16.08.2021, 15:15 | czytano: 3666

Między Krempachami, Nowym Targiem i Podwilkiem...

Fot. Marcin Pieróg
W tym roku mija równo 100 lat jak państwo Olga i Wojciech Lorencowiczowie przyjechali ze spiskich Krempach do Podwilka na Orawie. Ta rocznica skłoniła Koło Gospodyń Wiejskich z Podwilka do zaproszenia wnuczki państwa Lorencowiczów – autorki książki „Między Krempachami, Nowym Targiem i Podwilkiem Państwo Lorencowiczowie, a tożsamość i sprawa polska na Spiszu i Orawie” i przybliżenia działalności tych postaci.
Spotkanie odbyło się w remizie OSP w Podwilku. Otwarcia promocji książki i przywitania autorki Grażyny M.T.Branny dokonała przewodnicząca KGW Estera Możdżeń oraz sołtys Emil Holla. Na promocję przybyli mieszkańcy Podwilka oraz Zubrzycy Dolnej i Chyżnego. Była to ciekawa lekcja historii wspominająca osoby zasłużone jakimi byli Olga i Wojciech Lorencowiczowie.
Pani Olga założyła pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie nowotarskim gdzie odbywały się warsztaty kulinarne czy hafciarstwa, utworzyła bibliotekę z której chętnie korzystali mieszkańcy o czym świadczyły najlepsze w powiecie wyniki czytelnictwa ponadto była kierownikiem posterunku medycznego i pomagała osobom chorym, pisała wnioski o odszkodowania wojenne dla osób, które na wojnie straciły najbliższe osoby. Pan Wojciech natomiast był kierownikiem szkoły, długoletnim organistą w Podwilku, założycielem: orkiestry, OSP, teatrzyku, a ponadto kasy spółdzielczej.

Dziękujemy Pani Grażynie M.T.Branny za spotkanie oraz przedstawienie historii życia i działalności dziadków na Orawie w Podwilku. Mamy nadzieję, że trafi ta książka pod strzechę Orawian i pozostanie żywym pomnikiem historii nie tylko Podwilka i Krempach ale Orawy i Spisza.

Estera Możdżeń, przewodnicząca KGW w Podwilku / oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
kurde19.08.2021, 13:57
...no to napisz...przecie nikt ci yay nie urwie...Chyba że nie masz cywilnej odwagi.
qwe18.08.2021, 20:49
Ciekawe czy w książce pisze kto się podpisał pod zesłanie na Sybir podsołtysa i co się stało z pieniędzmi z kasy Stewczyka ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl