29.08.2021, 10:52 | czytano: 3211

"Wygląda na to, że w tym roku padnie kolejny rekord wejść do TPN"

zdj. Podhale24
- Powoli wakacje zmierzają ku końcowi. Na razie w Tatrach nie ma symptomu końca wakacji. W każdej tatrzańskiej dolinie sporo turystów, nie ma chyba szlaku, na którym od rana do wieczora można spotkać wielu wędrowców - komentuje Adam Marasek.
Ratownik wskazuje, że "rekordy frekwencji bije jak zawsze Morskie Oko, potem chyba rejon Hali Gąsienicowej, Kościeliskiej i Chochołowskiej. Wygląda na to, że w tym roku padnie kolejny rekord wejść do TPN. Przy tak sporym ruchu nie ma się co dziwić, że dochodzi do sporej liczby wypadków. Ratownicy i w tym wakacyjnym tygodniu mieli sporo pracy. Wzywano ich głównie do urazów stawów spowodowanych poślizgnięciami i upadkami, osłabień i odwodnień, zgubienia szlaku, zachorowań".
W poprzednim tygodniu ratownicy udzielili pomocy 54 osobom.

Były to zarówno akcje ratunkowe z udziałem śmigłowca, jak i pomniejsze interwencje. Przykładowo turysta jadący fasiągiem do Morskiego Oka dostał silnej reakcji alergicznej prawdopodobnie na pot konia. W tym samym rejonie zagubił się 9-letni chłopiec. Dziecko znalazło się bezpieczne na jednym z fasiągów.

Na szlaku na Stoły zasłabł 80-letni turysta. Mężczyznę na noszach zniesiono do drogi i dalej samochodem zawieziono na Kiry, gdzie czekali członkowie jego rodziny.

Z górnej części Żlebu Kulczyńskiego sprowadzano zmęczonych, ale dobrze wyekwipowanych turystów. Z Suchej Przełęczy do szpitala przetransportowano śmigłowcem turystkę, która straciła w górach przytomność. Z Głazistego Żlebu zabrano śmigłowcem kobietę, która upadając doznała stłuczenia klatki piersiowej i kręgosłupa. Inna turystka złamała nogę, a kolejna zasłabła, a jeszcze inna miała problemy z oddychaniem.
Wędrujący po Tatrach gubili drogę, tracili orientację, słabli.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
piańczyk31.08.2021, 08:01
hit sezonu alergia na pot konia i rodzice, którzy gubią swoją pociechę :) :)
bibi29.08.2021, 13:03
80 letni na Halę Stoły to trochę przesadził. To szlak mocno pod górę i jeszcze jak upał to daje się we znaki. Spacer Kościeliską ok ale bez podejść.
Leśniok29.08.2021, 12:54
Już słyszę lokalnych przedsiębiorców, jak mówią że to był słaby sezon, nic nie zarobili. :-D
15/529.08.2021, 11:14
No zadeptali cowida . hahahahaaaaa
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl