17.10.2021, 12:21 | czytano: 883

"Marcin Rząsa. Rzeźby" - wystawa retrospektywna

Jedna z rzeźb Marcina Rząsy/ zdj. arch. Galerii
ZAKOPANE. W Galerii Antoniego Rząsy otarta została wystawa Marcina Rząsy. Ekspozycja czynna będzie do marca przyszłego roku.
Organizatorami wystawy są: Galeria Antoniego Rząsy oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
- Zapraszamy na pierwszą od wielu lat tak obszerną prezentację prac Marcina Rząsy w Galerii Antoniego Rząsy przy ulicy Bogdańskiego 16a. Rodzinna Instytucja Kultury jaką jest Galeria Antoniego Rząsy tym razem zaprasza nas na ekspozycję prezentującą rzeźby oraz sztukę użytkową zrealizowane przez Marcina Rząsę. Artysta, który urodził się w 1965 roku swoją pierwszą wystawę wraz ze swoim tatą miał już wieku 7 lat. Wówczas obok hieratycznych rzeźb Antoniego Rząsy pojawiły się kolorowe rysunki syna. Zupełnie naturalnym kierunkiem edukacji było więc skończenie Liceum plastycznego im. Antoniego Kenara i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na przygotowanej w Galerii Antoniego Rząsy wystawie będziemy mogli uczestniczyć w artystycznym dialogu dwóch rzeźbiarzy – ojca i syna. Twórca zaprezentuje prace z różnych etapów kształtowania się jego indywidualnego języka artystycznego, w tym także wspomniane rysunki z dzieciństwa, ale również przykłady sztuki użytkowej - przypomina Julita Dembowska.

Rzeźby Marcina Rząsy powstają przy starym, naznaczonym licznymi nacięciami warsztacie. Pachną lasem, mają regularne rysy twarzy i często zamknięte oczy oraz skromny ubiór, który wyróżniają tylko okazałe nakrycia głowy.

Wystawę objął Patronatem Honorowym Burmistrz Miasta Zakopane.

opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl