02.09.2021, 21:04 | czytano: 1617

Święto plonów w Czorsztynie (zdjęcia)

Czorsztyn.pl
W ostatnią niedzielę sierpnia uczczono pracę rolników w ramach gminnych dożynek w Czorsztynie. Starostami dożynek byli Julia Wojtaszek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołtys wsi Kluszkowce - Wojciech Bednarczyk.
Msza św. odprawiona została w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Rafała Kalinowskiego w Kluszkowcach. Po jej zakończeniu zebrani przeszli do remizy OSP Kluszkowce, gdzie odbył się przegląd wieńców dożynkowych.
Nagrody za przygotowanie wieńców wręczał wójt gminy Tadeusz Wach.

Wieniec dożynkowy przygotowany przez mieszkańców Huby nawiązywał do roku liturgicznego Świętego Józefa. Przedstawiał obustronnie obraz św. Józefa, udekorowany kłosami zbóż, kwiatami i napis „Święty Józefie, Opiekunie Rodziny, módl się za nami.”.

Wieniec dożynkowy Maniowy to wieniec w kształcie korony z czterech rodzajów zbóż, ozdobiony kwiatami i ziołami.

Oto opisy pozostałych dzieł:

Wieniec dożynkowy Mizerna - to nawiązanie do naszego Rektoratu i przedstawia Matkę Boską Różańcową. Wieniec zrobiony jest z kłosów zbóż, bukszpanu i kwiatów a w środku jest figurka Matki Boskiej Różańcowej.

Wieniec dożynkowy Kluszkowce: „Koń, który ciągnie za sobą wóz ze snopkami różnych zbóż. Gospodarz z gospodynią siedzą na snopkach i myślą już o wykopkach.”

Wieniec dożynkowy Czorsztyn: „Kielich z Hostią.”
Wieniec dożynkowy Sromowce Wyżne: „Wieniec w kształcie korony, na górze znajduje się krzyż. Przyozdobiony jest różnymi zbożami i kwiatami.”

Wieniec dożynkowy Sromowce Niżne: przedstawia „herb Sromowiec czyli dziewięćsił w kształcie serca. Wieniec wykonany jest ze zboża pszenicy, nasion dyni, fasoli zafarbowanych na kolory odpowiadające tym na hafcie znajdującym się na gorsecie góralskim”

Dożynkom towarzyszyła Orkiestra Dęta z Maniów pod batutą Stanisława Wojtaszka oraz Kapela Zespołu „Lubań”.

W uroczystości wzięli udział druhowie: OSP Huba, OSP Maniowy, OSP Mizerna, OSP Kluszkowce, OSP Czorsztyn, OSP Sromowce Wyżne, OSP Sromowce Niżne, radni Gminy Czorsztyn, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, sołtysi wsi Huba, Maniowy, Mizerna, Kluszkowce, Czorsztyn, Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne, ks. proboszcz Krzysztof Piechowicz - Parafia Maniowy, ks. Rektor Roman Ciupaka – Parafia Mizerna, ks. proboszcz o. Andrzej Gut – Parafia Kluszkowce, ks. rektor Marian Giza – Parafia Czorsztyn, ks. proboszcz Rafał Jurczasiak – Parafia Sromowce Wyżne, ks. proboszcz Marek Kądzielawa – Parafia Sromowce Niżne oraz wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy.

źródło: czorsztyn.pl, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl