03.10.2021, 11:45 | czytano: 738

Wspomnienie Podhalan, więźniów I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Dziś przypada 105. rocznica urodzin Tadeusza Kasprzyckiego, więźnia Palace i I transportu Polaków do KL Auschwitz oraz 111 rocznica urodzin Jana Zachemskiego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Poznajcie Tadeusza Kasprzyckiego. Urodził się 3 października 1916 roku w Zakopanem.
Więziony i torturowany przez gestapo w katowni Podhala Palace w Zakopanem. Przewieziony i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołany z celi i przewieziony wraz z innymi samochodem ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta i wtłoczono do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Tadeusz Kasprzycki został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków i od tej chwili stał się numerem 75...

Zginął 3 grudnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Poznajcie Jana Zachemskiego. Urodził się 3 października 1910 roku w Krakowie. Syn dyrektora gimnazjum Jakuba Zachemskiego i Zofii z domu Homme. Był uczniem nowotarskiego gimnazjum i absolwentem Państwowego I Gimnazjum w Krakowie (obecnie I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego).

Z ramienia okręgowego kierownictwa „Rocha” w Krakowie pełnił funkcję łącznika i inspektora dla terenów Podhala. Aresztowany został 3 maja 1940 roku po nabożeństwie w kościele św. Anny w Krakowie.

Osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta i wtłoczono do przygotowanych wcześniej wagonów.
14 czerwca 1940 roku Jan Zachemski został przewieziony w pierwszym transporcie Polaków do KL Auschwitz.

Od tamtej chwili stał się numerem 48…

Zwolniony po jakimś czasie z obozu, podjął działalność konspiracyjną. Pełnił funkcję łącznika między kierownictwem okręgowym Stronnictwa Ludowego „Roch” w Krakowie, a powiatową „trójką” w Nowym Targu. Po ponownym aresztowaniu 1 października 1944 roku został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Flossenbürg, gdzie otrzymał numer 27 647.

Zginął 10 kwietnia 1945 roku.

opr. Sebastian Śmietana
zobacz także
komentarze
buu03.10.2021, 19:28
wymowne brak komentarzy, ludzie interesuje tylko tu i teraz...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl