01.09.2021, 19:45 | czytano: 5062

Wojenne wspomnienia w "Smreku" (zdjęcia)

W Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu mieszkańcy uczcili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Był program słowno-muzyczny, wiersze, pieśni wojenne. Jednak najcenniejsze okazały się wspomnienia ludzi, którzy przeżyli wojenną pożogę.
„Pamiętam, że 1 września byliśmy na wakacjach u rodziny w Rabce – wspomina pani Zosia, która miała wówczas 12 lat. Nasz spokój zakłócili Niemcy, którzy przyjechali do miasta na motocyklach i zasiali trwogę. Mój wujek pilot, uciekł z miasta żegnając się z nami słowami „obiecuję, że się jeszcze zobaczymy”. Później los rzucił go do ruchu oporu, a następnie latał samolotem w jednym z dywizjonów w Anglii. Wojnę przeżył jednak do Polski już nigdy nie powrócił”.
„Pamiętam ten piękny dzień jak dzisiaj – wspomina pani Maria. 1 września obudził nas turkot przelatujących nad Nowym Targiem niemieckich samolotów wojskowych. Wielu ludzi wybiegło przed swoje domy w popłochu. Między godziną 16 a 17 w okolicy dworca kolejowego wybuchały pierwsze pociski”.

„Miałam pięć lat – mówi pani Władzia, której łzy napływają do powiek. Do naszego domu wtargnął hitlerowiec, wszyscy się strasznie baliśmy. Zobaczyłam jak celował do mnie z karabinu. Schowałam się pod łóżko i pewnie dlatego przeżyłam”.

Pan Wojciech pamięta jak z wujkiem członkiem jednego z oddziałów chodzili do obozu partyzanckiego w Gorcach. Z tego czasu pozostały mu w pamięci liczne pieśni partyzanckie, które odśpiewał mieszkańcom „Smreka”.

Pan Andrzej zapamiętał jak jego ojca, wujków i starszych braci Niemcy zabrali do kopania okopów w Ludźmierzu pod Brzegiem”.
„1 września mieszkałam w Lipowcu – wspomina pani Marianna. O tym, że wybuchnie wojna mówiło się już na kilka miesięcy przed. Tego dnia mieszkańców zaniepokoiło wycie syren. Miasto bardzo szybko zostało zajęte przez Niemców. Mężczyźni, w tym mój ojciec uciekli do lasu. Wielu z nich później zostało rozstrzelanych. Na ulicach zrobiło się pusto. Ludzie bali się wychodzić ze swoich domów. Były tam tylko niemieckie patrole. Wszyscy strasznie bali się Niemców. Moje wspomnienia z tamtego okresu to strach, lęk i głód. Zamarłam jak zobaczyłam na tablicy w „Smreku” przed tym spotkaniem napis 1 września 1939 r. Zamknęłam oczy i przez chwilę nie mogłam się ruszyć z miejsca wspominając z trwogą tamten trudny czas.

Ta żywa lekcja historii w „Smreku” została przygotowana przez terapeutkę zajęciową Bernadetę Czernik, która prowadziła spotkanie i umiejętnie podpytywała swoich podopiecznych o to co zapamiętali z okresu wojny. Muzyczną oprawę zapewnił dr Jacek Świst.

DPS, Fot. Józef Prokop
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny03.09.2021, 10:12
Jak dla Ciebie to była wiosna- to ja już nawet nie pytam, skąd wiesz jakie było poparcie wśród Niemców dla poczynań niemieckich. Bo pewnie z badań CBOS-u. Gdyby napisał poparcie wśród Niemców dla poczynań nazistów to może byłby w tym sens- a tak to masło maślane.
sponsorzy03.09.2021, 08:32
Skąd Niemcy miały tyle sprzętu i funduszy na jego produkcję skoro były objęte międzynarodowymi restrykcjami blokującymi przemysł po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej ? To jest ciekawy temat !
Jasiek02.09.2021, 16:14
Do plandemi- II wiosnę światową wywołali Niemcy, a dokładnie Hitler i jego partia wybrana w demokratycznych wyborach. Poczynania niemieckie w 1939 popierało 90% Niemców. Propaganda niemiecka wmowila, że Hitler chce zjednoczyć Europę, a całe zło pochodzi od żydów. Naród niemiecki "ponad wszystko". Słowianie to jest ten "gorszy sort". To tyle w wielkim skrócie
logic02.09.2021, 12:03
Brawo Panie Dyrektorze ! Będzie podobne spotkanie w rocznicę agresji na Polskę 17 września? Czekamy.
Hiseryk02.09.2021, 11:56
Mam nadzieję na drugi etap wspomień o wejściu na podhale naszych wyzwolicieli i ich zbrodniach. Historie losów ich potomków osiedlonych na wyzwolonym od wroga terenie Polski.
plandemia02.09.2021, 09:01
kultywowanie ludobojstwa na Słowianach? moze ktos w koncu wytlumaczy jak uniknac kolejnej wojny i jaki byl jej powod? kto sponsorował? ktore korporacje i banki?!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl