i tam utylizowano padlinę. Gdzie teraz i w jaki sposób utylizują zdechłe zwierzęta gospodarskie? Może ktoś wie i nie oświeci.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl